خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۱۷ خرداد ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۱۷ خرداد ۹۴

شاخص کل بورس ۱۱۰ واحد نزول کرد و به رقم ۶۳،۱۸۷ واحد رسید . نماد فارس با ۱۲۱ واحد بیشترین تاثیر مثبت و وبملت با ۲۶ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۲٫۹ میلیارد تومان رسید که مبین با ۳٫۸ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۶ واحد نزول کرد و به رقم ۷۰۲ واحد رسید. مارون و شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۸٫۹ میلیارد تومان رسید که شتران با ۳٫۶ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار سیاسی

 

حمید بعیدی‌نژاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بعد از پایان یافتن روز سوم مذاکرات و اتمام جلسه معاونین که تا ساعت یازده و نیم شب گذشته هم ادامه داشت، امروز صبح معاونین وین را ترک نمودند ولی قرار شد کماکان جلسات کارشناسی ادامه یابد . بر این اساس امروز دو جلسه کارشناسی در صبح و بعدازظهر در خصوص مباحث هسته‌ای و مباحث تحریم‌ها میان تیم‌های کارشناسی ایران و نمایندگان ١+۵ برگزار گردید که طی آنها متن پیوست‌های مربوطه مورد بحث و بررسی بیشتر قرار گرفت. با انجام این مرحله از مذاکرات کارشناسی، این دور از مذاکرات پایان یافت. پس از این مذاکرات، بلافاصله هماهنگی‌های لازم برای تعیین چارچوب و زمانبندی جلسات بعدی معاونین و کارشناسان صورت خواهد گرفت . در مجموع هر چند با توجه به ماهیت پیچیده مباحث، پیشرفت در مذاکرات تدوین متن‌ها روند کُند و آهسته‌ای دارد اما در این دور از مذاکرات، متن اصلی و پیوست‌های فنی در خصوص مباحث هسته‌ای و تحریم‌ها هر چه بیشتر تکمیل گردید و بحث‌های مهمی برای امکان پالایش هر چه بیشتر این متون از موارد اختلافی صورت گرفت.

مهم ترین اخبار اقتصادی

بانک مرکزی با ارائه بخشنامه ای خطاب به شبکه بانکی کشور، بار دیگر بر لزوم رعایت نرخ های سود تعیین شده در شورای پول و اعتبار تاکید و اعلام کرد: بلوکه کردن بخشی از وام به هر دلیل در بانک ها ممنوع است . به گزارش فردا، بانک مرکزی در اطلاعیه ای خطاب به شبکه بانکی کشور با تاکید بر اینکه بانک‌ها از رقابت ناسالم برای تجهیز و تخصیص منابع اجتناب کنند، خواستار رعایت مفاد ضوابط ابلاغی سیاست‌های پولی و اعتباری نظام بانکی کشور شد . همچنین در این بخشنامه آمده است: تمام سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌ مدت عادی (روز شمار)، اعم از سپرده‌های مفتوح قبل از تاریخ ابلاغ سیاست‌های پولی و اعتباری نظام بانکی کشور در سال ۱۳۹۴ و سپرده‌های افتتاح شده پس از آن، مشمول مفاد سیاست‌های پولی و اعتباری نظام بانکی کشور در سال ۱۳۹۴، موضوع بخشنامه شماره ۳۴۲۱۵/۹۴ مورخ ۱۳۹۴.۰۲.۱۴  بوده و آن بانک/مؤسسه اعتباری غیربانکی موظف است در چارچوب مفاد مقررات مزبور، متناسب با نرخ سود علی‌الحساب سایر انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری، حداکثر نرخ سود علی‌الحساب آن‌ها را تعیین و اعمال نماید .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه نفتی و پالایشی تقریبا تمامی نمادها معاملات منفی را تجربه کردند. همچنین شاهد تشکیل صف فروش در دو نماد ونفت و شتران نیز بودیم؛ در این دو نماد بیش از ۴ میلیون سهم عرضه شد. نماد شتران جهت برگزاری جلسه هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه در پایان معاملات امروز متوقف شد. شرانل پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه و تصویب سود نقدی ۲۸۰ تومانی امروز در قیمت ۱۰۹۹۹ ریال بازگشایی شد و تا پایان بازار معاملات مثبت و متعادلی را دنبال کرد. شبهرن و شرانل دو نماد مثبت گروه بودند.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت از طرح جدید افزایش سرمایه ۵۳ درصدی این شرکت بورسی خبر داد . فضل اله وکیلی فرد با ارسال نامه ایی به سازمان بورس، اعلام کرد: از آنجا که در جلسه اخیر هیات مدیره این شرکت ، طرح افزایش سرمایه شرکت از ۱۲۲ میلیارد و ۳۶۰ میلیون به ۱۸۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از محل سود انباشته و مطالبات و آورده نقد به تصویب رسیده ، مراتب جهت انعکاس در کدال ایفاد می گردد . به گفته وی در حال حاضر این موضوع صرفا” به تایید هیات مدیره رسیده و در صورت تایید بازرس قانونی شرکت و تایید سازمان بورس و اخذ مصوبه مجمع فوق العاده اجرایی خواهد شد .

معاملات گروه خودرو و ساخت قطعات، با جوی منفی همراه بود. نماد ایران خودرو که پیش از شروع معاملات با توجه تعدیل EPS متوقف شده بود با ۱٫۵ درصد رشد و در قیمت ۲۶۲۹ ریال بازگشایی شد و با ۲۵۸۰ ریال با افت قیمت همراه بود؛ حدود ۴ میلیون سهم در این نماد معامله شد که ۶۴ درصد خریدهای آن توسط سهامداران حقوقی انجام شد؛ این نماد در آخرین گزارش خود بر اساس عملکرد ۱۲ ماهه ۴۸۱ سود بابت هر سهم در سال مالی ۹۳ محقق ساخت که نسبت به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش ۲۹ درصدی همراه بود. خپارس همچنان پرحجم ترین نماد گروه بود ۱۶٫۹ میلیون سهم در بازه های منفی این نماد معامله شد. در این گروه شاهد بازگشایی نماد خبهمن در صفر تابلو بودیم. در قطعه سازها خفناور، خاهن و خمحور نمادهایی بودند که در محدوده های مثبت معامله شدند. خکاوه در قطعه سازها بیشترین حجم معاملات را داشت. معاملات امروز خاذین نیز با صف فروش همراه بود.

معاملات گروه محصولات غذایی نیز امروز منفی شد. غمارگ، غاذر و غگل صف فروش های گروه بودند. غشان، غشهد و غمهرا نیز همچنان صف خرید خود را حفظ کردند. حق تقدم دو نماد غاذر و وبشهر بیشترین حجم معاملات را داشتند.

در فلزات اساسی، فنورد تنها نماد مثبت و صف خرید گروه بود. فنوال برای دومین روز متوالی به صف فروش رسید. در فنوال که از نمادهای منفی ساز شاخص بود ۱٫۷ میلیون سهم در محدوده های منفی معامله شد. معاملات هرمز و فباهنر نیز در محدوده صفر تابلو دنبال شد. فخوز که روز گذشته به صف خرید رسیده بود در ساعت پایانی بازار امروز به محدوده منفی رسید.

به گفته معاون برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در چشم‌انداز ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد هدفگذاری شده که در این زمینه برخی کارشناسان معتقدند به دلیل نبود توازن بین حلقه‌های تولید و بی‌ثباتی در تقاضای جهانی، دستیابی به این استراتژی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد . ابویی مهریزی با بیان اینکه روند تولید فولاد نزولی نخواهد شد، گفت: تنها در صورتی که محصولات جایگزین، ارزش‌افزوده بالاتری نسبت به فولاد و قابلیت جایگزینی این محصول را داشته باشند، ممکن است روی تولید فولاد تاثیر بگذارند. بنابراین با توجه به اینکه در چشم‌انداز فولاد ایران رسیدن به ۵۵ میلیون تن فولاد مدنظر است، به همین دلیل بخشی از آن برای تامین نیاز داخلی و بخشی برای افزایش درآمدهای صادراتی درنظر گرفته شده است .

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان در تازه ترین اظهارنظر خود افزایش تعرفه واردات فولاد در ابتدای سال جاری را به منظور حمایت از صنعت فولاد کشور در مقابل واردات کافی ندانست و در عین حال خبر داد که پیشنهادی در خصوص اعمال تعرفه ۴۰ درصدی روی واردات فولاد به دولت ارائه شده است .

در برقی ها، در بکاب صف خرید کم حجمی تشکیل شد و با معامله بیش از ۱ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. بترانس و بنیرو دو نماد مثبت گروه بودند. مابقی نمادهای گروه معاملات منفی داشتند.

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملاتی منفی در تمامی نمادها بودیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمدحسین داجمر در گفتگو با مهر از شکایت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران بر علیه اتحادیه اروپا در خصوص تحریم این ناوگان خبرداد و گفت: در مرحله بدوی و تجدیدنظر، دادگاهی در اروپا، حکم به نفع ایران داده است. در عین حال، به نظر می‌رسد تحریم کشتیرانی یک اقدام سیاسی است، چراکه با تغییر وردینگ، متن تحریم بر علیه ایران تغییر یافته و دوباره مصوب شده است تا تجارت ایران محدود شود.

در گروه بانکی بجز نمادهای وگردش و وخاور سایر نمادها با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک ملت که ۳,۶ میلیون سهم معامله شد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص گذاشت .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپلی ، شفن ، شپارس با صف فروش بسته شدند .

فارس که امروز معاملات مثبتی را شهد بود یکی از نمادهایی بود که معاملاتش تاثیر ثبت بر شاخص گذاشت همچنین در مورد این نماد خبری داشتیم مبنی بر اینکه ، به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، عادل نژادسلیم، مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد: به دلیل مشکلات مالی که پتروشیمی ونیران با آن روبرو بود، ونزوئلا از این پتروشیمی منفک و شرکت هلدینگ خلیج فارس جایگزین آن شد، از این رو عملیات ساخت این مجتمع پتروشیمی را بزودی آغاز می کنیم.

پرشین تحلیل

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*