خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۹۴

شاخص کل بورس ۱۷واحد نزول کرد و به رقم ۶۳٫۴۰۲ واحد رسید. نماد وامید با ۲۹ واحد و همراه با ۲۱ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد شبندر با ۱۹ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۵۱۶ میلیارد ریال رسید که خاور با ۳۷ میلیارد ریال دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۰٫۴ واحد ارشد کرد و به رقم ۷۱۴ واحد رسید. مارون و جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت . ارزش معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱,۰۷۸میلیارد ریال رسید .

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت ۱٫۷۱۰ دلار، مس با قیمت ۶٫۱۳۴ دلار، سرب با قیمت ۱٫۹۳۲ دلار و روی با قیمت ۲٫۱۷۸ دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هرسکه بهار آزادی نیز با قیمت ۹۲۸ هزار تومان معامله گردید.

 مهمترین اخبار اقتصادی

 به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران در پاسخ به مهر درباره روند نقدینگی گفت:‌ بانک مرکزی رشد نقدینگی را کنترل کرده و رشد آن در مقایسه با سال‌های قبل کمتر شده است .

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به موضوع خروج از رکود افزود:‌ بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی دولت متهم بودند که سیاست انقباضی در پیش گرفته اند و همه نیرو را بر روی کنترل تورم متمرکز کرده‌اند و اصلا توجهی به خروج از رکود نمی‌کنند اما آمارها نشان می دهد که توانسته‌ایم تورم را کنترل کنیم و از رکود خارج شویم .

وی، رشد نقدینگی در پایان سال ۹۳ را ۲۱.۲ درصد اعلام کرد .  

سیف درباره مهار نرخ تورم هم گفت:‌ جهت‌گیری بانک مرکزی در راستای کاهش تورم است که در این راستا، نرخ تورم در پایان سال ۹۴ از تورم سال ۹۳ کمتر خواهد شد. نرخ تورم تک رقمی هم برای سال ۹۵ پیش بینی شده است که امیدواریم محقق شود .

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بررسی‌هایی در حال انجام است که براساس آن، ظرف ۱۵ روز تا یک ماه آینده با قاطعیت بیشتری نرخ تورم پیش بینی پایان سال ۹۴ را اعلام کنیم .

رشد اقتصادی

سیف در خصوص روند رشد اقتصادی هم گفت: هنوز برای پیش بینی و اعلام نرخ رشد اقتصادی پایان سال ۹۴ زود است و این نرخ بستگی به بسیاری از عوامل دارد و ظرف یک ماه آینده پیش بینی ها اعلام خواهد شد.

بازار ارز

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که طی یکی دو سال اخیر روند نرخ رشد ارز صعودی بوده و بانک مرکزی به این موضوع متهم است که اجازه کاهش نرخ ارز را نمی دهد، اظهار داشت: بانک مرکزی به هیچ وجه نه در جهت افزایش و نه در جهت کاهش نرخ ارز خارجی اقدامی نمی کند.

وی ادامه داد: تنها تلاشی که بانک مرکزی می کند، این است که جلوی شوک‌های موقت را می گیرد و عملکرد بانک هم همین را نشان می‌دهد. دامنه نوسانات نرخ ارز در یک سال اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۴۰ درصد کاهش یافته، یعنی ما به فکر ثبات اقتصادی و آرامش در اقتصاد هستیم.

رئیس شورای پول و اعتبار ادامه داد: نوسانات جدیدی که به ناگهان یک عده ای را متضرر می کرد و عده ای را به ظاهر خوشحال می کرد، به ضرر اقتصاد کشور است و تنها چیزی که بانک مرکزی بر روی آن متمرکز است، همین مطلب است.

وی در پاسخ به این سئوال که برخی افراد ادعا می کنند که قیمت ارز را بانک مرکزی به دلیل جبران برخی هزینه‌ها بالا برده است، گفت: این حرف‌ها عجیب است. برخی افراد اطلاعاتشان در حدی نیست که بتوانند اظهارنظر کنند.

سیف در خصوص فعالیت شرکت های مشاوره وام بانکی، گفت: این شرکت‌ها مانند موسسات اعتباری غیرمجاز هستند، اینکه مردم گول این شرکت‌ها را بخورند و با آنها کار کنند، مساوی با متضرر شدن آنها است.

وی در مورد فعالیت لیزینگ‌های غیر مجاز، گفت: اگر بانک مرکزی از فعالیت آنها اطلاع پیدا کند، اسامی آنها را به مراجع قضایی و نیروی انتظامی اعلام می کند.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: برای ساماندهی کلیه فعالان بازار پول برنامه داریم و این برنامه را دنبال می کنیم

مهمترین اخبار سیاسی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر لزوم استمرار کار و تلاش جدی در یکسال پایانی مجلس نهم و قرار نگرفتن تحت تأثیر عامل انتخابات، تعامل با دیگر قوا بخصوص دولت، اهتمام ویژه به موضوع اقتصاد مقاومتی بخصوص در بررسی قانون برنامه ششم و بودجه سال ۱۳۹۵، و پافشاری بر مواضع و مبانی اصلی نظام و انقلاب را از مهمترین وظایف نمایندگان مجلس برشمردند و تأکید کردند: کلید حل مشکلات اقتصادی کشور و همچنین موضوع هسته ای، تکیه بر ظرفیت های درونی و باور به اقتصاد مقاومتی است. در کشور بن بستی وجود ندارد، راه علاج مشکلات تقویت تولید داخلی و رعایت انضباط مالی است .

توصیه دوم رهبر انقلاب اسلامی به نمایندگان مجلس، توجه ویژه به برنامه ششم و مراقبت از دچار نشدن به آفتِ بی حوصلگی در سال آخر مسئولیت، در بررسی قانون این برنامه بود.

توصیه سوم خود را به موضوع تعامل با دیگر قوا بویژه دولت اختصاص دادند و افزودند: دولت مسئولیت میانداری را در میان قوا و دستگاههای دیگر به عهده دارد و عملکرد موفق آن در حرکت سایر دستگاهها تأثیرگذار خواهد بود، بنابراین تعامل با دولت لازم و مظهر واقعی همدلی و هم زبانی است.

پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان گزارشی از اقدامات سه سال گذشته مجلس نهم گفت: در این مدت ۱۲۰ قانون به تصویب رسیده است که بیشتر آنها با رویکرد رفع نیازهای اقتصادی و بخش تولید بوده اند.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

معاملات امروز گروه نفتی و پالایشی کم حجم و در محدوده های منفی دنبال شد. صف فروش شنفت امروز نیز بدون تقاضا بود. معاملات شبندر در محدوده منفی بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص امروز گذاشت و با معامله ۴ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه شد. در ونفت حدود ۲٫۴ میلیون سهم معامله شد و در نهایت قیمت آن به ۲۹۰ تومان رسید.

کانی های غیر فلزی، امروز نیز  پرتقاضا معاملات خود را آغاز کردند و در نمادهایی همچون کپشیر و کگاز شاهد تشکیل صف خرید بودیم. کاذر امروز نیز با انتشار خبر افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی از محل سود انباشته مجدد صف خرید شد. در ساعت اولیه بازار در نمادهای کفپارس و کفرا افت قیمت را شاهد بودیم. بیشترین معاملات گروه مربوط به دو نماد کاذر و کگاز بود.

در گروه فلزات اساسی، شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم. فنوال و فنورد امروز نیز صف خرید بودند. هرمز همچنان با معامله ۶ میلیون سهم در محدوده صفر تابلو بیشترین حجم معاملات را داشت. فروس، فایرا و فمراد نیز صف فروش های گروه بودند.

درکانه های فلزی، همچنان افت قیمت در نمادهای گروه را شاهد بودیم و کاما تنها نماد مثبت در این گروه بود. کروی نیز که با معامله ۴٫۶ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت در پایان معاملات جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

در ساختمانی ها افزایش تقاضا را شاهد بودیم. افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی ثتران از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی امروز بر روی کدال قرار گرفت و در قیمت ۲۶۹۰ به صف خرید رسید، هر چند در همان ساعت اولیه بازار صف خود را عرضه کرد. ثنوسا معاملات امروز خود را در قیمت ۳۰۹۳ با صف فروش آغاز کرد. ثاژن که با توجه به ارائه اطلاعات در سایت کدال مبنی بر خرید زمینی در تهران به ارزش ۴۳.۹ میلیارد تومان، در صفر تابلو (۳۲۵۱ ریال) بازگشایی و در نهایت در قیمت ۳۲۵۵ ریال صف خرید شد. بیشترین حجم معاملات این گروه نیز مربوط به ثتران با ۶٫۹ میلیون سهم بود.

گروه خودرو و ساخت قطعات، معاملات منفی و کم رمقی را تجربه کردند. خپارس با معامله حدود ۱۰ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. در خکاوه و خودرو نیز بیش از ۴ میلیون سهم معامله شد. در این گروه، شاهد بازگشایی نماد خریخت و تشکیل صف فروش در آن بودیم. معامله دو نماد خنصیر و خپویش در محدوده مثبت انجام شد و تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت. خلنت با صف فروش آغاز به کار کرد و معاملات منفی خاهن نیز در نهایت به تشکیل صف فروش انجامید.

به گزارش تسنیم، شرکت ایران خودرو در حال بررسی ایجاد یک واحد تولیدی در عمان است که بازار هدف آن کشورهای آفریقایی خواهد بود . در جریان دیدار هاشم یکه زارع، مدیر عامل شرکت ایران خودرو با حسن احمد النبهانی، مدیر ارشد اجرایی صندوق سرمایه گذاری عمان در تهران، این پیشنهاد از سوی طرف عمانی مطرح شد . یکه زارع در این باره گفت: اگر ثابت شود که این طرح از نظر اقتصادی به صرفه است، و سرمایه مورد نیاز تامین شود، ایران خودرو تمایل دارد یک واحد تولیدی در عمان ایجاد کند و تولیدات خود را به بازارهای منطقه ای صادر نماید . بر اساس این طرح، سالانه ۲۰ هزار دستگاه خودرو به صورت اس کی دی تولید خواهد شد که ۵ هزار دستگاه آن در بازار داخلی عمان و ۱۵ هزار دستگاه در بازارهای کشورهای همسایه نظیر یمن، سودان، اتیوپی، اریتره و مناطق دیگر به فروش خواهد رسید .

در دارویی ها معاملات متعادلی را شاهد بودیم و اغلب نمادها معاملات مثبتی داشتند. دلقما، دروز و شتهران نمادهای صف خرید گروه بودند. دو نماد دلر و دامین جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه در پایان معاملات متوقف شدند. دکوثر که سود هر سهم ۹ ماهه سالی مالی ۹۳ را پیش از این ۱۵۹ ریال اعلام کرده بود طی اصلاحیه ای این مبلغ را با ۳۵ درصد رشد ۲۱۵ ریال اعلام نمود. گفتنی است افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی این شرکت در مجمع فوق العاده روز یکشنبه به تصویب رسید؛ این افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی داراییها است. در مجمع عادی سالیانه درارک که روز گذشته برگزار شد بابت هر سهم سال مالی ۹۳ مبلغ ۳۰۰ تومان سود نقدی تصویب شد.

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند حکشتی با ۱,۶ میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در گروه خود داشت و جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص امروز تاثیر مثبت گذاشت .

رئیس سازمان راهداری وحمل و نقل جاده‌ای کشور گفت : که افزایش قیمت گازوئیل در بخش‌های حمل و نقل کالا و مسافر تاثیر چندانی نخواهد داشت. البته تاثیر افزایش نرخ حامل‌های انرژی دو نوع است یکی تاثیر مستقیم هزینه مصرف سوخت و دیگری اینکه بخشی از تورم موجود در اقتصاد کشور افزایش می‌یابد .کشاورزیان با یادآوری اینکه طبق محاسباتی که همکاران ما انجام داده‌اند افزایش قیمت گازوئیل تاثیر مستقیم ۲ درصدی در حمل و نقل کالا و مسافر خواهد داشت، ادامه داد: اگر تاثیر تورمی غیر مستقیم افزایش نرخ حامل‌های انرژی را نیز در این بخش محاسبه کنیم این تاثیر کمتر از ۳ درصد خواهد شد.

سید حسن موسوی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: حوزه ریلی کشور با توجه به گستردگی ناوگان و عرصه فعالیتی که دارد قطعا جزو حوزه‌هایی است که قیمت سوخت در آن تاثیر می‌گذارد، اما با توجه به کم‌مصرف بودن قطارها و هزینه پایین آنها تاثیری که افزایش نرخ سوخت بر این حوزه از حمل‌و‌نقل می‌گذارد در قیاس با دیگر حوزه‌ها کمتر است .وی با بیان این‌که قطعا حذف سوبسید از بنزین امری مثبت خواهد بود، تاکید کرد: این موضوع باعث واقعی شدن رقابت‌ها در عرصه حمل‌و‌نقل شده و هزینه‌های موجود را نیز به سطح اصلی اقتصاد نزدیک می‌کند .

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و بانک خاور میانه که توانست ۱۸ میلیون سهم معامله شود بیشترین حجم معامله را در این گروه از آن خود کرد .

به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف در جمع خبرنگاران در پاسخ به مهر درباره روند نقدینگی گفت:‌ بانک مرکزی رشد نقدینگی را کنترل کرده و رشد آن در مقایسه با سال‌های قبل کمتر شده است .رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به موضوع خروج از رکود افزود:‌ بانک مرکزی و مسئولان اقتصادی دولت متهم بودند که سیاست انقباضی در پیش گرفته اند و همه نیرو را بر روی کنترل تورم متمرکز کرده‌اند و اصلا توجهی به خروج از رکود نمی‌کنند اما آمارها نشان می دهد که توانسته‌ایم تورم را کنترل کنیم و از رکود خارج شویم. همچنین سیف در واکنش به برخی ابهامات مطرح شده مبنی بر ممانعت بانک مرکزی از کاهش نرخ ارز اظهار داشت: بانک مرکزی به هیچ وجه در جهت کاهش یا افزایش نرخ ارز خارجی اقدام نمی‌کند.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی بودیم نمادهای شدوص ، شپمچا با صف خرید و نمادهای شسینا ، شپترو با صف فروش بسته شدند .

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، بهنام محسنی رئیس اداره عملیات بازار فرابورس ایران اظهار داشت: در پایان معاملات امروز ۵ خردادماه ۹۴ فرابورس ایران، معامله بلوک ۷۱٫۵۱ درصدی سهام پتروشیمی امیرکبیر قطعیت یافت .وی افزود: بر این اساس، یک میلیارد و ۹۲۴ میلیون ورقه بهادار  به ارزش ۱۸ هزار و ۲۳۱ میلیارد و ۵۸۰ میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت که در یازده ماه گذشته بی‌سابقه است .محسنی ابراز داشت: بیشترین حجم و ارزش معاملات روز جاری مربوط به خرید و فروش ۵۰۰ میلیون سهم پتروشیمی امیرکبیر به ارزش ۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون ریال بود و هر ورقه حق تقدم تسهیلات مسکن ضمن کاهش قیمت در بازه ۶۵۰ تا ۷۴۰ هزار ریال معامله شد .

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*