خانه / آخرین اخبار / جوانان غیور ایران ، آمریکا را درهم کوبیدند/ واقعه چسبید + گزارش بازی

جوانان غیور ایران ، آمریکا را درهم کوبیدند/ واقعه چسبید + گزارش بازی

تیم ملی والیبال کشورمان در هفتمین دیدارش در لیگ جهانی از ساعت ۲۱ در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران به مصاف آمریکا رفت که این مسابقه در نهایت با نتیجه ۳ بر صفر به سود ایران به پایان رسید. ملی‌پوشان ایران در این دیدار با نتایج (۲۵ بر ۱۹)، (۲۹ بر ۲۷) و (۲۵ بر ۲۰) مقابل آمریکا به برتری رسیدند تا سه امتیاز حساس کسب کنند.

اسلوبودان کواچ، سرمربی تیم ملی ایران بعد از پیروزی ۳ بر صفر ایران مقابل آمریکا در لیگ جهانی با حضور در نشست خبری این مسابقه گفت:‌ امشب کار بزرگی انجام دادیم. بازی کردن برای هر دو تیم مشکل بود. فشاری روی ایران وجود داشت. توانایی این را داریم که نسبت به بازی امروز بهتر شویم. توقع دارم آمریکا در بازی بعدی بهتر باشد. هیچ تیمی تاکنون نتوانسته به اندازه روسیه دریافت خوبی داشته باشد. باید تلاش کنیم فشار بیشتری روی آنها وارد کنیم. باید با احساسات کمتری وارد زمین شویم. چراکه در صورت ارائه بازی احساسی اشتباهات زیادی خواهیم داشت.

وی افزود: به کل تیم تبریک می‌گویم. این گام اول بود و برای صعود به مرحله دوم ۵ قدم دیگر باید برداریم. بازی‌ها تمام شده و باید به فکر دیدار روز یکشنبه باشیم.

کواچ در خصوص عملکرد بسیار خوب ایران در این مسابقه نیز اظهار داشت: ۴ تیم قدرتمند همراه برزیل در مسابقات حاضر هستند. همیشه تلاش کردیم که بجنگیم. آمریکایی ها سرویس‌های پرشی خوبی می‌زنند و همیشه گفتم با این موضوع مشکل خواهیم داشت چراکه در ایران سرویس پرشی زیادی زده نمی‌شود. امروز به خوبی توانستیم این موضوع را کنترل کنیم. بعد از ۶ بازی خارج از خانه در مورد ایران اظهار نظر خوبی نشد و همه باید به تیم ایران و جنگندگی آن احترام بگذارند.

سرمربی صربستانی تیم ملی با اشاره به انتقادات اخیر از تیم ملی تصریح کرد: آنها که می‌گویند هنوز ۶ نفر اول تیم را نشناختم بگویم که درک خوبی از والیبال ندارند. ما ۱۴ بازیکن داریم. مربی آمریکا تلاش کرد از تمام مهره‌های خود استفاده کند تا نتیجه بگیرد و من هم همین کار را کردم. آنها که از این موضوع انتقاد می‌کنند درک درستی از والیبال ندارند.

وی در مورد ست دوم و اینکه بازی خیلی نزدیک شد، خاطرنشان کرد: خوش شانس بودیم. توپ نزدیک تور بود و سعی کردیم توپ را وارد زمین آمریکا کنیم در امتیاز آخر خوش شانس بودیم و خوشحالم که ست دوم را با پیروزی پشت سر گذاشتیم.

کواچ در مورد اینکه بازی امروز مثل شطرنج بود، اظهار داشت: با این بازیکنان کار کردم و می‌دانم که چه چیزهایی برای ارائه دادن دارند. قائمی دریافت‌های خوبی دارد و در سرویس موثر است اما در توپ برگشتی عملکرد خوبی نداشت. زمانیکه میرزاجانپور و عبادی پور در کنار هم قرار گرفتند زوج خوبی تشکیل دادند. مقابل روسیه هم این زوج عملکرد خوبی داشتند و کلید پیروزی در آن بازی بودند. همیشه وقتی در ایران بازی می‌‌کردیم نگران میرزاجانپور بودم چراکه با احساساتش بازی می‌کند این مسئله برخی مواقع باعث بهتر بازی کردن او و برخی اوقات دلیل معکوس دارد. به همین خاطر می‌گویم تیم ملی ۱۴ بازیکن اصلی دارد. ما با ۱۶ بازیکن تمرین می‌کنیم. مرندی همیشه با تیم ب بازی می‌کرد و برخی فکر می‌کردند او در ترکیب اصلی نیست ولی وقتی در ترکیب اصلی بازی کرد دیدیم چه عملکرد خوبی داشت.

گزارش بازی:
ایران با همان ترکیب برنده مقابل روسیه بازی را شروع کرد و عبادی پور، میرزاجامپور، محمودی، معروف، موسوی و غلامی مردان ابتدایی ایران بودند و مهدی مرندی به عنوان لیبرو در زمین حضور داشت. اولین امتیاز بازی بازی اسپک شهرام محمودی از منطقه دو برای ایران به دست آمد و جو آزادی از همان ابتدا تاثیرش را بر تیم آمریکا گذاشت.

عکس والیبال عکس لیگ جهانی والیبال اخبار والیبال اخبار لیگ ملت های والیبال

ست اول:
آنها در سرویس و اسپک چند اشتباه داشتند و همان تیم همیشگی نشان ندادند. همین اشتباهات تا جایی ادامه دار بود که تکنیکال تایم اوت اول با امتیاز ۸ بر ۵ به نفع ایران رقم بخورد. معروف و موسوی همان بازیکنان همیشگی بودند ست اوا تحت تاثیر درخشش این دو بود.

هر چه از بازی می گذشت تعداد اشتباهات آمریکایی ها و درخشش آمریکایی ها بیشتر می شد. شاگردان جان اسپراو گویی تیمی تازه کار بودند و کاملا تحت تاثیر جو آزادی، نه خبری از سرویس های موشکی، اسپک های شلاقی و دریافت های قرص بود نه آرامش همیشگی آنها. هر چه از بازی می گذشت اختلاف بین دو تیم بیشتر می شد و از آن تیم سیستماتیک سایه ای در زمین بود.

ادامه بازی کار را برای مهمان سخت و سخت تر می کرد و دیگر خبری از تصمیمات جادویی سرمربی آمریکا نبود، او هر کاری می کرد به در بسته می خورد چون راه حلی تا به حال برای مقابله با تماشاگران ایرانی پیدا نشده است و آمریکا هم شامل این عادت جهانی شد. تیم شکست ناپذیر چاره ای جز شکست مقابل ایران در ست اول نداشت و امتیازات ۲۵ بر ۱۹ در پایان گویای این مطلب بود.

عکس والیبال عکس لیگ جهانی والیبال اخبار والیبال اخبار لیگ ملت های والیبال

محمودی امتیازآورترین بازیکن ست اول
پشت خط زن تیم ملی والیبال ایران بهترین عملکرد را در بین بازیکنان حاضر در اسپک داشت و توانست با ۵ یکی از موثرترین عوامل پیروزی ایران در این ست باشد. اما نکته قابل توجه این ست ۵۵ خطای تیمی از حریف بود که نشان دهنده عدم آمادگی ذهنی آنها بود.

عکس والیبال عکس لیگ جهانی والیبال اخبار والیبال اخبار لیگ ملت های والیبال

ست دوم:
پس از پایان یک ست نا امید کننده از آمریکایی ها آنها ست دوم را برای برد به میدان آمدند اما خبری از تغییر نبود حتی در ارنج بازی. نفرات همان بود و سیستم هم تغییری نکرد اما چیزی که قرار بود تغییر کند شرایط روحی آنها بود.

ایران هم با همان نفرات به میدان آمد اما با چند دنده چرخش در ارنج. بازی همان روال طبیعی اش را داشت تا اینکه آمریکایی ها کمی با شرایط سالن آشنایی بیشتری پیدا کردند و با زدن چند سرویس حساب شده و حملاتی مثل گذشته تکنیکال تایم اوت اول را با اختلاف ۳ امتیاز مال خود کردند.

این تایم استراحت ایران را به بازی برگرداند و تیم توانست امتیازات از دست رفته را در همان امتیاز ۸ جبران کنند و بازی یک بار دیگر به روند طبیعی خودش بازگشت اما با این تفاوت که حریف شبیه به همان تیم همیشگی شده بود و تمام خصوصیات یک تیم قدرتمند را پیدا کرده بود.

عکس والیبال عکس لیگ جهانی والیبال اخبار والیبال اخبار لیگ ملت های والیبال

بازگشت شاگردان اسپراو بازی را در دست گرفتند و در اواسط بازی اختلافی ۴ امتیازی ایجاد کردند تا تغییرات کواچ برای رسیدن به پیروزی آغاز شود. در اولین قدم قائمی جای میرزاجانپور را گرفت تا آمریکا ذره ای از زهر ضربه هایش گرفته شود اما تغییری در روند امتیازگیری حریف ایجاد نشد و هر چه بازی پیش می رفت آمریکا به امتیاز ۲۵ نزدیک می شد. اختلاف تا جایی ادامه دار بود که مهدی مهدوی دیگر پاسور تیم ملی به زمین آمد تا به جای معروف در دفاع روی تور هم به تیم کمک کند. اختلاف در برخی از امتیازات به حداقل می رسید و دو تیم ست را حساس و نزدیک به هم پیگیری می کردند تا اینکه بالاخره در امتیاز ۲۳ توگیری معروف و حمله غلامی بازی را به تساوی کشاند.

حالا تک اشتباهات برنده ست دوم مشخص خواهد کرد چرا که حساسیت قدرت اجرای تکنیک را در بازیکنان کم و کمتر می کند. آن اشتباه را دریافت کننده های آمریکایی انجام دادند و نتوانستند مقابل سرویس های موسوی و قائمی خودی از خود نشان دهند و این خطا در دریافت دلیلی شد تا ایران دومین ست بازی را با نتیحه ۲۹ بر ۲۷ پیروز به نفع خود کند.

عکس والیبال عکس لیگ جهانی والیبال اخبار والیبال اخبار لیگ ملت های والیبال

ست سوم:
معنی واقعی خطر شکست در ست سوم برای آمریکا معنی پیدا کرد و آنها بعد از متحمل شدن دو ست شکست حالا برای پیروزی به زمین آمده بودند.
حضور دیود لی و تیلو سندر، دو ستاره پر فروغ آنها نشان دهنده این موضوع بود. سندر و لی هر کدام یک تیم هستند و توانایی ضمانت حمله، دریافت و دفاع هر تیمی را دارند و جان اسپراو برای پیروزی حضور آنها را چاره دید. حضور این دو ستاره در زمین حداقل در شروع تاثیری بر روند بازی نداشت و همان اختلاف ۳ امتیازی مثل سایر ست ها بین دو تیم حاکم بود، ایران تیم برتر میدان.

حالا ستاره بودن بین شاگردان کواچ نوبتی شده است و ست سوم نوبت به شهرام محمودی و عادل غلامی رسیده بود تا بازی را یک تنه در دست بگیرند. اختلاف ۷ امتیازی جان اسپراو را مجبور به درخواست تایم استراحت کرد اما هر چه از بازی می گذشت این اختلاف بین دو تیم بود که بیشتر می شد و ایران در آستانه تاریخ سازی. پیروزی مقابل آمریکا در تهران، از بین بردن تمامی رکوردهای برج های شکست ناپذیر، ایجاد تزلزل در جایگاه آمریکا و نزدیک شدن به لهستان تمام اتفاقاتی بود که ایران می توانست با این پیروزی رقم بزند، پیروزی که دور از دست رس نبود. نمایش چشم نواز والیبالیست های ایرانی در آخر تاریخ ساز شد و آمریکا با نتیجه ۳ بر صفر و با امتیازات ۲۵ بر ۱۹، ۲۹ بر ۲۷ و ۲۵ بر ۲۵ بر ۲۱ اولین شکست خود در لیگ جهانی ۲۰۱۵ را تجربه کرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*