خانه / بورس و سهام / رژیم لاغری سهامداران حقوقی

رژیم لاغری سهامداران حقوقی

با اتمام ساعات معاملات روز چهارشنبه ۹۴٫۰۴٫۱۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۲ واحد کاهش به رقم ۴۶۷۰۳ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۶۸ واحد کاهش عدد ۱۳۴۴۲۴ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۵ واحد کاهش به رقم ۲۶۷۸۱ واحد رسید.

همچنین در این روز “حکشتی” با ۳۳ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فملی” با ۶۸ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۳ واحد افزایش به رقم ۷۳۶ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۵۸۱ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۲۹۹ میلیارد ریال رسید.

روند بازار سرمایه امروز نسبت به دو روز گذشته تفاوت بسیار فاحشی داشت و شاخص بورس به همراه قیمت اغلب سهام شرکت ها روندی نزولی را در پیش گرفتند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، نکته اصلی که در بازار امروز وجود داشت تعارف اهالی به یکدیگر برای خرید سهام شرکت ها در سقف کوتاه مدتی بود بطوریکه فعلاً اخبار و گزارشات رسیده از وین همچنان مثبت می باشد و دلیل برای نگرانی اهالی تالار وجود نداشت. لذا کاملاً مشخص بود که اهالی تالار منتظر پیش قدم شدن دیگر فعال بازار در قیمتهای فعلی سهام بودند، در کل خاصیت بازار سرمایه ایران هیجان است یعنی اگر هیجان مثبت در بازار باشد، می توانیم شاهد رشد شاخص ها و قیمت سهام باشیم اما اگر هیجانی در بورس نباشد اهالی تالار تنها روند تعادلی و نزولی را بر می گزینند و کم پیش می آید که بورس روند تعادلی مثبت را نظاره گر باشد.

اما امروز هم همانند روز گذشته حقوقی های بازار بدون رعایت حال بازار سرمایه مجدداً بورس را سیبل عرضه های خود کردند.

بنا برگزارش بورس نیوز، چند ماهی است که شاهد اقدام برخی شرکت های حقوقی به جهت پیروی از دستورالعمل رژیم لاغری هستیم، البته این رژیم لاغری از نوع کاهش وزن فیزیکی نیست بلکه کاهش وزن پرتفوی سهام است.

این اقدام از آنجایی جالب توجه است که تصمیم فوق از سوی گروه هایی در حال اجرا است که ماهیت اصلی فعالیت و تأسیس آنها سرمایه گذاری در بورس می باشد حال آنکه این فعالان بازار سرمایه در یکی از حساس ترین و البته مثبت ترین شرایط بازار سرمایه در حال اجرای چنین اقداماتی هستند.

اما موضوع قابل توجه دیگر در این اقدام حضور بانکها و زیر مجموعه هایشان در صف فروشندگان سهام بانکی است بطوریکه اکثر بانکها وزیر مجموعه ها بصورت ضربدری در حال فروش سهام یکدیگر می باشند.

بر اساس این گزارش، در معاملات روز گذشته در نماد بانک تجارت، سه بانک و سه زیر مجموعه بانکی در مجموع ۲۵ میلیون ۲۰۰ هزار سهم از ۳۰ میلیون و ۵۴۰ هزار سهم واگذار شده توسط حقوقی ها را عرضه کردند.

همچنین در نماد بانک صادرات نیز یک بانک و سه زیر مجموعه بانکی در مجموع حدوداً ۵۱ میلیون سهم از بیش از ۷۳ میلیون سهم واگذار شده را فروختند که رقم قابل توجهی محسوب می شود.

بنا بر این گزارش، هنوز مشخص نیست که این شرکت ها با چه هدفی دست به چنین اقدامی می زنند و آیا قرار است اتفاقی برای بازار سرمایه رخ دهد که اصلی ترین فعالان این بازار چنین شتابان در حال فروش سهام هستند؟

شاید هم مصوبه دولت برای خروج بانکها از بنگاه داری باعث شده تا بانکها با این بهانه پول را از بازار سرمایه به مقصد بازاری دیگر خارج کنند. هر چند که در بین فروشندگان دو شرکت سرمایه گذرای وجود دارد که نه به بانک وابسطه است و نه نهاد مالی و اتفاقاً هدف اصلی از تشکیل آنها نیز حضور در بازار سرمایه و سرمایه گذاری در سهام بوده است.

جالب است بدانید که این شرکت های سرمایه گذاری غیر بورسی در حالی اقدام به فروش سهام بصورت هیجانی در شرایط فعلی می کنند که هم اکنون سهام شرکت های تحت مالکیت این دو شرکت سرمایه گذاری از کاهش بیش از حد قیمت سهام و عدم حمایت سهامدار عمده رنج می برند مضاف بر اینکه سهامداران حقیقی زیادی نیز از این عملکرد مدیران شرکت های مذکور آسیب مالی جدی دیده اند.

اما بنظر می رسد در صورت دستیابی به یک توافق جامع هسته ای مدیران این شرکت ها باید جوابگوی سهامداران خود به جهت رفتارهای غیر منطقی و زیان وارده از این محل باشند چراکه این مدیران می توانستند با اندکی تأمل بیشتر سهام موجود در پرتفوی خود را با نرخ های بالاتری به فروش برسانند.

در پایان اهالی تالار بر این عقیده اند که روند هفته آتی را باید در اخبار پنج شنبه و جمعه پیگیری کرد، روندی که خوش بینی اهالی تالار را در خود نهفته دارد و می تواند در صورت برآورده شدن انتظارات سهامداران از مذاکرات هسته ای، هفته ای رویایی را برای بازار سرمایه رقم بزند.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*