خانه / بورس و سهام / به جای اینکه از اصلاح ساختار حرف بزنیم، به دنبال فروش بیشتر نفت هستیم

به جای اینکه از اصلاح ساختار حرف بزنیم، به دنبال فروش بیشتر نفت هستیم

خیلی سخت است که از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم. چون برای این کار به اصلاحات ساختاری گسترده ای نیاز داریم، بنابراین مدام در حال رایزنی برای فروش بیشتر نفت هستیم.

مجید فشاری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران یک اقتصاد مبتنی بر درآمدهای نفتی بوده و در سال­های اخیر توجه به درآمدهای نفتی در بودجه کشور افزایش یافته است، به خبرنگار تراز گفت: خیلی سخت است که از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم و این کار به اصلاحات ساختاری گسترده ای نیاز دارد، بنابراین مدام در حال رایزنی برای فروش بیشتر نفت هستیم و بیشتر از لغو تحریمهای نفتی سخن می‌گوییم تا اصلاح ساختاری در اقتصاد ایران.

فشاری تصریح کرد: دلایل عمده نفتی‌شدن بودجه کشور افزایش قیمت نفت در سال­های اخیر بوده که منجر به افزایش درآمدهای دولت شده است. بر این اساس لازم است علاوه بر توجه به درآمدهای نفتی بر سایر درآمدهای دولت نظیر درآمدهای مالیاتی دولت توجه بیشتری صورت گیرد.

وی توضیح داد: به‌طوری‌که لازم است با اصلاحات ساختاری و اساسی در بخش حقیقی اقتصاد و نیز استفاده از نیروی انسانی ماهر و کارآزموده در بخش تولید، سطح تولید و ظرفیت آن تقویت شده و سپس به‌تدریج، نرخ مالیات افزایش یابد که افزایش درآمدهای مالیاتی دولت، درمجموع به کاهش کسری بودجه و در نتیجه افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در بودجه کشور منجر خواهد شد. با توجه به اینکه وقفه­ های مالیاتی در کشورهای در حال توسعه همانند ایران، بیشتر است، لذا اصلاح نظام مالیاتی، فرهنگ‌سازی مالیات بر ارزش افزوده و افزایش ارزش افزوده تولید می­‌تواند سهم درآمدهای مالیاتی را در بودجه دولت افزایش داده و به کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی کمک نماید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم اقتصادی تصریح کرد: علاوه بر این توجه به صادرات غیرنفتی و به‌ویژه کالاهای صنعتی و کالاهای با فناوری بالا می­تواند زمینه افزایش درآمدهای دولت و کاهش سهم درآمدهای نفتی را در بودجه کشور فراهم نماید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*