خانه / آخرین اخبار / پشت پرده قرارداد‌های بازیکنان والیبال و بسکتبال/ از سعید معروف، محمد موسوی و شهرام محمودی تا حامد حدادی،صمد نیکخواه و ارسلان دلاوری

پشت پرده قرارداد‌های بازیکنان والیبال و بسکتبال/ از سعید معروف، محمد موسوی و شهرام محمودی تا حامد حدادی،صمد نیکخواه و ارسلان دلاوری

حامد حدادی و قرارد میلیاردی برای ۳ ماه

طبیعی است که حامد حدادی گران‌ترین بازیکن بسکبتال ایران باشد. او ۴ سال در لیگ بسکتبال آمریکا بازی کرد و ستاره حال‌حاضر ایران است. حامد و صمد نیکخواه بهرامی این فصل خیلی درگیر لیگ ایران نبودند. آنها در لیگ چین بازی کردند، با قیمتی بالای یک میلیارد تومان. لیگ چین زودتر از لیگ ایران به پایان رسید و این دو توانستند در پلی‌آف برای مهرام بازی کنند. قیمت حامد برای بازی در پلی‌آف و فینال حدود یک میلیارد اعلام شده بود. او به مهرام رفت و گفتند یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان گرفته است. شایعه شد که قیمت صمد هم در همین حدودهاست. اما منابع دیگر می‌گویند مهرام بیش از چهارصد، پانصدمیلیون به صمد پولی نداده است. به هر حال هیچ‌یک از این دو بازیکن حاضر نیستند درباره پولی که می‌گیرند حرفی بزنند. حتی نزدیکترین دوستان آنها هم از مبلغ قراردادشان خبر ندارند. اما وضع ظاهری آنها نشان می‌دهد که پولدارتر از بقیه هستند. حامد بنز سوار می‌شود و‌ صمد ۳ مدل ماشین دارد؛ پژو پرشیا، ۲۰۶ و یک ماشین ‌لوکس شاسی‌بلند. مهدی کامرانی هم که همیشه نفر سوم لیگ ایران بوده، این فصل مبلغی که درباره قراردادش شایعه شد، حدود ۶۰۰ میلیون تومان بود‌. وضعیت مالی مهدی هم دستکمی از صمد و حامد ندارد. گفته می‌شود خانه او در همسایگی صمد در قیطریه و ماشینش هم شاسی‌بلند است.
با‌این‌حال این فصل، لیگ بسکتبال یک بازیکن قیمت بالای دیگر هم داشت؛ ارسلان کاظمی که با پتروشیمی قرارداد بست. ارسلان در لیگ بسکتبال آمریکا درفت شد اما ترجیح داد به جای نیمکت‌نشینی در آنجا، در لیگ ایران بازی کند. ماهشهری‌ها با او قرارداد دلاری بستند و همه شرایط زندگی در این شهر را برایش فراهم‌ کردند.‌ مبلغ قرارداد ارسلان ۲۵۰هزار‌دلار است ، اما قرار بوده دریافتی‌اش مبلغی حدود ۳۲۰ هزار دلار باشد.‌ در این تیم حامد آفاق هم‌قیمت مهدی کامرانی است.  از این چند چهره که بگذریم قیمت بازیکنان در این لیگ به یک‌باره سقوط می‌کند. تیم‌های رده‌‌های سوم و چهارم؛ دانشگاه آزاد و ذوب‌آهن بیشترین پولی که می‌دهند حدود ۲۵۰ میلیون تومان است. محمد جمشیدی، کرم احمدیان، بابک نظافت، محمد حسن‌زاده و پوریا تاجیک در این دسته قرار می‌گیرند. قیمت بقیه تفاوت بارزی با این ستاره‌ها دارد. حتی بازیکنانی هستند که زیر ۱۰ میلیون تومان و حدود چهار، پنج میلیون دریافتی دارند.

 ارسلان دلاری پول می‌گیرد

باشگاه‌های ایرانی هیچ‌وقت حاضر نشده‌اند شفاف بگویند به بازیکنانشان چقدر پول می‌دهند. آنها این را جزو اسرار باشگاه می‌دانند. شاپور یاوری، مدیرعامل باشگاه پتروشیمی بندر‌امام هم یکی از این مدیران است. او‌ علاقه‌‌ای ندارد درباره مبلغ قراردادها شفاف‌سازی کند. اول بهانه می‌‌آورد: « من الان در تاکسی نشسته‌ام، این سوال را می‌پرسید، چه بگویم.» بعد هم حرف دلش را می‌زند:« من صادقانه حرف بزنم و مبلغ‌ها را بگویم و یکی دیگر نگوید، بده می‌شوم یا بالعکس. این کار درستی نیست.» یاوری می‌گوید که همه مبلغ قراردادها در فدراسیون است و از این طریق همه اطلاعات را به دست بیاوریم. اما تجربه ثابت کرده که باشگاه‌ها مبلغ قراردادی که با بازیکنان و مربیان در فدراسیون و هیات‌ها ثبت می‌کنند با مبلغی که به آنها می‌پردازند، متفاوت است. یاوری ادعا می‌کند که اینطور نیست:« همه قراردادهای پتروشیمی واقعی است. چه از زمانی که من مسئولیت گرفته‌ام و چه زمانی که افراد دیگری اینجا بوده‌اند، قراردادهای واقعی ثبت شده.»  مدیر عامل باشگاه این را که پتروشیمی با ارسلان کاظمی قرارداد دلاری بسته تایید اما ۲۵۰ هزار دلار را رد می‌کند:« ارسلان کاظمی و نساج‌پور چون ایران زندگی نمی‌کنند، با آنها قرارداد دلاری بسته شده. البته من آن موقع باشگاه نبودم. ولی این مبلغی که شما می‌گویید به ارسلان داده نشده. چیزی در این حدود است.‌» این درحالی است که نزدیکان به ارسلان مدعی‌اند توافق اصلی او با باشگاه ۳۲۰ هزار دلار است.

در کنار قراردادهایی که بعضی از باشگاه‌ها با بازیکنان می‌بندند، تسهیلاتی هم به آنها داده می‌شود. بهترین پیشنهاد چند سال قبل مطرح شد. یکی از باشگاه‌های بسکتبال مبلغ یک میلیاردی و به اضافه یک ماشین مرسدس بنز به یکی از بازیکنان پیشنهاد داده بود‌ اما این بازیکن ترجیح داد به تیم رقیب برود. پیشنهاد اصلی که در حال‌حاضر در کنار قراردادها مطرح است، چشم‌پوشی از مالیات است. آنها می‌گویند مبلغ قرارداد خالص است و بازیکن هیچ هزینه دیگری را متحمل نمی‌شود. بعضی از باشگاه‌ها حتی پول اجاره‌خانه و رفت‌و‌آمد بازیکنان را هم پرداخت می‌کنند.

همسر محمد موسوی همسر شهرام محمودی همسر سعید معروف همسر حامد حدادی مبلغ قرارداد فوتبالیستها خودرو بازیکنان بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی بیوگرافی حامد حدادی بیوگرافی ارسلان دلاری

مثلث دو میلیاردی  

سقف قراردادی که سازمان لیگ و فدراسیون  والیبال برای باشگاه‌ها تعیین کرد تا با بازیکنان قرارداد ببندند، ۵۰۰ میلیون تومان است. همه ادعا می‌کنند که این سقف رعایت شده . اما طبق معمول حرف از این است که بعضی از بازیکنان بیش از این گرفته‌اند. با‌این‌حال قیمت‌هایی که می‌دهند با این سقف خیلی اختلاف ندارد.‌ سعید معروف، محمد موسوی و شهرام محمودی که هر سه بازیکنان متین ورامین هستند‌، به ترتیب به عنوان گران‌ترین بازیکنان لیگ والیبال معرفی می‌شوند. می‌گویند برای این ۳ نفر در مجموع نزدیک به ۲ میلیارد تومان هزینه شده. سعید مبلغی بیش از ۷۰۰ میلیون گرفته، محمد ۵۰ میلیون کمتر از او و شهرام هم ۵۰ میلیون کمتر از محمد. باریج اسانس کاشان امسال یکی از پولدارترین باشگا‌ه‌ها بوده. گفته می‌شود امیرغفور گران‌ترین بازیکن این تیم است، با قرارداد ۶۰۰ میلیون تومانی. هرچند سقف قرارداد برای فرهاد قائمی رعایت شده اما او از گران‌ترین‌هاست.
کاله امسال با این توجیه که می‌خواهد استادیوم ۸ هزار نفری بسازند، بازیکنان گران نداشت. آنها در خرید بازیکن صرفه‌جویی کردند و در لیگ دوم شدند اما هنوز ساخت استادیوم شروع نشده. با همه اینها‌ کاله یک بازیکن گران داشت؛ حمزه زرینی. او این فصل ۴۰۰ میلیون تومان از مازنی‌ها گرفت. دستمزد دیگر بازیکنان این تیم خیلی بالا نبود. بومی‌ها به عشق شهرشان توقع مالی زیادی نداشتند. غیربومی‌ها هم به خاطر دسترسی راحت و مهمان‌نوازی مازنی‌ها این تیم را به دیگر تیم‌های شهرستانی ترجیح دادند.
شهرداری ارومیه هم این فصل بازیکنانش را غافلگیرکرد.‌ آنها که فصل‌های قبل همیشه مشکل مالی داشتند، این‌بار قراردادهای ۳۰۰ و ۴۰۰ میلیونی داشتند‌. حتی گفته می‌شود با پوریا فیاضی قرارداد ۴۵۰ میلیونی بسته‌اند. بی‌پول‌ترین تیم این فصل شهرداری زاهدان بود. اما بازیکنان آنها هم کم پول نگرفته‌اند. مبلغ قرارداد بهزاد به‌نژاد گران‌ترین بازیکن این تیم حدود ۱۰۰ میلیون تومان شایعه شده. گفته‌ می‌شود ارزان‌ترین بازیکنان این تیم که ارزان‌ترین‌های لیگ هم هستند، حدود پنجاه شصت  میلیون گرفته‌اند.
همسر محمد موسوی همسر شهرام محمودی همسر سعید معروف همسر حامد حدادی مبلغ قرارداد فوتبالیستها خودرو بازیکنان بیوگرافی صمد نیکخواه بهرامی بیوگرافی حامد حدادی بیوگرافی ارسلان دلاری
ماشین بازها

‌ ماشین‌ها را می‌شود زیر پای بازیکنان والیبال دید. بیشتر والیبالیست‌‌ها چون در شهرستان‌ها بازی‌ می‌کنند و مدت زیادی هم درگیر تیم ملی و اردو هستند، چند‌ماه بیشتر به ماشین نیاز ندارند و بعضی از این بازیکنان ترجیح می‌دهند برای همین چند ماه ماشین بخرند. تعداد زیادی از این بازیکنان اول فصل ماشین‌هایشان را می‌فروشند و پایان فصل می‌خرند. بهترین ماشین هم زیر پای علیرضا جدیدی، بازیکن کاله است. او پورشه دارد اما می‌گویند پول این ماشین را از والیبال به دست نیاورده. او به «بیزینس‌من» والیبال معروف است. سعید معروف به خاطر اینکه اصالت آذری دارد، با ماشین‌های گذر موقت به تهران رفت‌و‌آمد داشت، شورولت و بی‌ام‌دبل‌یو ایس  ۶ ماشین‌های تاپ او بود. البته مدتی است که لنکروز دارد و پایبندش شده. ماشین موسوی سانتافه است و محمودی هم جنسیس دارد.

کشتی گیر از ۱۵۰ میلیون تا ۳میلیون

لیگ کشتی خیلی طولانی نیست و یک ‌کشتی‌‌گیر خیلی سختی بکشد، ۷ کشتی می‌گیرد. به همین نسبت رقم‌هایی هم که برای قراردادهای آنها‌ مطرح است، خیلی بالا نیست.  تا چند سال پیش پنج  شش میلیون تومان بالاترین قمیت کشتی‌گیران لیگ بود.
اما به یک‌باره مبلغ‌هایی بالای ۱۰۰ میلیون تومان رو شد. حتی فصل پیش گفته شد که خونه‌به‌خونه بابل ۱۵۰ میلیون‌‌ تومان به صادق گودرزی داده، هرچند او مصدوم شد و کشتی نگرفت. این خبر را بابلی‌ها تایید نکردند و منابع خبری هم حاضر نشدند تکذیب کنند. به هر حال این فصل گران‌ترین کشتی‌گیران در تیم ثامن‌الحجج جمع شده بودند. کشتی‌گیرانی که به گفته محسن کاوه‌،‌ سرمربی این تیم ۱۰۰ میلیون تومان گرفته‌اند:‌« ما بیشتر از اینکه قرارداد بالا ببندیم، خوش‌قول هستیم و مبلغی را که می‌گوییم می‌پردازیم. گران‌ترین کشتی‌گیر ما ۱۰۰ میلیون تومان بود.» کاوه اسمی از کشتی‌گیری نمی‌برد.فدراسیون کشتی به کشتی‌گیران ملی‌پوش اجازه نداد در لیگ، کشتی بگیرند و به همین دلیل روس‌ها ستاره‌های اصلی این لیگ بودند. نکته جالب لیگ کشتی، کشتی‌گیران ارزان بود، کشتی‌گیرانی که طبق قراردادشان برای برد ۲ میلیون و برای باخت یک میلیون تومان دریافتی داشتند.

احسان حدادی تنها گران دو و میدانی

غیر از ورزشکاران این ۳ رشته، احسان حدادی تنها ورزشکار غیرفوتبالی است که درآمد قابل‌توجهی از باشگاه‌های ایران داشته. پرتاب‌گر دیسک ایران که مدال نقره المپیک را دارد، بیشترین پول را از پرسپولیس محمد رویانیان گرفته. هرچند مدیرعامل سابق پرسپولیس وعده ۳۰۰ میلیونی داده بود، ۸۰ میلیون به احسان رسید.
قبل از این هم او ۵۰ میلیون تومان بابت حضور در نفت گرفته بود. بقیه ورزشکاران این رشته وضع مالی خوبی ندارند. همین چند روز پیش بود که رضا قاسمی، دونده ۱۰۰ متر که به المپیک لندن هم رسید، به خاطر قرارداد ۸ میلیونی گلایه کرده و گفته بود با این مبلغ دیگر حاضر نیست در دوومیدانی بماند. چهره‌های برتر این رشته، محمد و محمود صمیمی، سجاد مرادی و محسن ربانی و… بیش از ۲۰ میلیون از باشگاه‌هایشان نگرفته‌اند و این فصل هم مشخص نیست که چقدر به آنها پول بدهند.

۵ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. نوش جونشون واقعا لیاقتشو دارن چون هم زحمت می‌کشن هم واسه ایران افتخار آفرینی میکنند برعکس فوتبالیست ها

  2. آره واقعا.به نظر من هم هر چی به والیبالیست ها بدن حقشونه برعکس فوتبالیست ها که اصلا پول هایی که میگیرن نه حق شونه نه در خوره کاراشون

  3. چقد نازه خواهر سید جووووووووووون مثل خودم

  4. واااای اگه والیبال شهرام محمودی رو نداشته باشه انگار هیچ

  5. بزار بخورن نوش جونشون نه مثل تیم ملی فوتبال میرن کشور های دیگه چند تا عکس میگیرن دست خالی برمیگردن…….

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*