خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۹ خرداد ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / شنبه ۹ خرداد ۹۴

شاخص کل بورس ۱۷ واحد افزایش یافت و به رقم ۶۳،۴۱۹ واحد رسید . حکشتی با ۷۱ واحد بیشترین تاثیر مثبت و فارس با ۳۰ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۰٫۵ میلیارد تومان رسید که مبین با ۳٫۲ میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس تغییری نداشت و به رقم ۷۱۴ واحد رسید. شتران بیشترین تاثیر مثبت و جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۲۰٫۹ میلیارد تومان رسید که شتران با ۴ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

وزیر خارجه آمریکا نوشت: «بعد از یک روز پرکار در آبوجا (نیجریه) هواپیمای ما اکنون در ژنو که قرار است فردا در آنجا با جواد ظریف درباره مذاکرات ایران دیدار کنم، به زمین نشست وزیر خارجه ایران و آمریکا قرار است روز شنبه در ژنو دیدار و درباره روند مذاکرات هسته‌ای گفت‌وگو کنند .هیأت‌های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ پنجشنبه (۱۳ فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده‌اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی‌ها تا ضرب‌الاجل خودخوانده ۳۰ ژوئن (۱۱ تیرماه ) باشد .بیانیه مشترکی که آقای «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران و خانم «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوزان قرائت کردند به مشخص کردن رئوس چارچوبی می‌پردازد که طرفین برای توافق نهایی به آن رسیده‌اند .
به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف و جان کری پیش از ظهر روز شنبه به وقت محلی به همراه معاونان خود به بررسی آخرین تحولات مذاکرات هسته‌ای می‌پردازند .در این دیدار سیدعباس عراقچی، مجید تخت‌روانچی و حمید بعیدی‌نژاد اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان حضور دارند .هم‌چنین به گفته سخنگوی کاخ سفید وندی شرمن، معاون جان کری و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا وزیر خارجه آمریکا را در این دیدار همراهی می‌کنند .مذاکرات وزیران خارجه ایران و آمریکا در حالی انجام می‌شود که تا ضرب‌الاجل ۱۰ تیرماه یک ماه بیش‌تر فرصت باقی نمانده است و هنوز اختلافاتی اساسی در رابطه با برخی موضوعات کلیدی به ویژه چگونگی لغو تحریم‌ها و هم‌زمانی اقدامات ایران و ۱+۵ و نیز چگونگی بازرسی‌ها در چارچوب پروتکل الحاقی باقی است .

مهم ترین اخبار اقتصادی

خبری داشتیم در مورد منابع گاز ایران، از ایران همواره به‌عنوان دومین دارنده دخایر گازی یاد می‌شود؛ اما تولید گاز طبیعی ایران به دلیل تحریم‌ها و عدم سرمایه‌گذاری لازم در چند سال اخیر با روندی کاهشی روبه‌رو شده است. پایگاه تحلیلی «سیکینگ آلفا» به بررسی منابع و چرخه تولیدگاز طبیعی ایران پرداخته و پس از بررسی میزان ذخایر گاز کشورها و تولید آنها اعلام کرد که ذخایر گاز ایران تا ۲۲۰ سال قابلیت استخراج دارد. این در حالی است که ذخایر گاز آمریکا ۱۰ تا ۱۵ سال و ذخایر گاز روسیه به‌عنوان دارنده بزرگ‌ترین ذخایر گازی جهان تا ۸۵ سال دیگر دوام خواهد آورد. پیش‌بینی این پایگاه تحلیلی از آینده گاز طبیعی ایران این است که تا چند دهه آتی، تولید گاز طبیعی ایران با رشدی ۳۰ درصدی رو‌به‌رو باشد. از سوی دیگر دیروز وزیر اقتصاد و توسعه روسیه پیش‌بینی کرده است کشورهای اروپایی و آمریکایی با برداشته شدن تحریم‌ها، ایران را در بخش انرژی، جایگزین روسیه کنند. تا پیش از این روسیه یک سوم گاز اروپا را تامین می‌کرد؛ اما تحریم‌های وضع شده بر روسیه به دلیل تنش در اوکراین و ناامنی در عراق و سوریه بسیاری از کشورهای اروپایی را به فکر تامین منابع جدید و با ثبات گاز انداخته است و ایران با توجه به ذخایر فراوان می‌تواند جایگزین مناسب تامین گاز اروپا باشد .


جمشید پژویان ، اقتصاددان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در خصوص راه‌های جبران کسری بودجه دولت در بخش هدفمندی یارانه‌ها گفت: بسیاری از کشورهای دنیا با یک سیاست، از بروز چنین مشکلی جلوگیری می‌کنند، مالیات‌ستانی سیاست جدی است که ما در اقتصاد ایران فراموش کرده‌ایم، به‌جز تعداد محدودی از کشورهای نفتی، بقیه کشورها از طریق مالیات‌ستانی بودجه خود را تامین می‌کنند، در واقع با توجه به کاهش قیمت نفت این کشورها هم باید در تامین بودجه خود بازنگری داشته باشند .وی در خصوص اینکه در صورت افزایش مالیات و به دلیل نبودن امکانات در کشور، رضایت خاطری از بابت افزایش مالیات به‌وجود نخواهد آمد؟ گفت: در کشورهای پیشرفته اروپایی بیش از ۵۰درصد بودجه کشور از طریق مالیات تامین می‌شود و به‌طور متوسط، در کشورها ۳۰درصد تامین بودجه دولت از طریق مالیات‌هاست، اما در اقتصاد ایران تنها شش یا هفت درصد بودجه دولت به درآمدهای مالیاتی متکی است .

در خبری دیگر شنیدیم که ، واردات ایتالیا از ایران در سه ماه نخست ۲۰۱۵ با رشد ۱۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۳۱ میلیون یورو رسید.  جدیدترین آمار منتشر شده از سوی پایگاه خبری کمیسیون اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ایتالیا در سه ماه نخست ۲۰۱۵ با رشد ۵۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.  ارزش مبادلات دو کشور در ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۱۴ بالغ بر ۲۶۸ میلیون یورو بوده که این رقم در مدت مشابه سال جاری به ۴۰۸ میلیون یورو افزایش یافته است.  مبادلات تجاری ایران و ایتالیا در ۱۲ ماه سال ۲۰۱۴ نیز با رشد ۳۳ درصدی نسبت به سال قبل از آن به میزان ۶/۱ میلیارد یورو رسیده بود .  

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی، انتشار خبر ارائه مستندات درخواست افزایش سرمایه ۱۱۷ درصدی شتران بر روی کدال، موجب تشکیل صف خرید در این نماد شد و بدنبال آن سایر نمادهای پالایشی همچون شبندر، شپنا و شراز با افزایش تقاضا روبرو شدند ولی این وضعیت طولی نکشید و معاملات گروه مجددا به حالت قبل بازگشت؛ اما همین افزایش تقاضا تاثیر مثبت ۱۴ واحدی شبندر را بر روی شاخص بدنبال داشت؛ صف خرید شتران نیز عرضه شد؛ گفتنی است افزایش سرمایه شتران از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران است. شنفت برای چندمین هفته متوالی امروز نیز با بیش از ۳ میلیون صف فروش همراه بود و همچنان بدون عرضه؛ در این نماد تنها ۹٫۲۴۵ سهم معامله شد. شتران و شبندر با معامله بیش از ۴ میلیون سهم پرحجم ترین نمادهای گروه بودند. معاملات متعادل شرانل نیز پس جابجایی حدود ۶۰۰ هزار سهم جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه در پایان معاملات متوقف شد.

مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره برنامه کاهش تولید نفت کوره در پالایشگاه‌های نفت کشور، گفت: در حال حاضر به طور متوسط روزانه حدود ۱۰۰ میلیون لیتر نفت کوره در پالایشگاه‌های نفت کشور تولید می‌شود . وی با اعلام اینکه تا سال گذشته نفت کوره سوخت اصلی و مورد مصرف اکثر نیروگاه‌‌ها و واحدهای صنعتی بزرگ کشور بود، تصریح کرد: با افزایش تولید گاز پارس جنوبی، در شرایط فعلی گاز جایگزین نفت کوره در اکثر پالایشگاه‌های نفت کشور شده است . این مقام مسئول با تاکید بر اینکه هم اکنون با جایگزین شدن گاز طبیعی به جای نفت کوره در صنایع و نیروگاه‌ها ظرفیت مازاد تولید این فرآورده نفتی افزایش یافته است، اظهار داشت: بر این اساس صادرات گسترده نفت کوره در دستور کار ایران قرار دارد . مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه قرار است در قالب یک برنامه بلندمدت حجم تولید نفت کوره به ۱۰ درصد کل سبد پالایشگاهی کاهش یابد، خاطرنشان کرد: از این رو حجم تولید این فرآورده نفتی از ۱۰۰ میلیون لیتر در روز به حدود ۱۰ میلیون لیتر کاهش خواهد یافت .

در برقی ها، بترانس امروز نیز با صف خرید کار خود را آغاز کرد و پرتقاضاترین نماد بورسی شد. بکام در محدوده های مثبت بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. نماد بسویچ نیز با توجه به حدنصاب نرسیدن مجمع عمومی فوق العاده، امروز در صفر تابلو بازگشایی شد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات، گرچه معاملات اکثر نمادها در محدوده مثبت آغاز شد ولی تا پایان بازار تقریبا تمامی گروه به رنج های منفی رسید. خپارس با معامله ۱۳٫۹ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. در خبهمن نیز با شایعه تقسیم سود ۶۰ تومانی خدیزل قبل از عرضه و بررسی افزایش سرمایه ۵۰ درصدی آن شاهد افزایش تقاضا بودیم. خکاوه که امروز همراه با سایر نمادهای گروه معاملات مثبتی را آغاز کرده بود تا پایان بازار به محدوده صفر تابلو رسید و حدود ۶ میلیون سهم در این نماد معامله شد. خفنر تنها نماد صف خرید گروه باقی ماند. در گزارشات قطعه سازها شاهد تعدیل مثبت ۲۴ درصدی در نماد ختور بودیم. ختور اصلاحیه حسابرسی نشده پیش بینی درآمد ۹۳ بر اساس عملکرد ۹ ماهه خود را منتشر کرد. شرکت در این گزارش سود هر سهم سال مالی ۹۳ را ۱٫۲۷۷ ریال پیش بینی کرده ، این در حالی است که در گزارش قبلی خود  مبلغ ۱٫۰۳۱ ریال سود بابت هر سهم در نظر گرفته بود. شرکت دلایل این تعدیل را افزایش ۶ درصدی فروش؛ تعدیل قیمت تعدادی از محصولات، اخذ شده از شرکت خودروساز؛ کاهش هزینه های مالی و افزایش سود سرمایه گذاری (شرکت تابعه-تینا صنعت مبدل) اعلام کرده است. خزامیا نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم پیش از شروع معاملات متوقف شد؛ خزامیا طی ۱۲ ماهه سال مالی ۹۳ تنها توانست ۳ ریال سود بابت هر سهم محقق کند.

در گروه فلزات اساسی، شاهد بازگشایی فباهنر بودیم؛ این نماد پس از برگزاری مجمع عادی و تصویب سود نقدی ۲۵ تومانی بابت هر سهم، امروز در قیمت ۱٫۲۵۹ ریال بازگشایی شد و قیمت آن تا ۱٫۲۰۰ ریال کاهش یافت؛ حق تقدم آن نیز ۲۷۲ ریال بازگشایی شد. معامله منفی فولاد از نمادهای موثر بر افت شاخص بود. فنوال و فنورد نمادهای صف خرید گروه بودند. در هرمز ۶٫۳ میلیون سهم در محدوده صفر تابلو معامله شد و بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. فملی نیز معاملات کم حجمی را در محدوده منفی دنبال کرد.

در اخبار امروز این گروه، امیر حسین نادری، معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه از برنامه افزایش سرمایه ۵۰ درصدی شرکت خبر داد و گفت: این افزایش سرمایه که به تصویب هیأت مدیره و تأیید حسابرس شرکت رسیده ،اکنون در مرحله بررسی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار قرار دارد. وی در این رابطه افزود: حدود ۷۵ درصد از مبلغ افزایش سرمایه معادل ۱۹۰۰۰ میلیارد ریال به منظور اجرای طرح توسعه کنسانتره و گندله سازی سنگان بکار برده می‌شود و ۲۵ درصد باقی مانده جهت جبران مخارج سرمایه گذاری های انجام شده طی سال های گذشته استفاده می گردد. معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه درخصوص وضعیت اجرای پروژه منطقه سنگان گفت: طرح های گندله  سازی سنگان با ۶۴ درصد پیشرفت فیزیکی و کنسانتره سازی سنگان با پیشرفت فیزیکی ۱۲ درصدی ، هر کدام با ظرفیت اسمی تولید پنج میلیون تن در حال اجرا هستند به نحوی که پیش بینی می‌شود تا مردادماه سال مالی آینده به بهره برداری برسند.

در محصولات غذایی، شاهد معاملات پرحجم در نماد غالبر بودیم که با معامله ۶ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. غشهد و غمهرا دو نماد صف خرید گروه بودند. نماد غدشت با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم پیش از شروع معاملات متوقف شد؛ این شرکت در ۱۲ ماهه سال مالی ۹۳ مبلغ ۵۳۱ ریال سود بابت هر سهم شناسایی کرد که نسبت به آخرین پیش بینی با تعدیل مثبت ۹۷ درصدی همراه بود. غشاذر که به منظور برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شده بود طی اطلاعیه شفاف سازی اعلام کرد که  افزایش سرمایه ۴۰۰ به ۷۰۰ میلیاردی شرکت به دلیل عدم توافق با سهامدار عمده انجام نخواهد شد و همچنین مزایده فروش اموال شرکت هم به دلیل نبودن خریدار فعلا منتفی است.

 

در گروه حمل و نقلی اکثر نمادها شاهد معاملات مثبتی در گروه بودند و نماد حکشتی با صف خرید بسته شد این نماد توانست با ۲,۸ میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در گروه خود از آن خود کند و یکی از نمادهایی بو که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشت .

اولین کشتی حامل کالاهای صادراتی ایران به عمان صبح امروز ‌در بندر صحار پهلو گرفت .به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری دریایی ایران این کشتی ۹۶ TEU کانتینری ایرانی که حامل کالاهای صادراتی کشور‌ است‌ صبح امروز در مراسمی با حضور وزرای عمان و مقامات‌ این کشور و همچنین مقامات ایرانی در بندر صحار عمان پهلو گرفت .کشتی گناوه  ۱۲‌ نخستین کشتی خط کشتیرانی ایران و عمان (MSR) است که ۲۴ اردیبهشت‌ماه از بندر شهید رجایی با حضور مقامات بندری و بازرگانی ایران و عمان در این بندر‌ کار خود را آغاز کرد .

در  گروه بانکی  بیشتر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند .

به گزارش خبرنگار ایسنا، هشتم اردیبهشت ماه امسال و به دنبال وعده مدیران بانکی و اقتصادی دولت برای ساماندهی سود بانکی، شورای پول و اعتبار در مصوبه ای ضمن کاهش نرخ سود سپرده از ۲۲ درصد سالانه به ۲۰ درصد، سقف سود تسهیلات را نیز کاهش داده و از معمول ۲۸ به ۲۴ درصد کاهش داد .البته این مصوبه به تسهیلات دریافتی در قالب عقود مشارکتی یعنی عقدی که معمولا عمده تسهیلات دهی بانکها در قالب آن انجام می شود اختصاص داشت تا راهی برای کاهش هزینه تولیدکنندگان از دریافت منابع بانکی بوده و بتواند در تقویت تولید و رشد اقتصادی اثر گذار باشد .در عین حال که نرخ سود تسهیلات در عقود مبادله‌ای که عمدتا برای تسهیلات خرد کاربرد داشته اما بانکها تمایلی به استفاده از آن ندارند نیز از ۲۲ درصد مصوب سال گذشته به ۲۱ درصد کاهش یافت .با این وجود هر چند که مصوبات شورای پول واعتبار ۱۵ اردیبهشت ماه به بانکها ابلاغ و به فاصله کوتاهی نرخ های جدید سود سپرده روز پیشخوان بانکها قرار گرفت ولی در این مدت سود تسیهلات ۲۴ درصدی در بانک‌ها دیده نمی شود .

به گزارش خبرگزاری مهر، علی طیب نیا گفت: افزایش سرمایه بانک‌ها در شرایط فعلی یک ضرورت است و باید برای این مهم برنامه ریزی کنیم. به ازای هر واحد افزایش سرمایه بانک ها، ۱۲ واحد قدرت وام دهی افزایش خواهد یافت .وزیر اقتصاد افزود: اگر افزایش سرمایه بانک‌ها محقق نشود، نه تنها از منابع داخلی نمی توانیم استفاده کنیم، حتی از منابع خارجی هم نمی‌توانیم بهره مند شویم.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهاس شفن ، شپترو با صف فروش بسته شدند .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس عملیات اجرایی سومین هاب پتروشیمی ایران در سواحل چابهار به منظور احداث ۱۷ طرح جدید پتروشیمی و تولید سالانه ۲۲ میلیون تن محصول پتروشیمی آغاز شد و پیش بینی می‌شود به زودی ساخت اولین خط لوله انتقال اتان ایران نیز در این منطقه آغاز شود .

براساس آخرین آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی مسئولان شرکت ملی صنایع پتروشیمی در شرایط فعلی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به بیش از ۶۰ میلیون تن رسیده است که پیش بینی می شود با سرمایه گذاری حدود ۳۰ میلیارد دلاری، ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی و پلیمری از مرز یکصد میلیون تن در سال نیز عبور کند .

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*