خانه / بورس و سهام / چرا سرمایه گذاری خارجی در ۷۰۰ روز اخیر نصف شد؟

چرا سرمایه گذاری خارجی در ۷۰۰ روز اخیر نصف شد؟

چرا با وجود اینکه دولت یازدهم و تیم اقتصادی کابینه از زمان روی کارآمدن، بارها علاقه وافری برای ارتباط اقتصادی-سیاسی با غرب ابراز کرده اند اما آمارها نشان میدهد در ۷۰۰ روز اخیر ایران با کاهش تقریبا ۵۰ درصدی ورودی سرمایه خارجی به کشور مواجه شده است؟

آمارهای رسمی نشان میدهد رقم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در سال گذشته میلادی به ۲ میلیارد و ۱۰۵ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۳۱ درصد و نسبت به سال پایانی دولت قبل یعنی سال ۱۳۹۱ بیش از ۵۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این ارقام و اعداد بیانگر این موضوع است که دولت یازدهم در امر جذب سرمایه گذاری خارجی کارنامه موفقی نداشته است و نمره منفی گرفته است. بر اساس جدیدترین گزارش سازمان کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) که معتبرترین مرجع اعلام آمار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشورهای جهان است، سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در ۲ سال اخیر با کاهش چشمگیر مواجه شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند مهم ترین دلیل کاهش سرمایه خارجی به کشور در ۷۰۰ روز اخیر، عدم برنامه ریزی دولتمردان و نداشتن برنامه اقتصادی وزارت بوده است.
نکته جالب توجه در این باره این است که کاهش رقم سرمایه گذاری خارجی در حالی در دو سال اخیر رخ داده است که دولت یازدهم رویکر تعامل با دنیای خارج را جز سیاستهای اصلی خود معرفی کرده است؛ لذا توقع براین بود که با اعمال چنین سیاستهایی از سوی مدیران سیاسی- اقتصادی دولت یازدهم رقم سرمایه گذاری خارجی بیش از اینها افزایش یابد.
نکته قابل توجه درباره کاهش تقریبا ۵۰ درصدی ورودی سرمایه خارجی به کشور توجیه عجیب وزارت اقتصاد در باره این کاهش است. وزارت اقتصاد درباره این کاهش در بیانیه ای که روز گذشته منتشر کرده است نوشته است: “کشورهای غرب آسیا برای ششمین سال متوالی به خاطر وخیم تر شدن وضعیت امنیت منطقه با کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی روبرو بوده  اند که در نتیجه آن، رتبه فدراسیون روسیه هم از مقام پنجم به شانزدهم (۷۰درصد کاهش در جذب سرمایه گذاری خارجی) تنزل یافته است.علاوه بر کشورهای غرب آسیا و روسیه، کشور آمریکا با بیش از۶۰ در صد کاهش در جذب سرمایه گذاری خارجی مواجه شده که این کاهش ها در کشورهای فوق و سایر کشورهایی که با کاهش روبرو شده اند و این در حالیست که خیلی از این کشورها با مشکلاتی که کشورمان در عرصه های بین المللی با آنها روبرو بوده است، مواجه نبوده اند.”
وزارت اقتصاد در ادامه این بیانیه رقم مصوب سرمایه گذاری خارجی را ۳ میلیارد دلار اعلام میکند و مینویسد: این روند موجب شد در سه ماهه اول سال ۱۳۹۴ حجم سرمایه گذاری‌های تائید شده و مصوب توسط سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران تحت پوشش قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی به ۳ میلیارد دلار برسد که این رقم، رشد ۳ برابری را نسبت به کل حجم سرمایه گذاری‌های سال قبل نشان می دهد، این در حالی است که هنوز تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران لغو نشده و کماکان فشارهای اقتصادی بر ایران ادامه دارد.
منبع : تراز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*