خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۳۱ خرداد ۹۴

شاخص کل بورس ۲۵ واحد نزول کرد و به رقم ۶۳,۸۱۰ واحد رسید. پارسان با ۳۱ واحد بیشترین تاثیر منفی و وبانک با ۱۰ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۱۲ میلیارد تومان رسید .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۱ واحد صعود کرد و به رقم ۷۰۳ واحد رسید. جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشت.ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۳۹ میلیارد تومان رسید.

مهم ترین اخبار سیاسی

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای را با رأی بالایی به تصویب رساندند. علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از تصویب کلیات در سخنان کوتاهی، اظهار داشت: از صبح امروز نمایندگان مجلس در حال تهیه ماده واحده‌ای بودند تا اصلاحات لازم برای باز بودن دست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و تأیید مقام معظم رهبری و شورایعالی امنیت ملی لحاظ شود.

متن کامل این ماده واحده به شرح ذیل است:

در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌آی هر گونه نتایج مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ در صورتی معتبر است که الزامات زیر به صورت شفاف رعایت شود:

۱- لغو تحریم‌ها به طور یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

۲- آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته‌ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیرهسته‌ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است؛ باید مصوبات شورایعالی امنیت ملی رعایت شود.

۳- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورایعالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره یک- بر اساس اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره دو- وزیر خارجه موظف است روند اجرای توافقنامه را هر شش ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش کند؛ کمیسیون امنیت ملی مجلس هر شش ماه یکبار گزارش روند حسن اجرای توافقنامه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارائه می‌نماید.

به گزارش فارس، رئیس مجلس پس از قرائت متن ماده واحده تغییریافته طرح الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته‌ای گفت: متنی که تهیه شده است همان متن قبلی است البته یکسری اصلاحات ویرایشی در آن انجام شده است، کلیات این طرح را امروز در مجلس تصویب کردیم و جزئیات آن در جلسه بعد به رأی گذاشته خواهد شد.

وکلای ملت با ۱۹۹ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموعه ۲۱۳ نماینده حاضر در مجلس ماده واحده این طرح را به تصویب رساندند.


مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از وعده‌های رئیس جمهور زمان انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم یافتن راهکارهای جدید جذب منابع به ویژه جذب سرمایه‌های خارجی برای توسعه و رشد اقتصادی کشور در ارتباط و تعاملات سازنده با کشورها بود و وزیر اقتصاد نیز در این راستا بارها بر اقتصاد بدون نفت تاکید کرده که اتکای بودجه به این منابع منجر به بروز مشکلات عمده در کشور شده است. متنوع‌ سازی تامین منابع مالی در شرایطی که اقتصاد با درآمدهای ناپایدار نفتی و تحریم‌ها روبرو است، امری پسندیده تلقی می‌شود و همان طور که انتظار می‌رفت این موضوع در راهبردها و اولویت‌های وزارت اقتصاد برای خلق ثروت آفرینی لحاظ شده است جایگزین کردن درآمدهای مالیاتی بجای درآمد نفتی از رویکردهای تحسین برانگیز در دوره جدید تلقی می‌شود و وزارت اقتصاد برای تحقق این موضوع، آماده سازی محیط کسب و کار و زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌ها به خصوص خارجی را در کنار دیگر اصلاحات ساختاری در دستور کار قرار داده است. جذب سرمایه های خارجی، نقش و اهمیت به سزایی در اقتصاد کشور داشته و می‌تواند علاوه بر تامین منابع مالی مورد نیاز بنگاه‌ها در شرایطی که بزرگترین عامل رکود کمبود منابع مالی است زمینه‌ساز رونق تولید و رشد اقتصادی شود. با وجود گذشت ۲ سال از عمر دولت یازدهم، آمار و گزارشی از سوی مسئولان دولتی به خصوص خانواده وزارت اقتصاد و سازمان سرمایه گذاری‌های خارجی به عنوان متولی این موضوع ارائه نشده است.

با این حال جدیدترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) نشان می‌دهد، ایران طی دو سال گذشته نه تنها در جذب سرمایه‌گذاری خارجی موفق نبوده، بلکه سقوط ۲۵ پله‌ای داشته و از میان ۲۰۰ کشور دنیا در رتبه ۷۴ قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۴ رقم سرمایه‌گذاری خارجی به دو میلیارد و ۱۰۵ میلیون دلار کاهش یافته این در حالی است که سال ۲۰۱۳ جذب سرمایه‌گذاری خارجی بالغ بر ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و سال ۲۰۱۲ حدود ۴ میلیارد و ۶۶۲ میلیون دلار بوده است. در حالی موضوع جذب سرمایه‌های خارجی در دستور کار دولت قرار گرفته، اما عملاً موفقیتی در این زمینه نداشته و همچنین گزارشی شفاف از عملکرد تأمین روش‌های مالی از طریق سرمایه‌گذاری خارجی و فاینانس در دست نیست و تنها سال ۹۲ رئیس جمهور در نشستی خبری از حضور ۱۱۱ گروه سیاسی و اقتصادی به ایران خبرداد. ضرورت دارد مسئولان وزارت اقتصاد با وجود گذشت ۲ سال از تلاش‌ها برای جذب سرمایه‌های خارجی و رفت و آمدهای هیأت‌های خارجی به کشورمان گزارشی شفاف، دقیق ارائه کند.

 در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خپارس همچنان در صدر معاملات گروه بود و حدود ۲۵ میلیون سهم عمدتا بین سهامداران حقیقی در این نماد جابجا شد. در قطعه سازها شاهد بازگشایی نماد خوساز پس از ارائه گزارش ۱۲ ماهه ۹۳ و تحقق سود ۶۸ ریالی بودیم؛ این نماد با ۵ درصد رشد و در قیمت ۲۲۹۸ ریال بازگشایی شد. خشرق نماد صف خرید این گروه بود. معاملات امروز خمهر در محدوده صفر تابلو در نوسان بود. خاذین که روز گذشته مشمول دستورالعمل رفع گره شده بود امروز نیز با صف فروش کار خود را آغاز کرد. در نماد ختور حدود ۵۶ هزار سهم در محدوده مثبت معامله شد؛ مدیرعامل این شرکت روز گذشته طی انتشار اطلاعیه ای در کدال از برنامه افزایش سرمایه ۱۵۰ درصدی در سه مرحله خبر داد. ایشان با ارسال نامه ای به سازمان بورس اعلام کرد: این شرکت به منظور رعایت الزامات سازمان بورس، اصلاح ساختار مالی و تقویت نقدینگی و بهبود بهینه مالی و بهره برداری از خط تولید کولر خودرو با هدف ارتقاء سودآوری ، تصمیم به افزایش سرمایه از ۱۴۰ به ۳۵۰ میلیارد ریال طی سه مرحله و از محل سود انباشته و مطالبات و آورده نقدی سهامداران را دارد که مدارک و مستندات آن متعاقبا” ارسال خواهد شد.

به گزارش خبر خودرو، در راستای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی کشور، شرکت ایران خودرو دیزل از انعقاد قرارداد برای نوسازی و توسعه ناوگان لجستیک شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس خبر داد. در قراردادی که میان این شرکت و شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس بسته شد، مقرر شد ۲۰۰ دستگاه کامیون کشنده اکسور مجهز به آخرین استانداردهای روز دنیا به ناوگان این شرکت اضافه شود. شرکت حمل‌ونقل خلیج‌فارس به عنوان یکی از شرکت‌های توانمند حمل‌ونقل و لجستیک در سطوح داخلی و بین‌المللی مطرح است و سهم قابل توجهی در جابه جایی محصولات کالایی کل کشور را به خود اختصاص داده است. این شرکت در راستای ارتقای حمل‌ونقل کالایی خود و ورود هرچه بهتر به بازار رقابتی خدمات پشتیبانی با محوریت حمل و نقل تجاری، به توسعه و نوسازی ناوگان خود اقدام کرده است.

در گروه نفتی و پالایشی، شبهرن و شسپا دو نماد مثبت گروه بودند. شسپا با معامله بلوکی ۴ میلیونی و حجم کل معاملات ۴٫۸ میلیونی بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. در ونفت نیز بیش از ۳ میلیون سهم در بازه منفی معامله شد. در مجمع شنفت، دیگر نماد این گروه، که امروز برگزار شد مبلغ ۱۳۰ تومان بابت سود نقدی هر سهم تصویب شد.

در خبرهای امروز این گروه، رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس از احتمال بازگشایی نمادهای متوقف پالایشی در معاملات فردا خبر داد. محمدرضا معتمد در این رابطه در گفت و گو با فارس گفت: به احتمال ۹۹ درصد گزارش شفاف‌سازی اعلامیه اخیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به پالایشی‌های بورس بر روی سامانه کدال منتشر خواهد شد. در این گزارش شفاف‌سازی، سازمان بورس به طور مستقیم نسبت به علت توقف و بازگشایی نماد معاملاتی ۵ شرکت پالایشی در ۳ روز معاملاتی گذشته اقدام به اطلاع‌رسانی خواهد کرد. معتمد فرایند بازگشایی نماد معاملاتی ۵ شرکت پالایشی را با رویه عادی و با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف ۵۰ درصد عنوان کرد و افزود: در اعلامیه‌ای که به شرکت‌های پالایشی ابلاغ شده بود، براساس اخبار دریافتی و با توجه به محاسباتی که میان شرکت ملی پالایش و پخش با پالایشگاه‌ها وجود دارد، درآمدهای دیده شده در این اعلامیه برگشت داده شده است.

گروه فلزات اساسی، امروز نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشت. فپنتا امروز نیز با صف خرید همراه بود. فمراد نیز پس از چهار روز متوالی معاملات منفی امروز وارد فاز مثبت شد و در نهایت در قیمت ۲۴۳۷ ریال به صف خرید رسید و حدود ۱٫۴ میلیون سهم در این نماد معامله شد. ذوب با حجم معامله ۳٫۳ میلیونی امروز نیز پرحجم ترین نماد گروه بود.

با رسیدن قیمت هر تن مس در معاملات روز جمعه بورس فلزات لندن به ۵ هزار و ۶۶۳ دلار، قیمت این فلز طی یک ماه اخیر ۵۷۷ دلار معادل ۹/ ۲ درصد کاهش یافته است. نوسان این روزهای قیمت ناشی از انتشار اخبار منفی از اقتصاد چین، اتفاقات مربوط به نشست یونان و اعتباردهندگان این کشور و هم چنین اخبار مربوط به اقتصاد آمریکا است. مصرف مس چین تقریبا نیمی از تقاضای جهانی فلز سرخ را در بر می‌گیرد، بنابراین هر تغییری در پیش‌بینی رشد اقتصادی این کشور، می‌تواند اثر قابل توجهی بر قیمت‌های جهانی مس بگذارد. انتظارات بر این است که ضعف فعالیت‌های ساخت و ساز در چین، هم چنان به اثر گذاری منفی بر روی تقاضای مس ادامه دهد.فرصت‌های ساخت و ساز جدید در چین طی سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و کاهش دو رقمی دیگری در این بخش طی سال ۲۰۱۵ مورد انتظار است.سرعت رشد تولید ناخالص داخلی چین همچنان در حال کاهش است، اما باید سیاست‌های حمایتی به اندازه‌ای اعمال شود که قادر به رشد مصرف مس در این کشور باشد. در نهایت فعالان بازار جهانی فلزات انتظار دارند طی چند سال آتی، نرخ رشد عرضه جدید مس با سرعت بیش تری نسبت به رشد مصرف افزایش یابد و این موضوع به طور بالقوه قیمت‌های مس را تحت تاثیر خود قرار دهد.البته پیش بینی می شود، سرعت عرضه جدید کاهش یابد و طی سال۲۰۱۸ ، بازار دوباره وضعیت کسری عرضه را تجربه کند.بروز کسری در بازار به حمایت قیمت‌های مس در بلند مدت خواهد انجامید. تولید مس به دست آمده از معادن موجود هم چنان در حال کاهش است و سطح عیار مس محتوی نیز در حال افت است.این کاهش تولید از حاکمیت دوباره کسری در بازار خبر می دهد که خود عاملی مثبت در تقویت قیمت های مس است.

در سیمانی ها روند نزولی معاملات کماکان ادامه دارد. سخاش امروز مشمول دستورالعمل رفع گره شد و پس از رفع گره و بازگشایی در آستانه مثبت در همان قیمت ۶۳۵۶ ریال صف خرید کم حجمی تشکیل داد. سخاش همچنین در اطلاعیه امروز خود درباره آثار مالی دریافت مابه التفاوت نرخ مازوت مربوط به سال های ۹۰ و ۹۱ (به مبلغ ۳۹٫۳۵۶ میلیون ریال)شفاف سازی کرد. سخزر نیز دیگر نماد مشمول رفع گره این گروه بود که در ۱۰ درصد منفی قیمت خورد و تا محدوده ۱۴٫۵ درصد منفی نیز افت کرد.

در خصوص درخواست افزایش قیمت سیمان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان با بیان اینکه احتمال انصراف سیمانی ها از افزایش قیمت بعید است، افزود: این درخواست با محاسبات دقیق به بخش های مربوطه ارسال شده است و نظر خود را تغییر نخواهیم داد.  شیخان اضافه کرد: در حال حاضر بزرگترین دغدغه تولیدکنندگان سیمان تعیین تکلیف قیمت ها است که امیدواریم با همکاری مسئولان تصمیمات مناسبی در این رابطه اتخاذ شود.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملاتی منفی در اکثر نمادها بودیم نماد توریل با ۱,۱ حجم معامله پر حجم ترین نماد این گروه بود.

محمدحسین داجمر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: برای حوزه خلیج فارس با کشتیرانی والفجر و برای حمل بار سیمان و کانتینر نیز با دو شرکت دیگر مذاکراتی انجام شده و میزان تسهیلاتی که قرار است ارائه دهند مشخص می‌شود.وی افزود: یکی از تسهیلاتی که در این کشتی‌ها پیش‌بینی شده، کانتینرهای یخچال‌دار است که امیدواریم مورد استفاده صادرکنندگان قرار بگیرد .

شرکت حمل و نقل توکا طی اطلاعیه ای اعلام نموده است که بر اساس قرارداد منعقده با شرکت فولاد مبارکه با موضوع عملیات تخلیه کالا از کشتی ، عملیات داخل اسکله و حمل و نقل کالای فلیه ای از بنادر جنوبیو شمالی کشور به فولاد مبارکه ، شرکت اقدام به پیش بینی درآمد در خصوص حمل و نقل کالای فله ای از بندرعباس نموده است حال اینکه کارفرما بنا به مصلحت خود ، این بخش را یه حمل و نقل ریلی واگذار نموده است . که این امر منجر به کاهش درآمد کمیسیون شعبه بندرعباس گردیده است لذا برآوردها حاکی از تعدیل منفی ۱۸ درصد بر روی سود خالص می باشد که مراتب اطلاع رسانی خواهد شد .

در گروه بانکی بجز نمادهای دی ، وپارس که مثبت معامله شدند سایر نمادها این گروه با معاملات منفی به کار خود پایان دادند وبصادر توانست امروز ۵۶ میلیون سهم معامله شود.

بانک سینا در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۲۴۹ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش ۵ درصدی همراه بوده است سایر اقلام شامل درآمد حاصل از تسهیلات اعطایی با افزایش ۳۰ درصدی مبلغ ۲۱۵۴ میلیارد تومان ، درآمد حاصل از سرمایه گذاریها با افزایش ۳ درصدی مبلغ ۱۷۱ میلیارد تومان ، سود عملیاتی با افزایش ۵ درصدی مبلغ ۳۱۶ میلیارد تومان نسبت به سال مالی مشابه قبل گزارش شده اند .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات متعادلی در نمادها بودیم بطوریکه بعضی از نمادها مثبت معامله شدند مانند نمادهای پترول ، وپترو . همچنین نمادهای شیراز ، شاملا ، شفارا با صف خرید بسته شدند . بعض از نمادها نیز با معاملات منفی همراه بودند مانند نمادهای شسینا ، شپمچا ، شپارس که با صف فروش بسته شدند .

تعیین نرخ جدید خوراک گاز مجتمع های پتروشیمی در حال نهایی شدن است و بزودی اعلام خواهد شد.به گزارش شانا، عباس شعری مقدم اظهار کرد: تعیین نرخ جدید خوراک پتروشیمی ها از سوی مقامهای وزارتخانه های نفت، اقتصاد و دارایی و صنعت، معدن و تجارت در حال نهایی شدن است و بزودی اعلام می شود.معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی افزود: نرخ جدید خوراک برای همه شرکتها یکسان خواهد بود اما طرحهایی که در مناطق محروم در حال ساخت هستند از تخفیفهایی بر اساس قانون برخوردار خواهند بود.

 پرشین تحلیل

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*