خانه / آخرین اخبار / کاهش قیمت خودرو و رکود وحشتناک در نمایشگاه ها

کاهش قیمت خودرو و رکود وحشتناک در نمایشگاه ها

برنامه رادیویی پیک بامدادی در یکی از گزارشهای خود به موضوع کاهش قیمت خودرو همزمان با ادامه رکود حاکم بر نمایشگاههای خودرو پرداخت.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما در این گزارش با موضوع افزایش تولید خودرو سازان و کاهش قدرت خرید مردم که موجب کاهش قیمت خودرو شده ، آمده است: این روند سبب کاهش قیمت تا ۱۵ میلیون ریال در خودروهای داخلی و ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال در خودروهای خارجی شده است.
مدتهاست بازار نمایشگاههای خودرو سوت و کور شده است و هر از گاهی صدای بوق خودرویی که به فروش رفته به گوش می رسد. چند نفر از نمایشگاه داران به پیک بامدادی می گویند شرایط اصلا خوب نیست و خودروهای داخلی و خارجی وضعیت یکسانی دارند.
حسن زمانی افشار کارشناس خودرو و رئیس اسبق اتحادیه کشوری نمایشگاه داران می گوید رکود حاکم بر بازار خودروها نتیجه رکود واگیردار حاکم بر دیگر بازارهاست ، سیاستهایی که از بازارهای دیگر وارد می شود بازار خودرو را هم راکد کرده و زمین زده است. بازار ما راکد است اما امسال موضوع فرق می کند و حذف سهمیه سوخت ۶۰ لیتری خودروها هم بر رکود تاثیر می گذارد.
غلامحسین قاسمیان رئیس اتحادیه نمایشگاه داران تهران هم از رکورد در بازار تهران می گوید: هیچ سالی مثل امسال نداشتیم که بازار خودرو این قدر راکد باشد.خریدی نیست و بیشتر مردم فروشنده اند در حالی که در فصل خرید و فروش خودرو قرار داریم.
نعمت الله کاشانی نسب از دست اندرکاران قدیمی بازار خودرو هم می گوید: قیمت خودروهای خارجی ۱۰ درصد کاهش یافته است و سقف قیمتهای خودروهای داخلی هم به کف قیمت فروش خودروسازان نزدیک شده است.
اما احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان می گوید رکود فقط در بازار است و علت کاهش قیمت افزایش تولید خودرو سازان است که موجب افزایش رونق فروش خودرو سازان و کاهش دلالی شده است. ما خودروسازان سال قبل ۵۳ درصد افزایش تولید داشتیم و به یک میلیون ۱۳۰ هزار دستگاه رسیدیم و امسال تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه هم می رسد. فروردین امسال نسبت به ماه مشابه سال ۹۳ ، چهل درصد افزایش تولید داشتیم و طبیعی است که وقتی تولید افزایش یابد قیمت کارخانه به نرخ بازار نزدیک شود و رکود گفته شده رکود نمایشگاههاست چون مردم ترجیح می دهند خودرو را از تولید کننده بخرند. ضمن اینکه تصویب وام ۱۵ میلیون تومانی خرید خودرو و ابلاغ آن به بانکها می تواند این بخش را رونق دهد.
پیک بامدادی همچنین در بخش دیگری از این گزارش می گوید : نعمت بخش دبیر انجمن خودرو سازان خواهان افزایش قیمت خودرو شده است و می گوید در صورت واگذاری وام خرید خودرو به خریداران و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، امسال یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودروی تولید داخل به راحتی جذب بازار خواهد شد.
به هر حال افزایش قیمت خودرو از یک طرف و نبود خریدار از طرف دیگر باعث کاهش قیمت خرید خودرو و نزدیک شدن ان به قیمت تولید کنندگان انحصاری آن در هفته های اخیر شده است اما خودرو سازان همچنان ساز گرانی کوک می کنند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*