خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۷ تیرماه ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۷ تیرماه ۹۴

شاخص کل بورس ۵۱۰ واحد نزول کرد و به رقم ۶۴،۳۰۱ واحد رسید . شبندر با ۷۳ واحد، وبملتبا ۳۹ واحد، وبصادر با ۳۵ واحد و شپنا با ۳۳ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۸۰ میلیارد تومان رسید که وبصادر با ۹٫۲ میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس با کاهش ۱۰ واحدی به رقم ۷۲۴ واحد رسید . شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرا بورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۲ میلیارد تومان رسید که ومدکو با ۲۸ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

گروه نفتی و پالایشی، امروز در محدوده منفی معامله شدند و تنها شبهرن و شپاس معاملاتی در محدوده مثبت داشتند. شبندر، شتران و شنفت صف فروش بودند. حق تقدم شتران نیز که روز گذشته بازگشایی شده بود در قیمت ۳۶۷ تومان صف فروش بود. شپنا با عرضه بیش از ۴ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

گروه خودرو و ساخت قطعات پر عرضه بود و تنها چند نماد قطعه ساز همچون خریخت، خمحور و خپویش در بازه های منفی معامله شدند. خریخت با افزایش قیمت همراه بود و در نهایت در قیمت ۵۷۵۱ ریال صف خرید شد. خپارس با حجم معامله ۲۸ میلیونی و ۴ میلیون صف فروش به کار خود پایان داد. معاملات همراه با صف فروش خکاوه نیز در پایان بازار جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

در گروه فلزات اساسی، ذوب که چندین روز مورد توجه سهامداران بود امروز با بیش از ۴ میلیون صف فروش همراه شد. در این گروه شاهد بازگشایی دو نماد فمراد و هرمز بودیم. فمراد پس از برگزاری مجمع و بدون تقسیم سود نقدی در قیمت۲۳۰ تومان به تابلوی معاملات بازگشت و در قیمت ۲۴۱۵ ریال صف خرید تشکیل داد؛ بیش از ۳ میلیون سهم در این نماد معامله شد که حدود ۷۷ درصد آن توسط دو سهامدار حقوقی جابجا شد. هرمز نیز پس از بازگشایی در قیمت ۱۴۸۴ ریال تا ۱۴۰۰ ریال نیز افت قیمت داشت.

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد هرمزگان در مجمع عمومی عادی صاحبان سهام شرکت فولاد هرمزگان، اظهار کرد: اتفاقاتی نظیر کاهش قیمت جهانی محصولات فولادی با شرایط داخل کشور همسانی ندارد زیرا در داخل کشور هم انرژی گران شده و هم ارزش سنگ آهن سیر صعودی داشته است، این عوامل اوضاع را برای فولاد سازان داخلی سخت کرده است. وی بیان کرد:  به جهت کاهش قیمت گندله در بازار جهانی، گندله مورد نیاز فولاد هرمزگان از خارج تامین می شود که از ۱۹۰ دلار به ۱۲۰ دلار رسیده است. با کاهش قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی قیمت تمام شده محصول نیز کاهش می‌یابد و می‌تواند در کاهش هزینه ها تاثیرگذار باشد. با توجه به اینکه قیمت محصول پایین

در استخراج کانه های فلزی، معاملات کگل، کروی و کبافق در محدوده صفر تابلو دنبال شد و مابقی نمادها نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشتند. در مجمع کچاد نیز که امروز صبح برگزار شد ۶۵ تومان سود نقدی بابت هر سهم به تصویب رسید.

در گروه محصولات غذایی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران  از موافقت دولت با گرانی حداکثر ۱۰ درصدی سه کالای پرمصرف شیر، ماست و پنیر خبر داد. سید احمد مقدسی در گفتگو با مهر اظهارداشت: روز گذشته جلسه‌ای به ریاست محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهور برگزار شد که در این جلسه مسئولان دیگری از جمله وزیر جهادکشاورزی و معاونان وی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان سازمان حمایت از مصرف کننده نیز حضور  داشتند. وی اضافه کرد: در این جلسه مقرر شد کارخانجات صنایع لبنی شیرخام را به قیمت ۱۴۴۰ تومان از دامداران خریداری کنند و در مقابل این اقدام، دولت به آنها اجازه داد که قیمت سه کالای پرمصرف شیر، ماست و پنیر را حداکثر ۱۰ درصد افزایش دهند. مقدسی با بیان اینکه مصوبه خرید شیرخام به قیمت ۱۴۴۰ تومان قرار است از دوازدهم خردادماه اجرایی شود، گفت: همچنین به کارخانجات اجازه داده شد از امروز قیمت محصولاتشان را ۱۰ درصد افزایش دهند. در این گروه نیز بیش از نیمی از نمادها منفی معامله شدند و تنها دو نماد غمهرا و غشصفا در قیمتهای حداکثری معاملات کم حجمی داشتند.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملات کم حجمی بودیم  بجز نماد حفارس که مثبت و با صف خرید بسته شد سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بطوریکه نماد حسینا با صف فروش بسته شد .

 در گروه بانکی بجز نمادهای وپارس و ونوین تمامی نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند بانک صادرات که جزءپر حجم ترین نماداین گروه بود توانست ۵۱ میلیون سهم معامله شود .

مدیرعامل موسسه آرمان ایرانیان از صدور مجوز برگزاری مجمع عمومی برای این موسسه توسط بانک مرکزی خبر داد و گفت: براین اساس مجمع این موسسه ظرف ۲۵ روز آینده برگزار می شود امید پردلی افزود: موسسه اعتباری آرمان ایرانیان (فرشتگان- فردوسی) پس از پذیره نویسی سهام خود در فرابورس که با موفقیت به اتمام رساند، هم اکنون برای تکمیل فرآیند تطبیق خود با مقررات بانک مرکزی یک گام جدی و مهم برای دریافت مجوز رسمی از بانک مرکزی برداشت .

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شمواد ، شسینا با صف فروش بسته شدند .

در خبری داشتیم که شرکت بازل آلمان پس از چند سال تعلیق فعالیت در صنایع نفت و پتروشیمی ایران، فروش دانش فنی و برخی از مواد شیمیایی به مجتمع‌های پتروشیمی کشور را از سر گرفته است.در این خصوص ، محسن زراعی فر مدیرعامل پتروشیمی بروجن با اشاره به مذاکرات انجام شده به منظور خرید تکنولوژی مورد نیاز از شرکت بازل آلمان، گفت: علاوه بر این مذاکرات برای استفاده از خط اعتباری و فاینانس چین هم به‌منظور احداث این مجتمع پتروشیمیایی در مسیر خط لوله دنا در دستور کار قرار گرفته است .

  پرشین تحلیل

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*