خانه / بورس و سهام / ۱۰ روز تا روز موعود ! / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

۱۰ روز تا روز موعود ! / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۴٫۰۳٫۳۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۶۹ واحد افزایش به رقم ۴۵۸۰۷ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۳۸۴ واحد افزایش عدد ۱۳۳۲۸۴ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۱۱۴ واحد افزایش به رقم ۲۶۵۲۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۱۱۶ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “پارسان” با ۱۰ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲ واحد افزایش به رقم ۷۰۲ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۹۵۷ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۳۰۳۱ میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات هفته جاری در حالی با رشد ۲۷۶ واحدی شاخص کل به پایان رسید که نحوه و روند معاملات حکایت از بازگشت مجدد روند انتظاری به بازار سرمایه را داشت. چراکه عرضه سهام اغلب شرکت ها توسط حقیقی ها و حقوقی ها نشان از ترس و تردید آنها به روزهای آتی داشت لذا به نظر می رسد این رفتار طی روزهای آتی نیز تکرار شود مگر اینکه خبر مثبتی از مذاکرات هسته ای به گوش برسد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، معاملات روز جاری برای اکثر اهالی تالار بسیار قابل توجه و تعیین کننده بود چراکه تداوم روند غلبه تقاضا بر عرضه سهام می توانست موج جدیدی از صعود قیمت سهام شرکت ها و رشد شاخص های بورس را به همراه داشته باشد که متأسفانه این چنین نشد. اما در معاملات امروز اتفاقی را شاهد بودیم که خیلی قادر به درک معنی و مفهوم آن نشدیم، چرا در بازار تقریباً مثبت و سبزی مثل امروز حقوقی “فارس”باید با خرید ۵۰۰ هزار سهم این شرکت یعنی نقدینگی تنها معادل ۵۵۰ میلیون تومان سعی در افزایش رقم شاخص کند. بطوریکه از رشد ۲۷۶ واحدی شاخص کل در روز جاری ۱۱۶ واحد ان سهم معامله فارس شود؟

آیا بازهم رقم شاخص بورس مقدم بر وضعیت کلی و شفافیت بازار سرمایه شده است؟ به هر حال امیدواریم که شفافیت و واقعیت بازار سرمایه فدای مسایل بی اهمیت و پیش پا افتاده نشود.

از سویی دیگر در بازار امروز هم شاهد حضور حقوقی ها در صف فروشندگان بودیم که البته عرضه ها کمتر از روز چهارشنبه بود و اتفاقاً حقیقی ها امروز پیش دستی کردند و قبل از اقدام حقوقی ها برای عرضه سهام دست به کار شدند.

بر اساس این گزارش، فعلاً در شرایطی فعلی همه نگاه های اهالی تالار به تاریخ ۱۰ تیر و مشخص شدن نتیجه مذاکرات معطوف است، روزهایی که در حال حاضر در آن قرار داریم جزء حساس ترین روزهای بازار سرمایه و اهالی تالار است چراکه در چنین شرایطی ماندن و یا رفتن هر دو ریسک محسوب می شود، چراکه اگر نتیجه آنی باشد که اهالی تالار انتظارش را می کشند، قطعاً فروشنده های امروز بازندگان و در صف خرید ماندگان فردا خواهند بود و اگر نتیجه غیر از این شود که دارندگان امروز سهام پشیمانان فردا و در صف فروش ماندگان خواهند بود اما یک نکته را در نظر بگیرد. نکته ای مهم و قابل تأمل در مطلبی که عنوان شد. لطفاً به تفاوت بین ریسک و بازدهی توجه کنید.

اگر نتیجه مذاکرات برای اهالی تالار به هر دلیلی خوش نیاید، قیمت سهام شرکت ها دوباره جای اصلاح دارند و اگر نتیجه مثبت باشد جاده کسب بازدهی برای اهالی تالار باز خواهد شد و شاید پیش بینی میزان آن اندکی مشکل باشد ولی آنچه مسلم است قطعاً بازدهی قابل توجهی در انتظار سهامداران خواهد بود که در صنایع مختلف متفاوت می باشد.

پس بنظر می رسد با در نظر گرفتن این نکته فعلاً خریداران سهام آینده روشن تری نسبت به فروشندگان پیش چشمانشان قرار دارد چون تا روز موعود تنها ۱۰روز باقی مانده ، مضاف بر اینکه تا به اینجا اخبار رسیده از مذاکرات هسته ای بیشتر به توافق و حصول نتیجه نزدیک تر است تا تمدید یا عدم توافق ، در پایان توصیه می شود اندکی محتاطانه تر در شرایط فعلی عمل کنید.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*