خانه / سیاسی / «توسل به ترور هوایی» در آمریکا + اسناد

«توسل به ترور هوایی» در آمریکا + اسناد

مقام‌های آمریکایی بعد از گذشت ۲۷ سال از حادثه شلیک موشک هدایت‌شونده از یک ناو نیروی دریایی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در حالی تلاش می‌کنند خطای انسانی را عامل زیربنایی این جنایت جنگی معرفی کنند که شواهد و قرائن متعدد نشان می‌دهند توسل به تروریسم علیه مسافران هواپیمای غیرنظامی از دیرباز یکی از ابزارهای پیشبرد سیاست خارجی این کشور قلمداد می‌شده است.

دولت آمریکا پس از حادثه ۱۲ تیرماه سال ۱۳۶۷ که با شلیک موشک از ناو «یو‌اس‌اس وینسنس» موجب مرگ ۲۹۰ سرنشین پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی «ایران‌ایر» شد ادعا کرد خدمه این رزم‌ناو هواپیما ایرانی را با جنگنده اف‌۱۴ اشتباه گرفته و آن را سرنگون کرده‌اند.

جنگ ایران و آمریکا جنایات آمریکا آلن ایر
مسافران شهید پرواز شماره ۶۵۵ هواپیمایی ایران‌ایر در ۱۲ تیرماه ۱۳۶۷

نادرستی این ادعا در پرتو اسناد و شواهد متعددی که از آن زمان به دست آمده و منتشر شده‌اند اکنون کمتر مورد تردید است. اما علاوه بر قرائن مستقیم موجود درباره حادثه ۱۲ تیرماه، اسنادی نیز وجود دارند که نشان می‌دهند شلیک به پرواز شماره ۶۵۵ تنها تروریسم هواپیمایی موجود در کارنامه آمریکا نیست و این کشور چندین بار برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی‌اش برای اقدامات مشابه دست‌کم برنامه‌ریزی کرده است.

به عنوان مثال، مطابق اسناد از رده محرمانه خارج شده، پنتاگون در سال ۱۹۶۲ برای آنکه بتواند بهانه‌ای برای جنگ با دولت کوبا پیدا کند این پیشنهاد را مطرح کرد که در عملیاتی موسوم به «نورثوودز»، خودش یک هواپیمای حامل مسافران غیرنظامی آمریکا را ساقط کرده و سپس دولت کوبا را به ارتکاب این جنایت متهم کند.

در این عملیات که البته به دلیل مخالفت «جان اف‌کندی»، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا اجرایی نشد، ستاد مشترک ارتش آمریکا این پیشنهاد را مطرح کرده بود که هواپیمایی حامل «گروهی از دانشجویان آمریکایی» در یک صحنه‌سازی هدف قرار گرفته و سپس دولت کوبا با حملات تبلیغاتی عامل بی‌ثباتی و تروریسم در نیمکره غربی معرفی شود.

جنگ ایران و آمریکا جنایات آمریکا آلن ایر
سند از حالت محرمانه خارج شده عملیات «نرث‌وودز»

عملیات «نرث‌وودز» هرگز اجرا نشد، اما واشنگتن سالها بعد بالاخره با هدایت یک عملیات تروریستی علیه هواپیمای مسافربری این کشور به دولت آن هشدار داد.

۴ اکتبر سال ۱۹۷۶ پرواز شماره ۴۵۵ هواپیمایی کوبا با انفجار دو بمب ساعتی سقوط کرد و تمامی ۷۳ سرنشین آن جان باختند. دو مخالف دولت کوبا که تحت حمایت سازمان سیا بودند به نامهای «پوسادا» و «اورلاندو باش» عاملان اصلی این حمله معرفی شدند و سالها بعد یعنی در سال ۲۰۰۵ اسناد از طبقه‌بندی خارج شده از نقش سازمان سیا در طراحی این عملیات پرده برداشتند. (منبع: آرشیو اسناد امنیت ملی آمریکا، ۲۰۰۵)

جنگ ایران و آمریکا جنایات آمریکا آلن ایر
مسافران هواپیمای کوبا که قربانی تروریسم دولتی آمریکا شدند

در ۱۱ آوریل سال ۱۹۵۵ هم یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی هند با انفجار یک بمب ساعتی در دریای جنوبی چین سقوط کرد و بر اثر آن ۱۶ نفر کشته شدند. نتایج تحقیقات درباره سقوط این هواپیما در آن زمان فاش کرد هدف از انجام این عملیات تروریستی ترور «چو ان‌لای»، نخست‌وزیر وقت چین بود که قرار بود مسافر این پرواز باشد اما در لحظات آخر برنامه سفرش را تغییر داد.

دولت چین پس از انجام تحقیقات، سازمان سیا که در آن زمان ترور نخست‌وزیر این کشور را در دستور کار قرار داده بود را به انجام این عملیات تروریستی متهم کرد.

جنگ ایران و آمریکا جنایات آمریکا آلن ایر
دولت چین سازمان سیا را عامل بمب‌گذاری در هواپیمای «کشمیر پرنسس» معرفی کرد

غیر از این موارد، دولت آمریکا  یک بار دیگر هم در سال ۲۰۰۳ تلاش کرده بود با هم‌دستی انگلیس صدام حسین، دیکتاتور اسبق و معدوم عراق را به شلیک به سمت یک هواپیمای جاسوسی آمریکا که همانند هواپیماهای سازمان ملل رنگ‌آمیزی شده بود تحریک کند.

یادداشتی فاش شده از ملاقات بین جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا با تونی بلر،  نخست‌وزیر وقت انگلیس نشان می‌دهد که آنها برای فراهم کردن مقدمات جنگ از این طریق تلاش کرده‌اند. مطابق این یادداشت «بوش» در این دیدار گفته است: «آمریکا در حال بررسی این است که یک هواپیمای شناسایی  U2 که مانند هواپیماهای سازمان ملل رنگ‌آمیزی شده را با اسکورت یک جنگنده بر فراز عراق به پرواز درآورد. اگر صدام این هواپیما را بزند، قطعنامه سازمان ملل را نقض کرده است.»

این یادداشت حاکی است که در این نشست که در تاریخ ۳۱ ژانویه سال ۲۰۰۳ انجام شده تصمیم حمله به عراق کاملاً گرفته شده بود و این در حالی بود که دولت انگلیس در تلاش بود تا با صدور یک قطعنامه دوم علیه عراق جنگ با این کشور را مشروع جلوه دهد. (منبع، روزنامه دیلی‌تلگراف، ۳ فوریه ۲۰۰۶)

جنگ ایران و آمریکا جنایات آمریکا آلن ایر

«آلن ایر» سخنگوی فارسی‌زبان وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفت که شلیک موشک از ناو «یواس‌اس‌وینسنس» در تاریخ ۱۲ تیرماه سال ۱۳۶۷ یک خطای انسانی بوده است.

منبع : فارس

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*