خانه / استخدام و بازار کار / پایین‌ترین دستمزد دنیا برای کارگران ایرانی

پایین‌ترین دستمزد دنیا برای کارگران ایرانی

سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور با بیان اینکه کارگران در ایران کمترین حقوق و دستمزد را می‌گیرند، از وزارت کار خواست تا یک مدل و الگوی مشخص را برای بالا بردن دریافتی کارگران و بهبود وضع معیشت آنها طراحی کند.

هادی ابوی اظهار کرد: حقوق و دستمزدی که کارگران با شرایط فعلی می گیرند یک هفته دوام نمی آورد و تنها صرف هزینه‌های خوراک، ایاب و ذهاب،‌ تحصیل و مسکن آنها می‌شود.

وی تصریح کرد: ما برخلاف کشورهای دیگر به ریال حقوق می‌گیریم در مقابل به دلار خرج می‌کنیم در حالی که در کشورهای دیگر حتی همسایه، کارگران به دلار حقوق می‌گیرند و درآمدشان به اندازه‌ای است که می‌توانند از آن پس انداز کنند.

به گفته ابوی، کارگران در ایران پایین‌ترین دستمزد را می‌گیرند و آمارهای جهانی نیز بر این مساله تاکید دارد در حالی که حداقل دستمزد در بیشتر کشورها شاخص رفاه به شمار می‌رود.

ابوی با اشاره به پایین بودن رتبه ایران در رده‌بندی پرداخت حقوق و دستمزد، گفت: متاسفانه در بحث حقوق و دستمزدی که به کارگران می‌دهیم در بین کشورهای دنیا در رده آخر قرار داریم و این امر می‌طلبد که یک الگو و مدل مشخص را برای ارتقای دستمزد کارگران پیش بینی کنیم و وزارت کار در این امر پیشقدم شود.

سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور در پایان با بیان اینکه پایین بودن دستمزد کارگران به تولید و اقتصاد لطمه می‌زند، اظهار کرد: کارگری که از دستمزد خود راضی نیست از کیفیت کار می‌زند و انگیزه‌ای برای کار ندارد اما وقتی از حقوق و دستمزد خود رضایت داشته باشد احساس مسئولیت و دلسوزی بیشتری در کار داشته و با رضایت خاطر مشغول کار می‌شود.

منبع: ایسنا

یک نظر ثبت شده

  1. سلام.من یک کارگر معمولی هستم ک ماهیانه حدود یک میلیون تومن با روزی ۸ساعت کار مفید دریافت میکنم.علاوه بر سختی کار و حقوق کم اینکه ب هیچ وجه امنیت شغلی نداریم.خداوکیلی کدوم قانون توی کدوم کشور اومده ک با توجه به این همه تورم کارگران باید روزی ۸ساعت کار مفید با این همه فشار جسمی و همچنین فشار روحی با ماهی یک میلیون تومن کار کنن و هرلحظه از فکر از دست دادن کارشون با خیالت راحت نخوابن.مسئولانی ک فقط در حد حرف از کارگران حمایت میکنن من ازشون خواهش میکنم ک فقط ب حرف بسنده نکنن و کمکی ب برادران کارگر خودشون کنن و حق انسانیت خودشونو کامل کنن.ممنونم از همه ی کسایی ک از جان و دل برا هم وطناشون قدم برمیدارن.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*