خانه / آخرین اخبار / آموزش تروریست‌های “عراق” در نمازجمعه‌های “عربستان”

آموزش تروریست‌های “عراق” در نمازجمعه‌های “عربستان”

حسین رویوران، کارشناس امور سیاسی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی میزان، با اشاره به برخی افشاگری‌های اخیر در رابطه با نقش عربستان در حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر اظهارکرد: امروز و همزمان با ادامه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵، بحثی جدی در محافل سیاسی و نظریه‌پردازی غربی مطرح است مبنی بر اینکه ایران در خاورمیانه “عنصر ثبات” است یا “تهدید”، و همچنین اینکه نقش عربستان در معادله منطقه چیست؟وی افزود: امروزه در غرب بسیاری بر این باورند که برخلاف آنچه رسانه‌ها سعی در نشان دادن آن دارند، ایران عنصر ثبات و عربستان عنصر تهدید در خاورمیانه است.

این کارشناس امور سیاسی با بیان اینکه پیش از افشاگری‌های برخی مقامات آمریکایی، این موضوع از سوی “جک استراو” نیز مورد اشاره قرار گرفته بود، اظهارکرد: امروز یکی از شاخص‌های مهم بحث درباره خاورمیانه در مراکز غربی را همین نقش عربستان در ایجاد تروریسم و ناامنی در منطقه تشکیل می‌دهد.
رویوران با اشاره به برخی جزئیات افشا شده از سوی رئیس پیشین کمیته اطلاعات سنا درباره نقش عربستان در حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر تاکید کرد: بنابر اطلاعات موجود از مجموع ۱۹ گروگانگیر حاضر در این عملیات، ۱۵ تن از آنان عربستانی بوده و با سرویس‌های اطلاعاتی این کشور ارتباط داشته‌اند.
وی درباره نقش عربستان در بی‌ثباتی و ناامنی کشورهای منطقه نیز تاکید کرد: عربستان در سوریه عنصر اصلی تهدید است.
این کارشناس امور منطقه افزود: علی‌رغم ۳ قطعنامه شورای امنیت مبنی بر اینکه گروه‌های “داعش” و “جبهه‌النصره” تروریستی هستند و هرگونه همکاری با آن‌ها ممنوع است اما باز هم سرویس‌های اطلاعاتی عربستان و ترکیه از این دو گروه تروریستی حمایت می‌کنند و صرفا با تغییر سوری نام جبهه‌النصره به “جیش‌الفتح”، به پشتیبانی همه‌جانبه خود از تروریسم در سوریه ادامه داده‌اند.
رویوران اظهارکرد: در عراق نیز موضع عربستان به همین ترتیب است به طوریکه حتی تمام رسانه‌های وابسته به این کشور در عراق، از گروه تروریستی داعش تحت عنوان قبایل مجاهد سنی نام می‌برند!
وی تاکید کرد: حمایت عربستان در عراق نیز مانند کشورهای دیگر، همه جانبه و شامل مسائل مالی، نظامی-تجهیزاتی و آموزشی می‌شود.
این کارشناس امور سیاسی با اشاره به سخنان اخیر “حیدرالعبادی”، نخست وزیر عراق در اجلاس “جی ۷” که برخی کشورهای منطقه را به حمایت از تروریسم متهم کرده بود، افزود: مراد نخست‌وزیر عراق از این سخنان دقیقا عربستان و ترکیه بود، در واقع وی بدون آنکه نامی از این دو کشور ببرد آن‌ها را عنصر تهدید و بی‌ثباتی عراق خواند.
رویوران در رابطه با تحولات یمن نیز گفت: امروز عربستان یک جنگ تروریستی را علیه مردم یمن به صورت کاملا مستقیم آغاز کرده که تمامی این شواهد نشان می‌دهد کشوری که برای خاورمیانه تهدید به شمار می‌رود عربستان است.
وی اظهارکرد: عربستان سعودی هم از نظر تئوری و تفکر به وسیله وهابیت پشتیبان تروریسم است و هم از نظر میدانی و آموزش نیروهای تروریست در این امر مداخله جدی دارد.
این کارشناس سیاسی تصریح کرد: کسانی که در عراق دست به جنایت و بریدن سر انسان‌ها می‌زنند ابتدا آموزش‌های عقیدتی لازم را در نمازجمعه‌های عربستان می‌بینند و سپس در کشورهای قربانی تروریسم آموزش‌های خود را عملیاتی می‌کنند.
حامیان داعش حامیان تروریست جنایات عربستان
رویوران در پایان عامل اصلی افشاگری‌های اخیر در آمریکا علیه عربستان را مذاکرات هسته‌ای ایران داست و افزود: از دید بیشتر مراکز مطالعاتی معتبر غرب، امروز عربستان عنصر تهدید خاورمیانه است.
گفتنی است؛ چندی پیش “باب گراهام”، که در سال ۲۰۰۵ از فعالیت‌های سیاسی به عنوان سناتور خداحافظی کرده، از دست داشتن عربستان سعودی در تامین مالی حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به آمریکا خبر داد.
بر مبنای افشاگری وی، “جورج بوش” رئیس‌جمهور سابق آمریکا گزارش محرمانه سنا درباره دست داشتن عربستان سعودی در این حملات را دستکاری کرده و این گزارش را پس از تغییر منتشر کرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*