خانه / آخرین اخبار / ایرانیان برای رفتن به افغانستان باید “گواهی سلامت” ارائه کنند! + سند

ایرانیان برای رفتن به افغانستان باید “گواهی سلامت” ارائه کنند! + سند

تلاش برای افزایش اعتبار سفر با پاسپورت ایرانی از جمله شعارهای دولت تدبیر و امید بوده و وزیر امور خارجه نیز در جریان رای اعتماد این موضوع را از جمله مهم ترین اقدامات و برنامه های کاری خود اعلام کرد.

با این وجود به نظر می رسد حداقل تاکنون اقدام موثری در این رابطه صورت نگرفته یا اینکه اعلام نشده است و برخی کشورها نیز با سودجویی از ضعف تلاشهای وزارت امور خارجه، محدودیت های جدید برای سفر خارجی اتباع ایرانی آغاز کرده اند و حتی تلاش های کارگروه دولت نیز تاکنون منجر به نتیجه ملموس و قابل اعلامی نشده است.

ویزا افغانستان سفر به افغانستان پاسپورت ایرانی

به عنوان مثال، کشور گرجستان در بخشنامه جدیدی صدور ویزای فرودگاهی برای اتباع ایرانی را از اول سپتامبر سال قبل (۱۰ شهریور ۱۳۹۳) ممنوع کرده و خواستار سختگیری های جدید و طی مراحل صدور ویزای برای اتباع ایرانی در کنار اتباع عراقی در سفارت خانه های این کشور شده است! بر اساس این بخشنامه، اعلام شده در مرزهای زمینی این کشور نیز برای پاسپورتهای عراقی و ایرانی متوقف شده و باید این موضوع به مسافران ایرانی اطلاع رسانی شود.

همچنین سفارت هند نیز در بخشنامه جدیدی که به دست صبحانه رسیده، صدور ویزای هند برای اتباع ایرانی را منوط به انگشت نگاری و مصاحبه در سفارت کرده است! کامبوج نیز که از توسعه نیافته ترین کشورهای جهان است ازچند ماه قبل صدور ویزای فرودگاهی برای ایرانیان را ممنوع کرده است.

اما در جدیدترین اتفاق، بنا بر اعلام نمابندگی وزارت خارجه در شمال و شرق کشور به مسئولان استانداری خراسان رضوی که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، اعلام شده است طبق اطلاعیه سرکنسولگری افغانستان در مشهد، برای صدور ویزا برای مردم کشورمان که قصد مسافرت به افغانستان را دارند، ارائه گواهی بهداشت (سلامتی) الزامی است.

ویزا افغانستان سفر به افغانستان پاسپورت ایرانی

با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از این نامه نمی گذرد، به نظر می رسد که طبق مفاد این نامه، شرط مذکور، جدیدا به درخواست های روادید اضافه شده است وگرنه نیازی به اعلام آن، منطقا احساس نمی شود.

وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تاکنون عکس العمل و اعتراضی در خصوص اقدامات این کشورها به عمل نیاورده اند و به نظر می رسد حداقل در بازه زمانی کوتاه نمی توان به این سختگیری های جدید فائق آمد.

هزینه ویزا افغانستان : فیش واریزی مبلغ ۸۰ یورو بابت ویزه یک ماهه و یا ۲۰۰ یورو بابت ویزه کثیرالمسافرت سه ماهه

منبع : صبحانه

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*