خانه / بورس و سهام / «ددد» برگردد / غیرحرفه ای ها فقط اوراق بخرند

«ددد» برگردد / غیرحرفه ای ها فقط اوراق بخرند

بازار سهام هفته نیم بند منتهی به ۱۵ خرداد ماه را نیز با شرایط مشابه هفته و روزهای گذشته سپری کرد.نوسان اندک قیمت سهام،تابلوی معاملاتی کسالت بار و عموما قرمز،ناامیدی از کسب سود در سهام بنیادی و جولان سفته بازها شاید بهترین واژگان و عباراتی باشد که بتوان در خصوص این روزهای بازار سرمایه عنوان کرد.

در هفته سپری شده تقریبا روزانه ۶۰ میلیارد تومان سهم در بورس و فرابورس معامله شد که از اوج رخوت در این بازارها حکایت دارد و این متغیر مهم و کلیدی بازار سرمایه که در مقایسه با عدد ۳۰۰ میلیارد تومان سال گذشته تقریبا یک ششم شده ،عمق بی اعتمادی به بورس را روایت می کند؛اعتمادی که سال ها زمان برد تا در سال های ۹۱ و ۹۲ به شکل حضور عامه مردم در بورس از طریق ابزارها و نهادهای نوین مالی مثل صندوق های سرمایه گذاری مشترک خود را نشان بدهد.اما این اعتماد به هر ترتیبی بود از بازار سهام رخت بربست و رفت و معاملات نیم بندی که این روزها در بازار سرمایه شاهد آن هستیم یا از سوی حقیقی هایی است که فعالیتی جزو سهامداری ندارند یا حقوقی هایی که وظیفه ای جز حضور در بازار سرمایه ندارند.

اما در این شرایط مدیریت بازار سهام نیز همچون دولت تدبیر و امید فقط منتظر گشایش سیاسی است و عملا حتی در داخل بازار سهام از طریق برخی اقدامات و مشوق هایی همچون کاهش کارمزدهای معاملاتی تلاش خاصی برای جذاب شدن خرید سهام ارزان در بورس صورت نمی گیرد.به امید آن که توافق هسته ای بتواند بورس را هم تکان دهد!

در هفته معاملاتی گذشته که فقط چهار روز معاملاتی داشت ۶۸۵ میلیارد تومان سهم در بازار سهام معامله شد که تنها ۲۳۶ میلیارد تومان آن مربوط به معاملات خرد بود.

شاخص بورس تهران هم با تنها ۰٫۱۷ درصد افت روی عدد ۶۳۲۹۰ واحد ایستاد تا سکون تالار شیشه ای را به خوبی نشان دهد.شاخص فرابورس موسوم به آیفکس نیز فقط ۰٫۷ درصد افت داشت و روی عدد ۷۱۰ واحد قرار گرفت.

وقت بازگشت «ددد» است؟

هفته پیش در خصوص راهکارها و اقداماتی که می تواند تا سطح قابل اعتنایی شرایط بازار را تغییر دهد،نوشتیم.به ویژه کاهش کارمزدهای معاملاتی سازمان بورس و کارگزاران و همچنین کاهش سهم مالیات از معاملات سهام(کاهش کارمزدها در حوزه اختیارات شورای بورس و سازمان بورس است اما کاهش سهم مالیات از معاملات بورس به تغییر قانون نیاز دارد.)این هفته اما به یکی دیگر از اقداماتی که می تواند تغییر دهنده شرایط فعلی بورس باشد می پردازیم یعنی بازگشت معاملات موسوم به «ددد».

«ددد» به معاملات بی نام و گروهی اطلاق می شود،به این معنی که در طول ساعت معاملات بازار سهام سبد گردان ها،کارگزاران و حتی اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند سفارش خرید مقدار زیادی از یک یا چند سهم را داده و آن سهام را در کد «ددد» و بی نام خریداری نمایند و پس از تایم معاملات سهام خریداری شده را به نام یک یا چند شخص حقیقی و حقوقی اختصاص دهند.این روش هر چند در بازار مثبت فساد برانگیز هم بود و سبب شد برخی از کارگزاران یا معامله گران اصطلاحا سرگروه ، سهام خریداری شده را به دلیل صف خرید شدن در پایان ساعت معاملات به کد های شخصی خود منتقل کنند و به همین دلیل هم در زمان علی صالح آبادی برداشته شد اما اکنون که بازار منفی است،این نوع از معاملات می تواند به صورت موقت به تالار معاملات برگردد.

از سازمان بورس و اوراق بهادار این انتظار می رود همان طوری که در بازار پر رونق سال ۹۲ مرتبا اقداماتی داشت تا کسی بی خود و بی جهت در بورس سود نکند مثل حذف «ددد» یا اخراج ناگهانی ۱۴ نماد به بازار توافقی یا تماس های دائمی با کارگزاران و معامله گران برای بازخواست در خصوص این که چرا فلان سهم را خریده اند؛اکنون هم تحرکی از خود نشان دهد.در حال حاضر برای افزایش دامنه نوسان یا تعدیل حجم مبنا کمی دیر شده و در بورسی که در خوش بینانه ترین حالت شما درجا می زنید و اساسا سودی در کار نیست،فقط این قبیل اقدامات کار ساز نیست.
بنابراین اگر «ددد» برگردد با نظارت های دقیق و مستمر حداقل می توان در بخش حرفه ای بازار تحرک ایجاد کرد و اگر شاخص فقط مهم نباشد،می توان ارزش معاملات بازار سهام را که یک ششم سال گذشته شده را نیز کمی رونق بخشید.

امیدواریم سکوت سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان مسئول بازار این معنی را نداشته باشد که خواسته بازار برای این دستگاه نظارتی وابسته به دولت مهم نیست،بلکه فرض بر این است که این پیشنهادها و البته مطالبات بررسی می شود تا در آینده ای نزدیک تصمیمات منطقی از دل این بررسی ها اتخاذ شود.

اینجا می توانید حداقل ۲۳ درصد سود کنید

هر چند خرید و فروش سهام این روزها طرفدار زیادی ندارد اما به لطف قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی مصوب سال ۸۹ در بازار سهام انواع اوراق مشارکت و صکوک با سود ثابت و تضمین شده قابل معامله است.سازمان بورس و اوراق بهادار هم می تواند حداقل ۲ درصد بالاتر از نرخ سود بانکی مجوز انتشار و معامله اوراق مالی مزبور را صادر کند.

در همین راستا،بازار سوم فرابورس از شنبه تا دوشنبه این هفته شاهد عرضه یک ETF جدید با نرخ سود انتظاری سالانه  ۲۶٫۵ درصدی خواهد بود.

پذیره نویسی واحدهای صندوق گنجینه آینده روشن بر اساس مجوز شماره ۳۰۸۲۰۳/۱۲۱ مورخه ۱۸ فروردین امسال ، با سود تضمینی ۲۳ درصدی و سود پیش بینی شده و قابل انتظار ۲۶٫۵درصدی  آپشن جذابی را به بازار می آورد.فردین آقا بزرگی ،مدیر عامل کارگزاری بانک آینده با اعلام این موارد گفته که کارگزاری بانک آینده عرضه کننده واحد های این صندوق است و بازارگردانی آن بر عهده  تامین سرمایه آرمان است.ارزش اسمی این صندوق برای ۳ روز اول پذیره نویسی ۵ تا ۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که امکان افزایش سقف آن با توجه به تقاضای نهایی و مجوز سازمان بورس وجود دارد.این صندوق با نماد «صایند»وارد بازار سوم فرابورس می شود.

به گفته وی ،بر اساس شرایط خرید واحدهای این صندوق ،حداکثر حجم هر سفارش نامحدود بوده و در مقابل حداقل تعداد واحدهای قابل خرید در هر سفارش ۱۰ واحد است. حداکثر تعداد واحدهای قابل خریداری عادی نیز ۴۹ میلیون عنوان شده است.همچنین مراحل تسویه واحدها در این صندوق مشابه معاملات اوراق با درآمد ثابت در نظر گرفته شده است.سهامداران  برای خرید این واحدها مستلزم داشتن کد معاملاتی فعال در سیستم سپرده گذاری مرکزی  هستند.

به گفته آقا بزرگی، ارزش اسمی هر واحد این صندوق قابل معامله هزار تومان است که تعداد واحدهای سرمایه گذاری ممتاز پذیره نویسی شده آن ۱ میلیون است که ۹۰۰ هزار واحد  آن متعلق به شرکت کارگزاری بانک آینده و۱۰۰ هزار دیگر هم متعلق به شرکت سرمایه گذاری اقتصاد گستر دنا است. گفته شده دامنه نوسان آن روزانه ۵ درصد و دامنه مظنه ۱ درصد خواهد بود.تعهد شده روزانه ۵ میلیون واحد از این صندوق مورد معامله قرار گیرد.اعلام شده این صندوق فاقد پرداخت سود دوره ای خواهد بود و سرمایه گذاران  می توانند از محل فروش بخشی از واحدهای سرمایه گذاری خود ،سود مورد نیاز خود را دریافت دارند.خریداران در طول دوره پذیره نویسی امکان فروش ندارند . در زمان فروش معادل نرخ پیش بینی شده هم به صورت روزشمار و انباشته سود تعلق خواهد گرفت.

به گفته آقا بزرگی،همچنین از پذیره نویسان کارمزدی دریافت نخواهد شد و مدیر صندوق این هزینه را تقبل کرده است،اما کارمزد کارگزاران در هنگام خرید و فروش ۰٫۰۰۰۸(۸ده هزارم ) خواهد بود که حداکثر مبلغ ۲۰ میلیون تومان برای این کار در نظر گرفته شده است.

غیر از اوراق مزبور ۱۶ اوراق مشارکت و صکوک دیگر در بازار سرمایه وجود دارد که سرمایه گذاران می توانند با خرید این اوراق از سود ۲۰ تا ۲۲ درصدی برخوردار شوند:

سررسید

نرخ سود

(درصد)

ضامن

دوره پرداخت سود

نام اوراق

ردیف

۹۶٫۷٫۹

۲۰

سرمایه گذاری امید و معادن و فلزات

۳ماه یک بار

اجاره چادرملو(صچاد)

۱

۹۶٫۱۰٫۲۲

۲۰

سرمایه گذاری تامین اجتماعی

ماهانه

اجاره رایتل(صایتل)

۲

۹۶٫۱۲٫۲۷

۲۰

شهرداری مشهد و دولت

۳ماه یک بار

مشارکت شهرداری مشهد(مشهد۹۶۱۲)

۳

۹۷٫۴٫۴

۲۰

بانک خاورمیانه

۳ماه یک بار

اوراق اجاره بوتان(بوتان)

۴

۹۷٫۱۰٫۲۰

۲۰

سرمایه گذاری امید

۳ماه یک بار

اوراق اجاره پترو امید(صامیا)

۵

۹۵٫۱۰٫۲۲

۲۰

بانک پارسیان

۳ماه یک بار

اوراق مرابحه مگا موتور(صمگا)

۶

۹۷٫۵٫۲۸

۲۰

موسسه اعتباری کوثر

۳ماه یک بار

اجاره کاشی پرسپولیس

۷

۹۷٫۱٫۲۳

۲۰

موسسه اعتباری کوثر

۳ماه یک بار

اوراق مشارکت نفت و گاز پرشیا

۸

۹۵٫۱۲٫۲۷

۲۰

بانک شهر

۳ماه یک بار

اوراق مشارکت دزفول

۹

۹۶٫۱٫۲۸

۲۰

بانک اقتصاد نوین

۳ماه یک بار

اجاره لیزینگ رایان سایپا

۱۰

۹۷٫۱۲٫۱۸

۲۲

بانک رفاه

۳ماه یک بار

اوراق اجاره رایتل۲

۱۱

۹۸٫۱۲٫۲۵

۲۲

بانک صادرات

۳ماه یک بار

اوراف مشارکت رایان سایپا

۱۲

۹۷٫۱۲٫۱۸

۲۲

شهرداری تبریز و دولت و بانک شهر

۳ماه یک بار

اوراق مشارکت قطار شهری تبریز

۱۳

۹۷٫۲٫۲۸

۲۰

موسسه مالی و اعتباری کوثر

۳ماه یک بار

اوراق اجاره قائد بصیر

۱۴

۹۵٫۵٫۵

۲۰

بانک گردشگری

۳ماه یک بار

مشارکت نارنجستان

۱۵

۹۸٫۲٫۱۹

۲۲

موسسه اعتباری عسکریه

۳ماه یک بار

مشارکت سیمان کردستان

۱۶

کارشناس بازار سرمایه

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*