خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۹ خرداد ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۹ خرداد ۹۴

شاخص کل بورس ۶۳۴ واحد نزول کرد و به رقم ۶۲،۹۵۲ واحد رسید . فولاد با ۶۳ و فارس با ۵۵ واحد واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۷ میلیارد تومان رسید که مبین با ۴ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس ، شاخص ایفکس ۷ واحد نزول کرد و به رقم ۶۹۱ واحد رسید. پترول و میدکو بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۹ میلیارد تومان رسید که مارون با ۳۵ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

قیمت فلزات در بازارهای جهانی

در بازارهای جهانی آلومینیوم با قیمت ۱۶۹۵ دلار، مس با قیمت ۵۹۱۵ دلار، سرب با قیمت ۱۹۰۱ دلار و روی با قیمت ۲۱۱۸ دلار برای هر تن مورد معامله قرار گرفتند. هرسکه بهار آزادی نیز با قیمت ۹۱۸ هزار تومان معامله گردید.

مهم ترین اخبار سیاسی

هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ برای نگارش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از صبح فردا در وین آغاز می‌شود. هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای از صبح فردا (چهارشنبه) در وین اتریش و در سطح معاونان برگزار می‌شود.سرپرستی در این دور از مذاکرات همانند دورهای قبلی بر عهده سیدعباس عراقچی خواهد بود و مجید تخت‌روانچی نیز وی را همراهی خواهد کرد.احتمالا مذاکرات کارشناسی میان ایران و تیم‌های کارشناسی ۱+۵ نیز از امروز (سه‌شنبه) در وین آغاز خواهد شد.ریاست تیم کارشناسی ایران را حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه بر عهده دارد.این هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای پس از دستیابی به بیانیه سوییس است و در راستای ادامه نگارش و تدوین برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برگزار می‌شود.در ششمین دور این مذاکرات٬ تیم مذاکره کننده کشورمان علاوه بر برگزاری ۴ دور نشست دو جانبه با هلگا اشمیت٬ معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یک دور نشست عمومی با معاونان و مدیران کل سیاسی ۱+۵ با هیات‌های روسی و چینی و سه کشور اروپایی٬ به شکل جداگانه و دوجانبه دیدار کرد.

در خبری دیگر، حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران بازداشت شد. این خبر را غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضائیه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد. سخنگوی قوه‌قضائیه که دیروز بعد‌از‌ظهر با خبرنگاران گفت‌و‌گو می‌کرد در همین‌باره گفت: «بازپرس پرونده معاون رئیس‌جمهوری سابق، امروز او را احضار کرد و او از نیم ساعت پیش بازداشت است.» با این حال، محسنی‌اژه‌ای از توضیح درباره علل و جزئیات بازداشت شدن بقایی خود‌داری کرد و گفت: «از بیان جزییات معذور هستم.» بقایی در دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد علاوه‌بر سمت معاونت اجرایی، ریاست نهاد رئیس‌جمهوری را هم بر عهده داشت.

همچنین شنیدیم، حاکمیت مطلق اردوغان و حزب عدالت و توسعه پایان یافت. ناظران سیاسی این را پیروزی دموکراسی در ترکیه می‌خوانند؛ اما شاید چشم‌انداز نه چندان روشن حکومت ائتلافی کام مردم ترکیه را در حوزه اقتصادی تلخ کند. نشانه‌های ناامید‌کننده از همین فردای اعلام نتایج انتخابات بازارهای مالی و پولی را تحت‌تاثیر قرار داده است. نه تنها ارز ملی پس از معلوم شدن لزوم تشکیل دولت ائتلافی با افت تاریخی مواجه شد، بلکه بازارهای سهام این کشور نیز نظاره‌گر سقوط شاخص‌ها شدند. لیر ترکیه روز دوشنبه به کمترین ارزش تاریخی خود مقابل دلار رسید. واحد پول ملی ترکیه روز گذشته تا نرخ برابری ۷۵/ ۲ پایین آمد.

مهم ترین اخبار اقتصادی

در خبری ، وزیر نفت ایران با اشاره به یک قالب قراردادی جدید در بخش بالادستی که قرار است اواخر امسال، احتمالا تا ماه سپتامبر، به همراه پیشنهاداتی در زمینه پروژه های مختلف ارائه شود گفت: «تمام آنها می گویند، پس از تحریم ها سریعا خواهند آمد. آنها چهارچوب کلی شکل قراردادهای جدید را می دانند.» وزیر نفت با اشاره به این که شرکت های نفتی آمریکایی فناوری بالاتری نسبت به شرکت های اروپایی دارند گفت: قراردادهای جدید نفتی ایران در ماه سپتامبر رونمایی خواهد شد.وزیر نفت ایران گفت: اگر توافق هسته ای که در حال حاضر مذاکرات در مورد آن جریان دارد منجر به لغو تحریم ها شود، شرکت های نفتی بین المللی مشتاق بازگشت سریع به ایران هستند.

خبری داشتیم تحت عنوان ، پول بانک‌ها حیات خلوت دولت نیست ، ، عباس آخوندی امروز در مراسم «افتتاح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم»، با اشاره به اینکه اصلی‌ترین بحث ما این است که بانک مسکن به فعالیت‌های توسعه‌ای بازگردد، گفت: امروز آغاز رسمی تغییر جهت بانک مسکن از یک بانک کارگزاری به بانک توسعه‌ای است.وی با بیان اینکه مسکن باید طوری باشد که اگر از هر مسئولی پرسیده شود که راه خانه‌دار شدن چیست، بداند گفت: اگر توانستیم بدون لکنت زبان، پاسخ مردم را در این خصوص بدهیم به این معنا است که مجموعه سیاستگذاری‌های دولت و بانک به نتیجه رسیده است.وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه اگر کسی بخواهد خانه‌دار شود، باید بداند که چگونه پس‌انداز کرده و خانه بخرد، گفت: مردم با پس‌انداز در این حساب، می‌توانند تا سقف هفت برابر تسهیلات دریافت کنند.

کارشناس ارشد مسائل بانکی گفت:ایران در جهان رتبه دوم را از لحاظ نرخ بالای سود سپرده ها و همین طور نرخ بالای سود تسهیلات بانکی دارد و رقابت برای جذب سپرده های مردمی و نقدینگی با نرخ سود بانکی بالا به ادامه حیات صنعت بانکداری آسیب می زند.، بهنام بهزادفر اظهار داشت: البته نرخ تورم در اقتصاد ایران هم در جهان رتبه بالاتری دارد و باید برای تک رقم کردن نرخ تورم تلاش کنیم که برای ساماندهی مسائل اقتصادی و رونق تولید ورشد پایدار یک اجبار برای سیاست گذاران اقتصادی محسوب می شود.وی گفت: موفقیت های دولت در دو سال اخیر در زمینه کاهش نرخ تورم بسیار ارزشمند بوده است و امروزه به تقریبا هسته سخت نرخ تورم رسیده ایم و کاهش نرخ ۱۵ درصدی به زیر ۱۰ درصد با هوشمندی زیاد و مدیریت کارآمد و همچنین هدفمندی بالای سیاست های اقتصادی امکان پذیر است.

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

گروه نفتی و پالایشی، یکدست قرمز پوش بود. ونفت، شبندر، شاوان صف فروش های گروه بودند. ونفت بیشترین حجم معاملات را داشت، ۶٫۷ میلیون سهم در این نماد معامله شد. شرانل تنها نمادی بود که معاملات خود را در محدوده مثبت آغاز کرد که در همان دقایق اولیه وارد فاز منفی شد.

در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز جو کاملا منفی حاکم بود و اکثر نمادها به صف فروش رسیدند. خپارس پرعرضه بود و پس از معامله ۳٫۵ میلیون سهم به صف فروش رسید؛ حجم معاملات این نماد به بیش از ۳۵ میلیون سهم رسید. تقریبا معاملات منفی تمامی نمادهای قطعه ساز به تشکیل صف فروش منجر شد. نماد خکاوه نیز در قطعه سازها با صف فروش سنگینی همراه بود و بیش از ۹ میلیون سهم توسط سهامداران حقیقی در این نماد جابجا شد. در نمادهای این گروه از خریخت شنیده هایی از تعدیل مثبت به گوش میرسد.

در فلزات اساسی، معاملات منفی فولاد تا آستانه صف فروش نیز پیش رفت و معامله ۳٫۵ میلیون در این نماد بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشت. ذوب امروز نیز معاملات مثبتی را آغاز کرد و تا محدوده ۴ درصد مثبت نیز معامله شد، اما تا پایان بازار شاهد افت قیمت در این نماد بودیم؛ در این نماد که پرحجم ترین نماد گروه بود بیش از ۹ میلیون سهم معامله شد. فخاس پس از برگزاری مجمع و تصویب سود نقدی ۱۸ تومانی در قیمت ۵۷۲۷ ریال بازگشایی شد و در ۵۵۱۱ ریال به صف فروش رسید. فنورد امروز نیز صف خرید بود اما همچنان کم حجم. فپنتا نیز پس از مدتها معاملات منفی امروز دیگر نماد صف خرید گروه بود. ذوب پرحجم ترین نماد گروه بود و بیش از ۹ میلیون سهم در این نماد معامله شد. در این گروه شاهد توقف نماد فولای بودیم؛ مجمع عادی سالیانه این شرکت بناست در پنج شنبه این هفته برگزار شود؛ در این نماد حدود ۲۴۰ هزار سهم در محدوده مثبت معامله شد.

در گروه لاستیک و پلاستیک، پتایر و پسهند صف فروش بودند. نماد پدرخش نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد. پدرخش که روز گذشته گزارش حسابرسی نشده سال مالی ۹۳ خود را بر اساس عملکرد ۱۲ ماهه منتشر کرده بود، ۱۳ ریال زیان بابت هر سهم شناسایی کرد این در حالیست که در آخرین پیش بینی ارائه شده این مبلغ معادل ۷۰ ریال زیان بود. دو نماد پاسا و پکویر نیز معاملات منفی داشتند.

در سیمانی ها، سخاش و سهرمز نمادهای مثبت گروه بودند. مابقی نمادهای گروه منفی و صف فروش بودند. در این گروه، شرکت سیمان بهبهان طی اطلاعیه ای در کدال ضمن اشاره به بحران و شرایط حاکم بر کشور عراق اعلام کرد که با توجه به اینکه این موضوع کاهش تقاضای سیمان در بازار این کشور و در نتیجه تغییرات بازار صادرات هم از لحاظ نرخ و هم از لحاظ مقادیر را بدنبال داشته، پیش بینی می گرددکه صادرات این شرکت با مقادیر و نرخ های پیش بینی اولیه محقق نگردد و متعاقبا همراه با اطلاعات سه ماهه تعدیلات فوق که کاهنده و کمتر از ۲۰ درصد می باشد جهت انتشار ارسال خواهد شد؛ این شرکت در سال مالی ۹۳ توانست مبلغ ۸٫۰۷۶ ریال بابت هر سهم سود شناسایی کند و در بودجه ۹۴ خود نیز مبلغ ۶٫۳۹۶ ریال EPS در نظر گرفته است؛ سبهان امروز در قیمت ۲۶٫۳۳۴ ریال صف فروش بود.

در گروه حمل و نقلی  اکثر نمادها شاهد معاملات منفی بودند و نمادهای حتاید ، حفارس ، حپترو با صف فروش بسته شدند .

در گروه بانکی بجز نمادهای وکار و وخاور که مثبت معامله شدند سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند و نمادهای وانصار و وگردش با صف فروش بسته شدند .

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ولی‌الله سیف در حاشیه مراسم افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم بانک مسکن در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در بحث افزایش سطح وام عوامل مختلفی از جمله امکان بازپرداخت از سوی وام گیرندگان و همچنین اتکای افزایش به منابع بانکی مدنظر بانک مرکزی قرار دارد .وی با بیان اینکه نباید بانک‌ها برای افزایش سطح وام به سمت بانک مرکزی دست دراز کنند، گفت: برخی از بانک‌ها به دلیل اینکه حساب آنها نزد بانک مرکزی قرمز شده بود، نتوانستند وارد پروسه پرداخت وام شوند البته تعدادی از بانک‌ها با برطرف شدن این مشکل اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند .

در گروه محصولات شیمیایی بیشتر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپلی ، وپترو ، شپمچا با صف فروش بسته شدند .

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی طی هفته جاری با مدیران ارشد شرکتهای خارجی از کشورهای ژاپن، زیمباوه، آلمان و شرکت شل هلند در خصوص همکاریهای مشترک دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد حسن پیوندی با تایید انجام مذاکرات در هفته جاری با مسئولان شرکت انگلیسی شل در تهران، محور این گفتگوهای دو جانبه را مشارکت در طرح های جدید صنعت پتروشیمی کشور اعلام کرد.این عضو هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید کرد: نقطه تمرکز و ثقل تمام این دیدار ها با طرف‌های خارجی از جمله شرکت هلندی شل، گفتگو در خصوص نحوه ادامه یا ایجاد همکاری های مشترک و سرمایه گذاری های جدید با توجه به ظرفیت های آینده صنعت پتروشیمی ایران بود.

کرماشا درنظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۱۷۶۴ میلیارد ریال به مبلغ ۳۵۲۹ میلیارد ریال برساند که این افزایش سرمایه ۱۷۶۴ میلیارد ریالی ( معادل ۱۰۰ درصد ) از محل مطالبات و آورده نفدی سهامداران می باشد .

در دیگر نمادهای بازار، شاهد بازگشایی بمپنا بودیم؛ بمپنا که هفته گذشته جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شده بود، پس از تصویب سود نقدی ۹۰ تومانی، امروز در محدوده ۷٫۵ درصد منفی و در قیمت ۸۹۵ تومان به تابلوی معاملات بازگشت.

در چکاوه، قطعی شدن افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی آن، موجب صف خرید شدن این نماد شد. چکاوه از محل مطالبات حال شدۀ سهامداران و آوردۀ نقدی ۷٫۵ میلیارد تومان به سرمایه اسمی خود اضافه می کند تا قادر به اصلاح ساختار مالی و تأمین مالی جهت جایگزینی و بهسازی دستگاه خمیرسازی باشد.

پرشین تحلیل

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*