خانه / آخرین اخبار / توهین تلویزیون به دختران مجرد!

توهین تلویزیون به دختران مجرد!

خیلی وقت است که بحث ازدواج کردن یا نکردن دختران پای ثابت سریال‌ها، فیلم‌ها، جوک‌ها و صفحات مجازی شده؛ اصلا به قول برخی نمک فیلم‌های طنز دختر یا دخترانی هستند که به قول مردم کوچه و بازار «ترشیده»اند و حسرت شوهر کردن به دلشان مانده و حاضرند با هر مردی ولو کور و کچل و بیکار و بی‌عار و … ازدواج کنند.

از زیبا در سریال شمعدونی و فریده سریال بزنگاه تا سوسن مجموعه خوب، بد، زشت، مهرنوش سریال همه چیز آنجاست و …، هرکدام به نوعی یا در تکاپوی یافتن همسر بودند یا حاضر بودند تحت هر شرایطی ازدواج کنند؛ حال یا با مردی همسن و سال پدرشان یا با یک مجرم … . از فضای مجازی و سایت‌ها و پیام‌هایی حاوی این موضوع نیز نگوییم بهتر است که گاه آنچنان دختران و مادران نسل آینده را به تمسخر می‌گیرند و می‌کوبند که گویی دختران در خیابان‌ها برای یافتن همسر صف کشیده‌اند؛ دخترانی که در واقعیت از زمین تا آسمان با فیلم‌ها و سریال‌ها و باورهای بیمارگونه عده‌ای فاصله دارند.

هرچند این افکار بیمارگونه نیز تقصیری ندارند وقتی خوراک فکری‌شان از منابع بیمار و قصد و غرض‌دار تامین می‌شود؛ منابعی که گاه در خفا دختران ایران‌زمین را به تمسخر می‌کشانند و گاه آنچنان علنی و مستقیم که داد مردان و جامعه‌ مردسالار را بلند می‌کنند.

تا دیروز اگر موضوع کم شدن ازدواج در دختران تنها در سریال‌ها و فیلم‌ها و پیام‌ها رخ می‌نمایاند، به لطف برنامه تصنعی ماه عسل، حالا مجری رو به دوربینی که چند میلیون مخاطب داخلی و خارجی دارد آن هم در یک برنامه زنده صراحتاً به میهمان تلفنی که خانم مجردی است، می‌گوید: «خانم شوهر نیستا … به خدا …». علیخانی در جای دیگری می‌گوید: «تا زمانی که خواستگار ندارند، می‌گویند چرا خواستگار نمیاد وقتی هم خواستگار می‌آید ادا درمیارن».

اظهاراتی که در یک برنامه زنده تلویزیونی کاری بی‌شک به دور از اخلاق و اصول حرفه‌ای مجری‌گری است. جالب آنکه فیدبک این اظهارات آن هم از سوی مردان در صفحات و سایت‌های اجتماعی بیش از آنکه تأیید اظهارات علیخانی باشد در نقد گفته‌های وی بود. هرچند این اتفاق مسبوق به سابقه بوده و چندی پیش نیز یک روحانی مشهور تلویزیونی خطاب به دختران جوان گفته بود: «خواستگار می‌آید قبول کنید، فردا شوهر نیست!»

اما فارغ از بحث برنامه ماه عسل و توهین صریح مجری برنامه به دختران و البته راضی نشدن ایشان برای عذرخواهی، آنچه در این میان بیشتر قابل تامل است بیشتر شدن موج هجمه‌ به دخترانی است که آمار تجردشان نقل محافل و مجالس شده و در این میان هم عده‌ای با برچسب زدن به این دختران سوژه سریال‌ها و جوک‌ها را فراهم کرده‌اند؛ موضوعی که به اعتقاد بسیاری از جامعه‌شناسان در جوامع مردسالارانه امری عادی است آن هم در شرایطی که زنان در آن جوامع با وجود موانع و مشکلات بسیار سعی دارند خود را از قالب «منزل»، «ضعیفه» و … جدا کرده و به زنانی در قد و قامت مردان تبدیل کنند.

نگاهی گذرا به وضعیت جامعه نشان می‌دهد ازدواج نکردن تنها مختص دختران نیست و چه بسا پسران بی‌شماری که آرزوی سروسامان گرفتن دارند اما موانع اقتصادی دست و پای آنان را محکم بسته است و کم نیستند پسرانی که پشت در باغ ازدواج به انتظار نشسته‌اند. همچنین میل زنان برای دستیابی به مدارج بالای تحصیلی و بازار اشتغال نشان می‌دهد جز عده‌ معدودی از دختران که تمایلی به درس و اشتغال ندارند، ازدواج برای مابقی در اولویت دوم و سوم قرار دارد. پس ازدواج نکردن زنان البته که نبود مردانی معقول در نقش همسر است اما مهمتر از آن موضوعاتی است که عده‌ای چشم روی آن بسته‌اند. اما به راستی علت این هجمه به زنان برای چیست؟

افسر افشارنادری، جامعه‌شناس خانواده و زنان، درباره علل این موضوع که چرا نگاه‌ها در جامعه تنها به سوی دختران مجرد است نه پسران؟ به آفتاب یزد گفت: تاکیدی که بر هر تغییر عامل فرهنگی در جامعه می‌شود از طریق تغییرات ادبیاتی صورت می‌گیرد به عبارت دیگر زمانی که قرار است تغییر فرهنگی در جامعه رخ دهد ابتدا سعی می‌شود ادبیات آن را در جامعه جا بیندازند سپس روی آن ادبیات مانور دهند درست مثل این ادبیات که دختران ترشیده شده‌اند یا شوهر نیست.

وی در بیان عوامل باب شدن چنین ادبیاتی در جامعه اظهار کرد: یکی از اهداف رایج شدن این ادبیات از سوی مردانی است که می‌خواهند اینگونه القا کنند که زنان همواره به دنبال مردان هستند نه مردان به دنبال زنان. در حالی که در واقعیت اینگونه نیست. عده‌ای از مردان هم که قوه مردسالارانه در آنها قوی‌تر است چون تاب نمی‌آورند شاهد پیشرفت زنان در جامعه باشند به این ادبیات روی آورده‌اند. اینکه زنان امروز ما در حال پیشرفت‌اند بر کسی پوشیده نیست و این موضوع برای برخی مردان سنگین است.

این جامعه‌شناس تاکید می‌کند: در این میان عده‌ای از مردان نیز قصد دارند با به راه انداختن این ادبیات و القای این موضوع به دختران در قدم بعدی به اهداف خود برسند از جمله ازدواج مردان سن بالا یا مطلقه با دختران مجرد به این بهانه که این دختر دیگر ترشیده شده و زمان ازدواجش گذشته است.

افشارنادری با تاکید بر اینکه پس پشت این ادبیات مقاصدی نهفته است، ادامه داد: این الفاظ نشانگان زبانی در جامعه است که در پشت آنها معانی‌ای در جریان است که هدف جا افتادن آنها در جامعه است و این اتفاق بیشتر در جوامع مردسالار دیده می شود. ما در مقابل دختران مجرد، پسران مجردی هم داریم که می‌توان آنان را هم ترشیده لقب داد اما زنان هدفی در استفاده از این ادبیات ندارند تا با رواج این الفاظ به هدفشان برسند.

وی با بیان اینکه در این میان زنان و دختران هم نباید حساسیت خاصی به این ادبیات نشان دهند، اظهار کرد: چه اشکالی دارد زنان هم به مردان مجرد بگویند پیرپسر یا ترشیده؟! کافی است شما به مرد مجردی بگویید ترشیده، می‌بینید چگونه از کوره درمی‌رود! اگر این لفظ بد است، پس کسی حق ندارد آن را درباره زنان به کار ببرد و اگر بد نیست پس مردی حق اعتراض ندارد.

این جامعه‌شناس در بیان راهکار این موضوع نیز گفت: باید برای خلاصی از شر چنین ادبیات زننده‌ای به گفتمان اجتماعی متوسل شد تا آرام آرام زننده بودن این ادبیات به جامعه تفهیم شود و سپس باور مردان و زنان به این سمت برود که ازدواج کردن یا نکردن یک انتخاب است و خوشبختی لزوما این نیست که افراد ازدواج کنند.

وی تاکید کرد: البته خوشبختانه این باور در بین برخی زنان و مردان ما وجود دارد و ترجیح می‌دهند در سنین بالا و بعد از پایان تحصیل ازدواج کنند.

۲۵ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. معلومه که نویسنده این مطلب یه ضعیفه هست خب دخترا ترشیدن دیگه کجاش جای بحث داره ایول احسان علیخانی که حرف حق روزده.

  • توهم حتما یه پیر پسری هستی که هرجا خاستگاری میری جواب رد میشنوی بیچاره دلم برات میسوزه بچه ننه

  • اوف بر جهل ات اوف بر غیرت نداشته ات رواست به نوامیس ملت توهین کنند و ما به فیلم ها یشان بگیم طنز و بخندیم
   علت ازدواج نکردن دختران بیکاری پسراست دولت باید اشتغال زایی کند که نمی کند حقوق یک کارگر پول ۲۰تا نان بربری

  • واس این ادم هاس که هنوز که هنوزه کشور پیشرفتی نداشته یه مش ادم عقده ای

  • یک کمی خوب دقت کن ببین ضعفهای خودتونو که آدم نمیتونه حتی به زبون بیاره. کم طاقت هم که هستین تازه در مقایسه با زنها خیلی نقصهای جسمی هم دارید که به روی خودتون نمیارین یا حتی دلیل برتری نشون میدین .
   معلومه دخترها رو نمیدن که اینقدر دلت پره.

 2. مملکت رو بوی ترشیدگی برداشته!!!!!!!!

 3. دایی جان ناپلئون

 4. خوب وقتی تو مملکت کار پیدا میشه و گرونی هر ثانیه بیشتر میشه از نون خالی تا مسکن اخاره ای دیگه تعحب نداره

 5. آهای مردایی که توهین می کنید . یادتون باشه شما هم خواهر دارید. اگه ندارید شاید دختر دار بشید
  مواظب زبانهایتان باشید . اگه دلی بشکنید خدا بدجور دلتون رو میشکنه ها.

 6. چرا عصبی میشین بی جنبه ها…… مجری خواست یه ذره شوخی کنه از کجا میدونس این همه هموطن بی جنبه داره…مثل اینکه گوشاتون هم مشکل داره چون احسان فردای اون روز درباره ی حرفی که از نبودن شوهر زده بود توضیح داد و ما هم قانع شدیم چون تا حالا ندیدین یه مجری انقدر صریح باشه هنگ کردین. همه مجریا جبو دوربین وانمود میکنن همه چی گل و بلبله و هیچ مشکلی نیس تنها احسانه که منطقی و واقع گراس

  • ماشالله از بس همه اقایون خانوم شدن سن ازدواج بالا رفته یا پسرا دنبال اعتیاد و مشروبن یا بدبختن که پول مول ندارن یا هم دنبال ساپورتا و برداشتن ابرو ارایش و…. هستن

 7. اقایون وقتی دیگه مرد نیست بایدم دخترا سناشون بره بالا

  • مهسا خانوم مرد هستش راستش به نظر من نود درصد ازدواج نکردن پسرا به بیکاری و یا شغلای کاذبی که دارن نمیتونن واسه ازدواج و خواستگاری قدم جلو بذارن نمونش خودم هستم سی سال سن دارم و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی دارم و از یکی دوتا استخدامی دولتی قبول شده بودم که با پارتی بازی یکی دیگه رو جایگزین من کردن الانم قصد دارم یه شغل آزاد مثلا فروش کفشو شروع کنم اما زیاد مطمین نیستم موفق میشم یا نه با شانسی که من دارم بعدم از لحاظ قیافه و تیپم نسبتا خوبم یعنی بد نیستم دلم میخواد ازدواج کنم اما جرات رفتن خواستگاریو ندارم یعنی جواب نه شنیدنو ندارم بعدم اهل ورزشم و نه اعتیاد نه قلیون نه مشروب و نه سیگار واز لحاظ اخلاقی پرشور و تا حدودی اجتماعی و مهربان خوش اخلاق و شوخ طبعم حالا به نظرم کی زن من میشه اون بخاطر نداشتن شغل خوب و پول دار نبودن پس من نباید به ازدواج کنم راستشو بگین با ای شرایطی که من وپسرای دیگه دارن میتونین باهاشون ازدواج کنین فقط لطفا صادقانه بگین خانوم دخترا تا شاید منم جرات ازدواج کردنو داشته باشم ممنون از اون دخترایی که جواب بدن

  • آقا وحید شما هم حق داری ولی هستن دخترهایی که با این شرایط ازدواج کرده اند و همه جور مراعات کردن میدونی بعدا شوهرشون چی بهشون گفته ؟
   راستی تو لابد عیب و ایرادی داری که اینهمه گذشت کردی و حتی خیلی بدتر از اینها………

 8. شوهر همیشه هست. چند تاشون انسانه ؟ این مهمه.

 9. اقا وحید داداش من.هستن خانواده ها ودخترهایی که ملاکشون اخلاق وشخصیت طرفه.پول ومقام میان ومیرن.دیدگاه های افراد خیلی باهم متفاوتن.همه یک جورفکرنمیکنن.دنبال کسی باش که طرز فکرش وشخصیتش با شرایط تو جور دربیاد.من باکسی ازدواج کردم ک از نظر مالی هیچی نداشت فقط به خاطر اینکه قکرمیکردم انسانیت واخلاق وشخصیت خوب داره.اما اونم نداشت وبعداز ازدواج بامن وگذرزمان وضع مالیش که بهترشد هزارجور خیانت وبدی در حقم کرد.ومنم الان تو اوایل جوونی مطلقه شدم.کاش ادما ارزش انسانیت رو بدونن که هیچ پول ومقامی ضامن داشتنش نیست…

 10. وقتی از دخترای جوون می پرسند چرا ازدواج نکردی ؟ توضیح ندید که درس دارم….کار دارم….فعلا نمیخوام…..با یک کلمه توضیح شما روشون بیشتر باز میشه وارد حریم شخصیتون بشند….در مقابل این پرسششون سکوت کنید…اخم کنید…تا دیگه نپرسند .

 11. بچه ها شهر های کوچک زندگی راحت تره …تهران منفجر شده دیگه جا نداره …شهر های کم جمعیت امتحان کنید …بد نمی بینید ..دختراش هم خیلی خانوم اند وپسر هاشون گل اند

 12. درمورد اقایونی ک اینطور بی ادبانه در مورد خانوما میحرفن باید بگم تا ادم نشدن نرن خواستگاری چون با این طرز فکری ک دارن هیچ خانمی تحملشون نمیکنه و مرسی از اقایون با شخصیتی ک بلدن ب خانوما احترام بذارن اولین نشونه ی یه جنتلمن احترام گذاشتن ب خانوماست معمولا وقتی میخوان وقار و متانت ی اقارو بسنجن برخوردش با خانوما رو در نظر میگیرن و زنده باد اقایی ک از خانومای ایرانی ب عنوان ناموس اسم بردن غیرت واقعی یعنی این

 13. برنامه ی ماه عسل یه برنامه ی محبوب و مردمیه که سالیان سال اجرای اون بر عهده ی آقای علیخانی بوده و هم چنین رضایت ۹۵ درصدی تماشاگران این برنامه نشان از فوق العاده بودن برنامه ست
  پس لطفا به برنامه ی مورد علاقه ی مردم توهین نکنید
  چون مردم آن را پسندیدن و قبولش دارن و اینجوری به سلیقه ی مردم توهین میگنید
  آقای علیخانی هم اصلا قصد توهین نداشتن فقط می خواستن جو برنامه یه مقدار شاد بشه که دوباره از اون طرف بهشون گیر ندن که شما فقط بلدین اشک مردم رو در بیارین یا نون تون رو می زنین توی اشک و احساس مردم و ….. از این جور حرفای مزخرفی که کم دل اونا رو نمی رنجونه

 14. آقای احسان علیخانی خودشون که ترشیده ترتشریف دارن چی باید گفت اینم بگم بیشتردخترا۳۰تاخواستگارم بیشتردارن ولی هرکسی قبول نمیکنن چون بیشترمردالیاقت ازدواج ندارن مردابایدبشینن تاخانماازهرکدوم بیشترخوشش اومدیکی انتخاب کنه بقیه برن پی کارشون پس اقایون ایقدرخودتون نگیریدچون اول واخرش خانمانظرمیدن انتخاب کنندن دیگه برای ماکلاس نزارید

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*