خانه / آخرین اخبار / ۱۳ دانشگاه ایران در دسته ۷۵۰ دانشگاه برتر دنیا

۱۳ دانشگاه ایران در دسته ۷۵۰ دانشگاه برتر دنیا

بر اساس اعلام پایگاه استنادی جهان اسلام، در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۳ دانشگاه از ایران در جمع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.
نظام رتبه بندی لایدن یک از معتبرترین نظام‌‌های رتبه بندی بین المللی و وابسته به مرکز مطالعات علم و فناوری دانشگاه لایدن در هلند است. لایدن برای چهارمین دوره متوالی به معرفی برترین دانشگاه‌های بین المللی پرداخته است. در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ لایدن ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان را شناسایی، ارزیابی و مورد رتبه بندی قرار داده است. مرجعیت و دیپلماسی علمی دو رکن اساسی این رتبه بندی هستند. مقایسه عملکرد دانشگاه‌های ایران در رتبه بندی سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ لایدن نشان می‌دهد که عملکرد پژوهشی دانشگاه‌های کشور نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده است.

گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام کرد: رتبه بندی لایدن برای هر یک از سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ارائه شده است. برای انجام رتبه بندی در هر سال اطلاعات مرتبط با مرجعیت و دیپلماسی علمی هر دانشگاه در یک دوره چهار ساله تحلیل شده‌اند که این دوره چهار ساله به دو سال قبل از تاریخ رتبه بندی باز می گردد. به عنوان نمونه، برای رتبه بندی سال ۲۰۱۵ اطلاعات مدارک منتشر شده در برترین مجلات بین المللی برای سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

ISC اعلام کرد: در سال ۲۰۱۲ هیچ دانشگاهی از کشور در رتبه بندی لایدن حضور نداشت. در سال ۲۰۱۳ در مجموع ۵ دانشگاه از دانشگاه‌های کشور در این نظام رتبه بندی شدند. در سال ۲۰۱۴ تعداد دانشگاه‌های کشور به ۱۲ مورد رسید. در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۳ دانشگاه از ایران در جمع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

گروه رتبه بندی ISC گفت: دانشگاه‌­های ایرانی حاضر در این رتبه بندی عبارت از دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت ایران،دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شیراز، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه تبریز هستند.

گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها در ISC اعلام کرد: نسبت به سال‌های گذشته عملکرد علمی و پژوهشی دانشگاه‌های کشور رشد قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد به نحوی که تمام دانشگاه‌های کشور در بیشتر این شاخص‌ها رشد مثبتی داشته‌اند. ایران دارای بیشترین تعداد دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۵ لایدن در بین کشورهای منطقه خاورمیانه است. در این رتبه بندی ۱۱ دانشگاه از ترکیه، ۷ دانشگاه از رژیم اشغالگر قدس، ۷ دانشگاه از عربستان سعودی و تنها ۳ دانشگاه از مصر در مجموع ۷۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند.

بر اساس اعلام گروه رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، بررسی دانشگاه‌های ایران و ترکیه در سال ۲۰۱۵ حاکی از آن است که دانشگاه‌های ایران از وضعیت نسبی بهتری بخصوص در شاخص مرجعیت علمی در مقایسه با دانشگاه‌های ترکیه برخوردارند. عربستان سعودی در شاخص‌های دیپلماسی علمی بهتر از دانشگاه‌های ایران عمل کرده است، اما در بخش مرجعیت علمی (در رتبه بندی وابسته به حجم تولیدات علمی) دانشگاه‌های ایران برتری دارند. به عنوان نمونه، دانشگاه تهران در شاخص ۵۰ درصد پراستنادترین تولیدات علمی (وابسته به حجم تولیدات علمی) رتبه ۲۷۵ دنیا را کسب کرده است.

گروه رتبه بندی ISC به این نکته اشاره کرد: نظام رتبه بندی لایدن از شاخص‌های متنوعی برای رتبه بندی دانشگاه‌ها بهره می‌جوید. از همین رو ۷۵۰ دانشگاه برتر در شاخص‌های مختلفی مورد رتبه بندی قرار می‌گیرند. همانگونه که در جداول زیر نیز مشاهده می شود رتبه دانشگاه‌های کشور در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ بهبود یافته است.

بهترین دانشگاههای امریکا بهترین دانشگاههای اروپا بهترین دانشگاه ایران

بهترین دانشگاههای امریکا بهترین دانشگاههای اروپا بهترین دانشگاه ایران

بهترین دانشگاههای امریکا بهترین دانشگاههای اروپا بهترین دانشگاه ایران

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در سال ۲۰۱۵ به رتبه ۷۱۰ رسیده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*