خانه / آخرین اخبار / فاجعه جدید ، پشت پرده ورود کارگران چینی به کرمان

فاجعه جدید ، پشت پرده ورود کارگران چینی به کرمان

ورود کارگران چینی به شرکت فولاد زرند، موضوعی عجیب ولی واقعی است. حالا دیگر باید در بازارهایمان علاوه بر اجناس چینی، شاهد «کارگران چینی» هم باشیم. چندی پیش، آفتاب یزد در گزارشی به موضوع ورود کارگران چینی به کرمان پرداخته بود، در همین راستا با یک منبع آگاه صحبت کردیم. کسی که خودش هم از گزند کارگران چینی بی نصیب نمانده بود. به گفته «الف»، مسئله ورود کارگران چینی به شرکت، موضوعی غیرمنطقی است که باید مدام به آن پرداخت. این منبع آگاه به ما می گوید پیگیری هایشان تا امروز، نتیجه ای نداده است و دلیل آن شاید قدرت زیاد دستان پشت پرده باشد.

کارگران چینی مصداق بارز” جفا” است

این منبع آگاه درباره جزئیات خبر ورود کارگران چینی به «آفتاب یزد»  می گوید:«ما خودمان جزو مهندسین شرکت فولاد بودیم. قرارداد به این شکل بود که کارفرمایی از شرکت زرند ایرانیان، کار را به دو قسمت کرده بود. یک قسمت شامل خرید، به عهده چین و یک قسمت شامل نصب که به عهده طرف ایرانی بود. بعد از یک مدت قرارداد شرکت خودمان که برای خرداد پارسال بود، تمام شد و طرف چینی جنس را نفرستاد، در صورتی که تا آخر شهریور باید کل تجهیزات پروژه را می فرستاد که تعدادی از آن چیزی که فرستادند قابل نصب نیست. مثلا ستون را می فرستادند، پایه ستون قابل نصب نیست، هزار تن می فرستند، پنجاه تن نمی فرستد.» اما وی در خصوص نحوه انعقاد قرارداد می گوید:« توجه داشته باشید، قطعا این قرارداد از لحاظ قانونی غلط است.

کارگران چینی فولاد زرند سایت شغل یابی استخدام خرداد 94 استخدام تیر 94 استخدام 94 اخبار استخدام

واقعیت این است که در قرارداد هم محرز نوشته شده است که نصب به عهده ایرانی و تهیه مهندسی به عهده چین است اما اینکه چرا این اتفاق افتاده است، راجع به آن فرضیه های گوناگونی موجود است. عده ای می گویند چون قسمت عمده سرمایه گذاری با بانک … است، اگر چینی ها به آن ورود کنند، سود مالی دارد، در واقع به خاطر ترنسفورم مالی، بانک مربوطه ۴ درصد منتفع می شود. یک ادعای دیگر این است که کارفرما در کرمان سابقه این کار را داشته است، البته آنهم به دلایلی کارش تعطیل شده است. کار ما به دلیل ورود کارگران چینی، ۴، ۵ ماه است طول کشیده است و عملا فعالیتمان تعطیل شده است، یک دلیل اش این است که ویزا گرفتن برای این تعداد چینی کار راحتی نیست. قبل از این ۱۰۰۰ نفر بودند، امسال اما برای اینکه خیلی جلب توجه نشود، ۵۰ تا ۵۰ تا وارد می کنند.

۲۷ نفر آنها هم بعد از عید آمده اند.»این منبع آگاه در ادامه، به نامه نگاری ها و تلاشهایشان برای اقناع مسئولین اشاره می کند و می گوید:« به فرماندار زرند و نماینده زرند و مسئولان زرند، نامه نگاری کردیم. ولی ذهن ها را به این سمت برده اند که اگر کارخانه فولاد می خواهید، باید کارگر چینی وارد کنیم.

دقیقا همین کار حدود ۷، ۸ سال پیش در اصفهان رخ داد. اینکه چرا این تصمیم را گرفتند سوالی است که چند جواب می تواند داشته باشد. شاید منفعت مالی به لحاظ بانکی نصیبشان می شود، یعنی یک امتیاز از چینی ها می گیرند. اما واقعا خود شما اگر به زرند بروید، می فهمید باسوادترین و در عین حال فقیرترین شهر کرمان است. من نمی دانم چرا اینچنین تصمیمی گرفته شده است، ضمن اینکه دامنه دار است و در جلال آباد استان کرمان به وفور دیده می شود. افغان ها باز تعدادشان محدودتر است، چینی ها اصلا تمام نمی شوند و آنچنان توجیهی ندارد.» مهندس سابق شرکت فولاد زند ادامه می دهد:« ورود کارگر چینی مصداق بارز جفا به مملکت است. در همین زرند، کارگر بیکار ایرانی هست، اما چینی وارد می کنیم. به هیچ وجه متخصص نیستند، در قرارداد هم حتی ذکر نشده است. نکته عجیب این است که در این قضیه خیلی مصرند. مگر تا چه اندازه فرماندار هم عقیده و نظر می تواند باشد؟ پای کارگر چینی باز می شود . بعد یک کمپ هزار نفره برایشان می سازند. الان در حال ساختن این کمپ هستند. این چه توجیهی دارد؟ اداره کار پس از پیگیری های ما جواب داده که تنها کمپ کوچکی ساخته شده است. قاعدتا برای هزار نفر باید هزار واحد ساخت. کارگران ایرانی از اقصی نقاط ایران وقتی وارد زرند بشوند، هم به اقتصاد زرند کمک می کنند و هم باعث بهبودی می شود. مثلا از سوپر‌مارکت خرید می کنند و غیره، اما کارگر چینی حتی خورد و خوراکش را هم می آورد .

کارگران چینی فولاد زرند سایت شغل یابی استخدام خرداد 94 استخدام تیر 94 استخدام 94 اخبار استخدام
عکس ها و فیلم ها هم هست، ستون های کوره بلندی شبیه شکل باد است، در آن حفره، غذاهایشان را جاساز می کنند. همه چیز از چین وارد می شود . حتی تجهیزاتشان هم از چین وارد کردند. واقعا اینها چه توجیهی دارد؟» وی در خصوص پیگیری هایشان می گوید:« ما نزد مقامات زیادی پیگیری کردیم. از فرماندار تا نماینده های زدند. همه اینها تقریبا اقناع شده اند که اگر کار را می خواهید کارگرچینی باید بیاید. خود چینی مقصر این قضیه است. جز نماینده مجلس همه به ما جواب دادند. اداره کار می گوید در حیطه ما نیست، تهران صادر کرده است. یک بحث دیگر هم هست، می گویند شاید بی اف را به چینی ها بدهیم. حتی اگربی اف را به چینی ها بدهند، آب می خواهد، اکسیژن می خواهد و … این حرف فقط توجیه است، کل سیستم فرماندار و استاندار اقناع شدند. وقتی که رفتیم صحبت کردیم، گفتند ما تصمیم گیر نیستیم. فرماندار، اداره کار کرمان و …همه می گویند زیر نظر ما نیست.»

ورود کارگران چینی به معنی تعطیلی کارگران دیگر نیست

در ادامه وقتی سراغ فرماندار زرند رفتیم، به خبرنگار ما گفت:«دقت کنید شرکتی که دستگاه ها را خریداری کرده است، خودشان هم نصبش را به عهده گرفتند ولی برای کارگران ایرانی چیزی تعطیل نشده است!» اما وقتی از خنجری علت بیکار شدن کارگران ایرانی را پرسیدیم، دلیل را چیزی جز ورود کارگران چینی می دانست:« کار این کارخانه حدود یکسال عقب است و ربطی به کارگران چینی ندارد، من اصلا این موضوع که ورود کارگران چینی را علت تعطیلی کارخانه می دانند، تایید نمی کنم و مرتب نظارت دارم. نصب بر عهده طرف ایرانی است، کسی نه بیکار شده است و نه پیمانکاری کاری را کنار گذاشته است. در مورد کارگران چینی اما تعهدی وجود دارد، اتفاقا این کارگران متخصص هم هستند، آنها می آیند و کارشان را انجام می دهند اما ورود اینها به معنی تعطیلی کارگر دیگری نیست.»

قضیه را در کمیسیون اجتماعی پیگیری خواهیم کرد

استاندارکرمان حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشد، وقتی به سراغ یک نماینده مجلس که عضو کمیسیون اجتماعی هم هست، رفتیم گفت:« من در اینباره چیز زیادی نمی دانم.» عباس قائد رحمت در ادامه به «آفتاب یزد» گفت:« تا به این لحظه چیزی راجع به این موضوع در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح نشده است. به شما قول می دهم اولین فرصت و اگر شد امروز در کمیسیون مطرح کنم. اطلاعاتمان باید دقیق باشد. اگر این کارگران متخصص باشند و برای کاری تخصصی آمده باشند، وجه دیگری خواهد داشت.» وقتی از جزئیات طرح به قائد رحمت گفتیم، قول پیگیری و مساعدت داد. لازم به توضیح است ولی موفق به صحبت با آقای امیری خامکانی نماینده مردم زرند نشدیم.

نرخ بیکاری در کشور

اما فاجعه ورود کارگران چینی به ایران، روی دیگری دارد. نرخ بیکاری در کشورمان، تا سال ۱۳۹۲ به ۱۲٫۶ درصد رسیده است. گرچه نرخ بیکاری سال ۹۳ اعلام نشده، اما مسئولان پیش بینی کرده اند، در سال ۹۳ ثابت مانده و حتی با ۰٫۲ درصد کاهش به رقم ۱۲٫۴ درصد برسد.خوب است یادآوری کنیم تا پایان برنامه پنجم توسعه، باید به نرخ بیکاری ۷ درصدی دست یابیم و برای این منظور، سالیانه باید به میزان ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود.
آفتاب یزد ضمن حمایت از صنعت کشور و همچنین کارگران و مهندسین عزیز آمادگی دارد چنانچه توضیحاتی در این خصوص ارسال گردد به چاپ برساند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*