خانه / بورس و سهام / توافق هسته ای با شورولت و آئودی به ایران رسید/پیگیری شایعه “وبصادر”

توافق هسته ای با شورولت و آئودی به ایران رسید/پیگیری شایعه “وبصادر”

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۴٫۰۴٫۱۵ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۷۵ واحد افزایش به رقم ۴۷۶۶۱ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۴۸۰ واحد افزایش عدد ۱۳۶۰۵۴ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۹۸ واحد افزایش به رقم ۲۷۲۴۳ واحد رسید.

همچنین در این روز “شبندر” با ۴۶ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فولاد” با ۱۶ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۰ واحد افزایش به رقم ۷۶۹ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۲۵۰ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۰۶۲ میلیارد ریال رسید.

در پی رایزنی های تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ در وین بر سر دستیابی به یک توافق جامع هسته ای، صبح امروز تمامی وزراء خارجه اروپایی در محل مذاکرات حاضر شدند و با تأکید بر پیشرفت مذاکرات عنوان کردند که سعی داریم تا ضرب الاجل نهایی که همان سه شنبه شب می باشد کار را تمام و توافق هسته ای را اعلام کنیم.

بر اساس گزارش بورس نیوز، گفته های وزرای خارجه در حالی عنوان می شود که برخی منابع آگاه خبر از باقی ماندن چند موضوع اساسی در مذاکرات می دهند که تعیین تکلیف آنها منوط به افزایش دیدارهای طرف های ایرانی و آمریکایی می باشد.

بر همین اساس و با توجه به شدت گرفتن تلاش ها برای رسیدن به نتیجه نهایی در مذاکرات طی دو روز آینده، مجدداً امروز شاهد غالب شدن جو مثبت بر بازار سرمایه و رشد قیمت اکثر سهام شرکت ها بودیم، البته این روند در حالی به وجود آمد که هنوز حجم و ارزش معاملات تأیید کننده ورود پول جدید به بازار سرمایه نیست و همچنان ارزش معاملات بسیار کمتر از رقمهای مورد انتظار می باشد.

از سویی دیگر امروز حقوقی های فعال بورسی روندی منطقی تر و مطلوب تر از روزهای گذشته به جهت عرضه سهام در پیش گرفتند و ظاهراً آنها نیز در حال رسیدن به یک دیدگاه مشترک با اهالی تالار بر سر ارزنده بودن اغلب سهام شرکت ها در نرخ های فعلی رسیده اند چرا که در صورت رسیدن به یک توافق جامع هسته ای اکثر سهام شرکت های بازار سرمایه پتانسیل رشد و افزایش سودآوری را دارند.

لذا امروز این فعالان بورسی در عرضه های خود محتاطانه تر و با هیجان کمتر عمل کردند.

اما در بازار سرمایه امروز، اغلب گروه ها روندی صعودی داشتند و رشد قیمت را تجربه کردند و در آخر نیز شاخص کل توانست با رشدی بیش از ۲۳۹ واحدی مجدداً مدار ۶۶ هزار واحدی را فتح نماید.

بر این اساس درگروه خودرویی امروز ایران خودرو متعادل را پشت سر گذاشت اما اعلام این شرکت خودروساز برای تقسیم سود نقدی بین سهامداران بعد از چند سال خبر خوبی بود که دوباره امیدها را به گروه خودرویی زنده کرد و موجب بازگشت اقبال به سهام شرکت های این گروه شد. از سوی دیگر گفته می شود برند آئودی با مجوز رسمی از صنعت خودرویی سازی آلمان قرار است به کشور وارد شود که این موضوع در کنار انتشار خبری مبنی بر افزایش تعداد خودروهای آمریکایی از جمله شورولت در گمرک سلفچگان نشان قطعی شدن توافق هسته ای و پیش دستی آمریکایی ها و آلمانی ها برای در اختیار گرفتن بازار خودرو ایران را دارد.

همچنین اخبار رسیده از صنعت حمل و نقل دریایی حاکی از بازگشایی ۱۱ خط کشتیرانی به کشور دارد که این موضوع به تبع افزایش مراودات حمل و نقل دریایی با دنیا و نیز ازدیاد تقاضا برای خدمات بندری می تواند بر سهام شرکت های “حکشتی” و “حسینا” تأثیر مثبت گذاشته و این شرکت ها را با افزایش حجم فعالیت های کاری و رشد سودآوری همراه سازد.

در گروه بانکی نیز که امروز رفتار حقوقی های فروشنده بسیار بهتر از روزهای گذشته بود شایعاتی مبنی بر وجود نام بانک صادرات در لیست تحریم های غیر هسته ای غرب به گوش می رسید که با توجه به پیگیری انجام شده این موضوع تأیید نشد و تنها نام یک بانک که بورسی هم نیست عنوان شد، لذا به جز بانک مورد نظر مابقی بانکها در لیست تحریم های هسته ای قرار دارند که پیش بینی می شود با لغو تحریم ها این بانکها نیز با تغییرات و اتفاقات مثبتی مواجه شوند.

در پایان آنچه که همچنان به قوت خود باقی است احتمال بسیار زیاد توافق هسته ای طی هفته جاری می باشد که بسیار خبر امیدوار کننده و خوبی برای مردم ایران خواهد بود اما اینکه بعد از اعلام توافق و گمانه زنی ها چه اخباری به بیرون نشر پیدا خواهد کرد مشخص نیست ولی آنچه مسلم است بعد از اعلام توافق دلواپسان داخلی و خارجی دست به کار خواهند شد و به هر ریسمانی چنگ خواهند زد اما این را باید باور کرد که بعد از اعلام توافق فصل جدیدی از دوران سیاسی و اقتصادی کشور آغاز خواهد شد که رفته رفته اثرات آن نمایان تر و مشخص تر خواهد شد و صداهایی که ممکن است از کاسبان تحریم ها بلند شود هیچ تأثیری بر روند شکل گرفته نخواهد داشت و خیلی زود هم خاموش خواهد شد. چراکه مذاکرات هسته ای و مسیر دیپلماسی کشور توسط تیمی دانا و توانا هدایت و رهبری شده است که بارها از سوی رهبر مقتدر و عظیم الشأن انقلاب اسلامی مورد حمایت قرار گرفته و از رهنمودهای ایشان در این راه بهره برده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*