خانه / بورس و سهام / سهامداران حقوقی به محض آنکه بازار جان میگیرد ترمز آن را میکشند

سهامداران حقوقی به محض آنکه بازار جان میگیرد ترمز آن را میکشند

هفته گذشته روز‎های خوش بورس بود. پیام‎های مثبت مذاکرات اولین اثر خود را بر بازار سرمایه گذاشت. سرعت رشد شاخص‎ها تند شد اما ناگهان عرضه ناگهانی و گسترده حقوقی‎ها ترمز بورس را کشید و شیب تند صعود شاخص‎ها کند شد.

این اقدام حقوقی‎ها سوالات زیادی را پیش کشید. امیرحسین اسماعیلپور، معامله‎گر و کارشناس بازار سرمایه، با انتقاد از عملکرد حقوقی‎ها گفت: «با تاسف حقوقی‎ها بهمحض آنکه بازار می‎خواهد جان دوباره‎ای پیدا کند با عرضه‎‎های بی‎محابا نفس آن را می‎گیرند».

وی شرایط فعلی بازار را گذرا و مقطعی دانست و گفت: «تا زمانی که دولت به‎عنوان متولی اصلی و بزرگ‎ترین سهامدار نسبت به بازار سرمایه برنامه و تصمیم مشخصی نداشته باشد، اوضاع بازار فقط با هیجان‎‎های زودگذر مواجه خواهد بود. در حال حاضر برخی خوشبینی‎ها به اخبار مذاکرات به شکل‎گیری رفتار‎‎های هیجانی در بورس انجامیده، درحالی‎که هنوز هیچ اتفاق خاصی برای بازار سرمایه رخ نداده است».

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رفتار غیرمنطقی حقوقی‎ها در بازار سهام عنوان کرد: «به‎نظر می‎رسد با توجه به رفتار‎های موجود قصد پنهانی برای واگذاری‎‎های کور حقوقی‎ها در بازار وجود دارد چراکه اغلب عرضه‎ها در پنج دقیقه پایانی فعالیت بازار سهام و تبدیل صف‎‎های خرید به صف فروش شکل می‎گیرد. این میان پرسشی که در ذهن هر معامله‎گر و سرمایه‎گذاری به‎وجود می‎آید این است که اگر حقوقی‎ها فروشنده هستند، چرا طی فعالیت بازار در روز معاملاتی این کار را نمی‎کنند؟

این فعال بازار سرمایه با بیان اینکه رفتار‎‎های این‎چنینی از سوی حقوقی‎ها شکی برای وجود دامپینگ در بازار را باقی نمی‎گذارد، عنوان کرد: «این سیاست بهنوعی گرفتن ماهی از آب گلآلود است چراکه برخی حقوقی‎ها می‎خواهند با نوسان‎گیری و به حداقل رساندن دارایی‎‎های مالی دولت از طریق منابع آن چهره متولیان بازار سرمایه و خود دولت را در نزد مردم تخریب کنند و سپس با خرید سهام به ثمن بخس برای خود در دوران رونق مجدد به پرتفوی(سبد سهام) دولت واگذار کنند و سودی چشمگیر را به جیب بزنند. در حال حاضر هیچ عقل سالمی اجازه فروش دارایی به قیمتی ارزان را نمی‎دهد، اما حقوقی‎ها این کار را در بورس می‎کنند و چوب حراج به دارایی‎‎های شرکت‎های حقوقی زده‎اند».

از سوی دیگر کامیار فراهانی، تحلیل‎گر بازار سهام در بررسی شرایط فعلی بازار سهام معتقد است: «حقوقی‎ها به‎دلیل کمبود نقدینگی یا مواردی هم‎چون معوقات بالا به مستمریبگیران مجبور به فروش سهام نقد شونده بهمحض شناسایی سود در بازار هستند. هماکنون در بازار سهام به‎دلیل کاهش تعداد خریدار و فروشنده، حجم معاملات بسیار پایین آمده، اما با این حال به‎نظر می‎رسد از تیرماه و مردادماه امسال بازار با شیب ملایم در مدار صعودی قرار گیرد».

هم‎چنین زندی‎فر، کارشناس بازار سهام، می‎گوید انتقاد‎ها مبنی بر اینکه چرا حقوقی‎ها عرضه می‎کند و به انتظار رشد قیمت تا سطوح بالاتر نمی‎ماند پاسخی صریح دارد و آن اینکه اکثر حقوقی‎‎ها که بیشتر در نماد‎های بانکی عرضه‎کننده‎اند، به تطابق واقعیت‎‎های اقتصادی با قیمت‎‎ها رجوع می‎کنند. به گفته وی، در گروه بانکی تحقیقات میدانی و آمار و ارقام بیانگر یک واقعیت است که نظام بانکی فعلی که هنوز سود‎های قابل توجه به سپرده‎گذاران اعطا می‎کند محلی جز اعطای وام برای تامین این سود‎ها ندارد و از سویی سود تسهیلات نیز پاسخگو نخواهد بود زیرا متقاضیان تسهیلات که اکثرا تولید‎کنندگان هستند نیز در میدان دیگری با رکود درگیر هستند و چون نمی‎توانند حتی در حد سال‎‎های گذشته گردش مالی داشته باشند بدیهی است خود را با معضل دیگری درگیر نخواهند کرد؛ وانگهی احتمال تقسیم سود پایین در مجامع پیش رو حقوقی‎‎های بلندمدتی را نیز از این قبیل سهام دور می‎کند بنابراین عرضه به‎نظر ادامه‎دار خواهد بود.
زندی‎فر در ادامه گفت: «با کمی بررسی مشخص می‎شود دولت در شرایط فعلی که دچار کمبود نقدینگی است هر رشد هرچند کوتاه بازار را برای عرضه مناسب می‎داند و در برخی مواقع حتی پا را فراتر گذاشته و فرصت را برای عرضه سهام جدید نیز مغتنم می‎شمرد، بنابراین با توجه به وضعیت به‎وجود آمده هر عرضه اولیه‎ای به‎دور از ارزنده بودن یا نبودن باعث حرکت توده‎ای سرمایه‎‎ها در صفوف خرید سنگین و تامین نقدینگی با آسیب به دیگر سهام‎ها خواهد شد».

دوره جدید که افت‎‎های هیجانی در بازار متوقف شده و بازار با شرایط باثباتی در انتظار توافق هسته‎ای است، باید از خطوط قرمزی که می‎توانند بازار را از ثبات خارج کنند، فاصله گرفت. دخالت دولت در بازار، عرضه‎‎های اولیه سنگین، جایگزینی هیجان به‎جای تحلیل و نگاه کوتاه‎مدت به‎جای نگاه بلندمدت از جمله مسائلی است که به‎عنوان خطوط قرمز بورس نباید از آن عبور کرد .

شماره ۲۴۲ هفته نامه پنجره

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*