خانه / بورس و سهام / حقوقی ها دلواپس رشد بازار بورس پس از توافق !

حقوقی ها دلواپس رشد بازار بورس پس از توافق !

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۴٫۰۴٫۰۹ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۱۸ واحد افزایش به رقم ۴۶۷۵۶ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۲۶۲ واحد افزایش عدد ۱۳۴۴۹۳ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۴۳ واحد افزایش به رقم ۲۶۸۰۶ واحد رسید.

همچنین در این روز “حکشتی” با ۷۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فملی” با ۹۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۰ واحد افزایش به رقم ۷۳۲ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۶۱۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۶۸۴ میلیارد ریال رسید.

امروز اهالی تالار شاهد یک بازار پر تکاپو و زنده بودند، بازاری که این روزها خط و جهت خود را از وین می گیرد و در انتظار رسیدن اخبار مذاکرات برای تعیین مسیر میان مدت می باشد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، امروز در گروه پالایشی بورس روند صعودی همراه با صف خرید اغلب سهام شرکت های فعال این گروه قابل مشاهده بود. این گروه علاوه بر تأثیر پذیری از اخبار مذاکرات در انتظار خبر مربوط به اعلام نرخ یارانه شرکت ملی پالایش و پخش هم می باشد که اندکی جو گروه را مثبت تر از دیگر گروه ها کرده.

در گروه خودرویی اخبار امیدوار کننده مذاکرات هسته ای که تا این لحظه منتشر شده سبب آغاز حرکت صعودی شرکت های فعال این گروه شده است. در این گروه ایران خودرو را همچنان بر عهده دارد، اهالی تالار منتظر تعیین تکلیف مذاکرات هسته ای برای ورود با اطمینان بیشتر به این گروه هستند.

اما در گروه بانکی بورس ظاهراً حقوقی فروش هایش تمام که نمی شود هیچ، خسته هم نمی شود، امروز هر چه تقاضا آمد، حقوقی دست رد به سینه نزد و همه را عرضه کرد. آنگونه که مشخص است قصد حقوقی برای فروش سهام سه شرکت “وبصادر”، “وبملت” و”وتجارت” خروج پول از بازار است و اگر نه با اندکی تأمل می توانست همین مقداری را که امروز عرضه کرد با نرخی بالاتر بفروش برساند. قطعاً رفتارهای اینگونه حقوقی ها به ضرر خودشان تمام خواهد شد چون در صورت تکرار این اقدام، اهالی بازار راه گروه بانکی را از بقیه بازا جدا خواهند کرد و بدون سهام مذکور به رشد بازا ادامه خواهند داد و آنجاست که حقوقی مجبور است سهام بانکی خود را اندک اندک و با التماس بفروش برساند گویا این حقوقی ها دلواپس رشد بازار پس از توافق هسته ای هستند و برای همین پیش دستی در ایجاد جو منفی می کنند البته اکثر این حقوقی ها وابسته به نهادهای خاص خارج از دولت هستند .

در گروه فلزات اساسی به جرأت می توان گفت که بزرگان این گروه رنج بسیار زیادی را بخاطر عدم وجود سهامدار عمده حرفه ای و فعال تحمل می کنند، این گروه نه تنها تحرک و جنب و جوش ندارد بلکه گویی خاک مرگ بر روی سهام آن پاشیده اند.

واقعاً جای سئوال دارد که چرا رفتار سهامدار عمده اینگونه و بی تفاوت و جدا از روند بازار است؟ جداً اگر تحریم ها لغو شوند و توافق هسته ای انجام شود شرکت هایی مانند ملی مس، فولاد مبارکه، کالسیمین، فرآور، فخاس و هرمز هیچ تأثیری نمی پذیرند؟ رفتار غیر قابل باور برخی حقوقی ها در مواجه با سرمایه هایشان این شائبه را در ذهن به وجود می آورد که این شرکت های حقوقی پولشان را از سر راه پیدا کرده اند، شاید هم مدیرانی که بر مسند قدرت نشسته اند دلشان به حال سرمایه شرکت نمی سوزد.

گروه حمل و نقل نیز امروز روند بسیار قابل توجه و خوبی را پشت سر گذاشت و اغلب نمادهای این گروه با صف خرید مواجه شدند. این اتفاق تنها به دلیل تأثیر پذیری این گروه از مذاکرات هسته ای روی داده است.

در پایان بنظر می رسد، هر لحظه باید منتظر رسیدن اخبار خوب از مذاکرات باشیم و آنگونه که تا این لحظه از شواهد مشخص است احتمال دستیابی به توافق بسیار محتمل است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*