خانه / بورس و سهام / گزارش های شش ماهه “دکوثر” به از سه ماهه

گزارش های شش ماهه “دکوثر” به از سه ماهه

اگرچه شرکت طی سال های گذشته و قبل از رشد نرخ فروش محصولات عملکرد مطلوبی را از خود نشان داده و حاشیه سود مناسبی نیز کسب کرده است. اما انتظار آن می رود تا نحوه عملکرد “دکوثر” با افزایش بهای فروش تولیدات نسبت به گذشته بسیار بهتر گردد.
گزارش های سه ماهه شرکت های دارویی معیار مناسبی جهت ارزیابی چگونگی عملکرد این شرکت ها و روند سودآوری آنها به نظر نمی رسد. چراکه افزایش نرخ فروش محصولات دارویی و تخصیص نرخ ارز مبادله ای به آنها جهت تأمین مواد مصرفی مورد نیاز طی اواخر خرداد ماه جاری رخ داده که به موجب این امر انتظار می رود آثار مثبت این رخداد در صورت های مالی عملکرد دوره شش ماهه اول سال مالی جاری شرکت های تولیدکننده دارو نمود پیدا کند.

مدیر مالی شرکت داروسازی کوثر با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: توجه به این نکته حائز اهمیت است که بخش عمده ای از برنامه فروش تولیدات به دلیل نوع محصولات تولیدی شرکت طی نیمه دوم سال جاری محقق خواهد شد. برهمین اساس اگرچه این شرکت طی دوره سه ماهه اول سال مالی جاری موفق به پوشش مناسب سود برآوردی خود نشده، اما این امر همراه با افزایش تقاضا برای محصولات تولیدی شرکت و تحقق برنامه های فروش محصولات تولیدی آن طی دوره های آتی جبران خواهد شد. به گونه ای که می توان گفت گزارش های دوره عملکرد نیمه اول سال جاری بسیار مطلوب تر از سه ماهه نخست آن خواهد بود.

امید حجازی با اظهار امیدواری نسبت به آثار مثبت برآیند افزایش قیمت دو متغیر مهم و اثرگذار بر وضعیت سودآوری “دکوثر”، اظهار داشت: اگرچه شرکت طی سال های گذشته و قبل از رشد نرخ فروش محصولات عملکرد مطلوبی را از خود نشان داده و حاشیه سود مناسبی نیز کسب کرده است. اما انتظار آن می رود تا نحوه عملکرد “دکوثر” با افزایش بهای فروش تولیدات نسبت به گذشته بسیار بهتر گردد.

وی در ارتباط با روند تولید محصولات گفت: این شرکت به منظور جلوگیری از بروز مشکلاتی در روند تولید محصولات اقدام به تأمین مواد مصرفی مورد نیاز خود قبل از شروع فرآیند تولید طی هر دوره عملکردی کرده است. از این رو همانطور که قبلاً نیز عنوان شد روند تولید محصولات طی سال جاری مطلوب خواهد بود.

این مقام مسئول در خصوص تأمین مواد اولیه مورد نیاز تولید تصریح کرد: اگرچه تأمین کنندگان داخلی مواد اولیه نیز وجود دارد، اما به دلیل اینکه برخی از آنها همچون داروسازی دانا خود نیز تولیدکننده محصول نهایی است، بخش عمده ای از مواد اولیه تولید شده در فرآیند تولید توسط خود شرکت تولیدکننده مواد اولیه به کار می رود از همین رو “دکوثر” به ناچار بخش عمده ای از مواد اولیه مورد نیاز خود را از کشورهای خارجی و با نرخ ارز مبادله ای فراهم می کند.

مدیر مالی شرکت داروسازی کوثر در ارتباط با طرح های در دست اجرای آن ابراز داشت: اجرای فاز اول پروژه سفالسپورین خوراکی مراحل پایانی را سپری می کند و فاز دوم پروژه مذکور نیز در صورت عدم بروز موانع و مشکلات با اهمیت در مراحل انجام آن طی دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. از این رو امیدواریم با اجرای پروژه مذکور تغییراتی در ظرفیت تولید محصولات حاصل شود، اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که به دلیل اینکه بازاریابی این محصول نیازمند گذر زمان بوده، انتظار تغییر با اهمیتی در ظرفیت تولید محصولات طی اولین سال بهره برداری از پروژه مذکور نمی رود.

حجازی در خاتمه پیرامون چشم انداز صنعت دارو ابراز داشت: تطابق روند تولید، فروش و سودآوری شرکت های دارویی با تغییرات حاصل شده در زمینه قیمت فروش محصولات و تغییر ارز مصرفی تخصیصی به آنها مشکلات فراوانی برای تولیدکنندگان دارو به همراه داشته به گونه ای که این امر مدت زمان زیادی نیز به طول انجامیده است. این در حالی است که صحبت هایی در خصوص تخصیص دوباره ارز مرجع به شرکت های دارویی به میان آمده که به نظر می رسد برگشت به وضعیت قبلی و تغییر محاسبات انجام شده در خصوص بهای تمام شده محصولات مشکلات موجود را دو چندان خواهد کرد. از این رو شاید بهتر آن بود که تغییراتی در این زمینه به وجود نمی آمد تا شرکت های فعال نیز با مشکلات این چنینی مواجه نمی شدند. چراکه تولیدکنندگان دارو در شرایط قبلی نیز از پتانسیل کسب حاشیه سود مناسب برخوردار بوده اند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*