خانه / آخرین اخبار / از اینکه بتوانیم بعد از لغو تحریم‌ها چند بشکه بیشتر نفت بفروشیم خوشحال نشویم

از اینکه بتوانیم بعد از لغو تحریم‌ها چند بشکه بیشتر نفت بفروشیم خوشحال نشویم

نباید فکر کرد که با فروش بیشتر نفت وضعیت اقتصادی کشور بهتر خواهد شد, این یک تحلیل اشتباه است و ما را دوباره به خام فروشی که در گشذته شدت گرفته بود، بازمی گرداند….

دکتر بیژن عبدی اقتصاددان و کارشناس اقتصادی در پاسخ به این سوال که وزیر نفت گفته به زودی اوپک باید برای نفت ایران جا بازکند و با لغو تحریمهای خارجی، شاهد فروش و صادرات نفت ایران به مشتریان خارجی خواهیم بود آیا این یک دستاورد مثبت اقتصادی محسوب میشود یانه؟ به تراز گفت: خیر؛ این یک دستاورد مثبت اقتصادی نیست؛ با این اتفاق ما دوباره به خام فروشی نزدیک میشویم.
وی با بیان اینکه تحریم نفتی در چند سال گذشته باعث شده است مسولان اقتصادی کشور به اجبار به اقتصاد بدون نفت که مدنظر رهبرمعظم انقلاب است روی بیاورند گفت: در صورتی که بتوانیم با لغو تحریمهای خارجی به راحتی نفت بفروشیم دوباره به همان وضعیت قبلی قبل از تحریمها بازخواهیم گشت.
عبدی در ادامه فروش بیشتر نفت را بازگشت به دوران خام فروشی دانست و گفت باید طبق گفته مقام معظم رهبری بتوانیم درچاههای نفت را ببندیم و بتوانیم از خام فروشی فاصله گرفته و فرآورده نفتی به کشورهای دیگر صادر کنیم.
این کارشنای مسائل استراتژیک در توضیح اینکه نباید از اینکه بعد از لغو تحریمها خواهیم توانست تعداد زیادی بشکه نفت بفروشیم خوشحال باشیم گفت: اینکه بتوانیم نفت خام بیشتری به دنیا بفروشیم جای خوشحالی ندارد و باید برای این مسئله نگران بود؛ نفت بیشتر فروختن باعث خواهد شد تا به خام فروشی سلام کرده و اشتباهات گذشته را بیشتر تکرار کنیم. وی با یادآوری تاریخ در سالهایی که کشور درآمد افسانه ای نفتی داشت گفت: یادمان باشد ما در گذشته توانسته بودیم از نفت، درآمدهای عظیم ارزی بدست بیاوریم و این درآمد ارزی-نفتی مشکلات زیادی را برای اقتصاد ایران بودجود آورده است. وی گفت : باید دست از خام فروشی برداریم .

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*