خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۶ تیر ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۶ تیر ۹۴

شاخص کل بورس ۷۴۱ واحد رشد کرد و به ۶۶،۷۶۱ واحد رسید . حکشتی با ۷۸ واحد و اخابر با ۷۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۵۸٫۱ میلیارد تومان رسید که بترانس با ۲۸٫۳ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۱۹ واحد رشد کرد و به رقم ۷۸۸ واحد رسید . مارون و جم بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۲۶٫۸ میلیارد تومان رسید که دی با ۴٫۷ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

مذاکره کنندگان گروه پنج به علاوه یک و ایران امیدوارند تا آخر ساعات روز سه شنبه به پرونده هسته ای ایران که از ۱۲ سال پیش تاکنون باز مانده است، خاتمه دهند .شبکه خبری فرانس ۲۴ در گزارشی درباره پرونده هسته ای ایران اعلام کرد ما در آستانه روز سرنوشت ساز برای پرونده هسته ای ایران هستیم. وزیران امور خارجه گروه پنج به علاوه یک به آخرین مرحله گفتگوها وارد شده اند .تهران خواستار لغو تحریم هاست، اما قدرت های جهانی شرایطی را برای این کار پیش روی ایران قرار داده اند .
همه وزیران امور خارجه ای که در وین گرد هم آمده اند امیدوارند این نشست آنها،آخرین مرحله از مذاکرات و نشست های آنها برای رسیدن به توافق باشد .در چند ساعت مانده به پایان مهلت تعیین شده ، آنها تلاش می کنند بر ایران فشار وارد کنند تا توافقنامه را امضا کند .یی وانگ وزیر امور خارجه چین در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد پیشرفت های تازه ای در مذاکرات در روزهای اخیر انجام گرفته است.اما هنوز چندین مسئله بلاتکلیف باقی مانده است که البته ما بر این باوریم راه حل های قابل قبولی درباره این مسائل نیز پیدا خواهد شد.به همین علت، دستیابی به توافقنامه نهایی در دسترس است .از مهمترین مسائلی که به حالت بلا تکلیف باقی مانده است یکی مدت زمان کنترل برنامه هسته ای ایران است. مسئله دیگر که حل نشده باقی مانده است،اینکه بازرسی های بین المللی باید در چه چارچوبی انجام گیرد .مسئله مهم دیگری که هنوز حل نشده است اینکه روند لغو تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده است با چه آهنگی برداشته خواهد شد .
نگاهی به برنامه کاری اوباما در روزهای آتی نشان می‌دهد که گویا رئیس‌جمهور آمریکا در تعطیلات تابستانی به سر می‌برد .به نقل از نیویورک تایمز، البته در پشت صحنه مشخص است که کاخ سفید در یک حالت آماده‌باش به سر می‌برد و باراک اوباما و تیمش منتظر اخباری از وین هستند. موضوع مهم برای کاخ سفید این است که آیا جان کری و دیگر وزرای خارجه غربی قادر به امضاء توافق با ایران و محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران خواهند بود یا خیر .با باز نگه داشتن برنامه کاری اوباما، کاخ سفید به دنبال آن است که امکان کنفرانس خبری لحظه آخر وی پس از امضاء توافق را افزایش دهد. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید دراین باره گفت: برنامه کاری رئیس‌جمهور اوباما به دلیل احتمال انتشار اخباری از وین عمدا شناور تعیین شده است .با اینحال مقامات آمریکایی از هرگونه خوشبینی و اظهار نظر مثبت درباره مذاکرات هسته‌ای امتناع می‌کنند. پیش از این رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور برزیل گفت در صورتی که رژیم راستی آزمایی برنامه هسته‌ای ایران ناکافی باشد توافقی صورت نخواهد گرفت .
در خبری ، پایگاه آمریکایی در گزارشی به نقل از منابع مطلع درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ نوشت دو طرف در موضوع بازگشت خودکار تحریم‌ها در صورت نقض احتمالی توافق از سوی تهران به پیشرفت رسیدند . مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ در وین با حضور همه وزرای خارجه طرف‌های گفتگو به منظور تلاش برای نیل به توافق جامع با شدت در حال پیگیری است اما همانطور که محمدجواد ظریف و همچنین جان کری گفته برخی موانع همچنان وجود دارد .

مهم ترین اخبار اقتصادی

قائم‌مقام بانک مرکزی گفت: برنامه بانک مرکزی، کاهش تدریجی فاصله نرخ رسمی ارز و قیمت بازار است. اکبر کمیجانی، در پاسخ به این سوال که آیا بانک مرکزی رویکرد و سیاست نزدیک کردن تدریجی نرخ رسمی ارز و نرخ بازار را ادامه خواهد داد، اظهار کرد: این سیاست حتما ادامه می‌یابد . وی بیان کرد: اگر شرایط در طول سال برای یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم شود، می‌توانیم با کم‌ترین اختلال به نرخ ارز واحد دست یابیم. قائم‌مقام بانک مرکزی اظهار کرد: روند نزدیک شدن نرخ رسمی ارز به نرخ بازار تدریجی خواهد بود تا شوکی به بازار ارز وارد نشود. وی با تاکید بر اینکه ثبات نرخ ارز در سال جاری نسبت به سال گذشته هم بیشتر بوده است، افزود: ثبات نرخ ارز نشان می‌دهد که تورم کاهش یافته و انتظارات تورمی تعدیل شده است .

خبری شنیدیم که هیات تجاری آلمان در راه ایران است . معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از مکاتبه آلمانی‌ها برای اعزام یک هیات بلندمرتبه تجاری به ایران خبرداد و گفت: یک هیات ۳۰۰ نفره از تجار ایتالیایی نیز به زودی به ایران می‌آیند . حسین اسفهبدی گفت: این روزها نمایشگاه‌هایی که در ایران برگزار می‌شود، بدون استثنا شاهد حضور فراگیر خارجی‌ها هستند و استقبال آنها از نمایشگاه‌های ایران، افزایش چشمگیر و پررنگی داشته است اما هنوز تعداد خاصی از کشورها و شرکت‌های مقتدر دنیا هم هستند که در نوبت برای حضور در نمایشگاه‌های ایران به سر می‌برند و انتظار می‌کشند تا به زودی توافق حاصل شود و در ایران حضور یابند . معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در هفته‌های گذشته، آلمانی‌ها مکاتباتی با ایران داشته‌اند تا بتوانند در آینده نزدیک، هیات گسترده‌ای از تجار خود را با هماهنگی سفارت ایران در آلمان به تهران اعزام کنند تا رو در رو به مذاکره با تجار ایرانی بپردازند. وی تصریح کرد: همچنین در روزهای گذشته، نامه‌ای دریافت کرده‌ایم که براساس آن، درخواست اعزام هیات ۳۰۰ نفره از تجار ایتالیایی به تهران را داریم تا بتوانند از فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران آگاهی یابند، بنابراین حضور هیات‌های خارجی در هر زمینه‌ای بسیار چشمگیر است .

دلار و سکه

دلار امروز با کاهش قیمت همراه شد و به قیمت ۳۲۴۵ تومان رسید . سکه نیز به روند رو به کاهش خود ادامه داد و در قیمت هایی ۸۷۰ هزار تومان داد و ستد شد .

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرویی، شاهد معاملات مثبت در اکثر نمادها بودیم ، خپارس در این گروه با اقبال خوبی از طرف سهامداران همراه شد هرچند صف خرید ان بارها عرضه شد ولی در پایان توانست با صف خرید به کار خود خاتمه دهد و به قیمت ۱۰۵ تومان رسید. ایران خودرو نیز به قیمت ۳۰۹ تومان رسید و با افزایش تقاضا همراه شد . خبهمن نیز در مجمع عمومی ۵۰ تومان بین سهامدارانش تقسیم کرد.

بیشترین سهم در بازار خودرو ایران هر چند از آن خودروسازان داخلی است، اما این روزها این بازار شاهد رقابت جدی اما نابرابر میان رقبایی است که هر یک با قیمتی متفاوت سعی در جلب مشتری دارند. بر این اساس بازار خودرو کشورمان طی سه سال گذشته دستخوش تغییرات قابل‌توجهی شده است؛ به‌طوری‌که سهم برندها و خودروسازان کشورمان در این بازار با افت‌و‌خیز مواجه بوده است .در همین حین برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در سال‌های آتی سهم خودروهای چینی در بازار ایران افزایش یابد هر چند که نباید از سهم خواهی وارد‌کنندگان خودرو از این بازار چشم‌پوشی کرد، در عوض این کارشناسان نکته مهم دیگری را مورد تاکید قرار می‌دهند و آن هم کاهش سهم خودروسازان داخلی با توجه به ادامه روند تولید خودرو با کیفیت فعلی است . بر این اساس بازار خودرو ایران در حالی بار دیگر در را به روی خودروسازان اروپایی گشوده و خودروسازان داخلی امیدوارانه به توسعه محصولات خود برای جلب مشتریان می‌اندیشند که سهم خودروسازان چینی در ایران نسبت به سال گذشته، افزایش ۳ درصدی داشته است.

در گروه پالایشی ، شاوان همچنان به حرکت رو به رشد خود ادامه داد و با صف خرید به قیمت ۱۱۱۲ تومان رسید . سایر نمادها در این گروه معاملات مثبتی را تجربه کردند .

خبری شنیدیم که،  ۴٣میلیارد مترمکعب گاز در پالایشگاه‌های کشور فرآورش شد شرکت‌های پالایش گاز در سه ماه امسال با وجود انجام تعمیرات اساسی، ۴٣ میلیارد مترمکعب گاز فرآورش کرده‌اند. معاون مهندسی شرکت ملی گاز ایران در گفت‌وگو با «شانا» اظهار کرد: در بازه زمانی یادشده، ۸ میلیون مترمکعب (۴٨ میلیون بشکه) میعانات گازی و ٧٣٩ هزار تن ال‌پی‌جی نیز تولید شده است. عبدالحسین ثمری با اشاره به تولید گوگرد در شرکت‌های پالایشی (پالایشگاه‌های پارس جنوبی، خانگیران و ایلام)، افزود: در سه ماه امسال، ٢۵٣ هزار تن گوگرد نیز تولید شده است .
مذاکرات هسته‌ای ایران به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و یک توافق موفقیت‌آمیز به معنی بازگشت نفت ایران به بازار جهانی خواهد بود.  به گزارش «ایسنا» نشریه کریستین ساینس مانیتور درباره لغو تحریم‌های ایران پس از توافق هسته‌ای و تاثیر آن روی صادرات نفت ایران می‌نویسد: این توافق می‌تواند فرصت‌های جدیدی را برای ایران ایجاد کند که نه تنها مقادیر زیادی نفت ذخیره شده را به فروش برساند و تولید خود را در برخی میادین افزایش دهد، بلکه شرکت‌های نفتی بین‌المللی را برای توسعه برخی میادین جدید به ایران بکشاند .

 

در گروه فولادی و فلزی شاهد معاملات مثبت و پر حجم در اکثر نمادها بودیم . در این گروه هرمز با افزایش تقاضا به قیمت ۱۴۳ تومان رسید.

در خبری ، مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان از پیش‌بینی تولید ۹۰۰ هزار تن فولاد در این شرکت طی سال‌جاری خبر داد و گفت: در سال گذشته تولید ۷۰۰ هزار تن، هدف‌گذاری شده بود که ۸۳ هزار تن بیشتر تولید شد، امسال نیز هدف‌گذاری تولید ۸۵۰ هزار تن است که دستیابی به تولید ۵۰هزار تن افزون بر این رقم پیش‌بینی می‌شود .عزیز قنواتی افزود: با توجه به نیاز داخل محصول مازادی در فولاد اکسین برای صادرات وجود ندارد با این حال سال گذشته ۲۰هزار تن محصول نیز به خارج از کشور صادر شد .
وی اظهار کرد: این شرکت در سال ۹۳ نسبت به سال قبل از آن، ۲۰درصد رشد تولید داشت، در سه ماه نخست امسال نیز تولید فولاد در این واحد نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۶ درصد افزایش داشته است .مدیرعامل شرکت فولاد اکسین خوزستان گفت: با تمام مشکلات، امسال افزایش ۱۰درصدی تولید نسبت به سال ۹۳ و تغییر ترکیبات تولید در دستور کار است .

در گروه حمل و نقلی  تمامی نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای حکشتی ، توریل ، حپترو با صف خرید بسته شدند .حکشتی که بیشترین حجم معامله را در این گروه داشت توانست بیش از ۱۱ میلیون سهم معامله شود .

در گروه بانکی بجز نماد وکار سایر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند بانک صادرات بیشترین حجم معامله را دارا بود . به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،جدیدترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت پولی و مالی و میزان بدهی بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نشان از رشد ۴۲٫۴ درصدی بدهی ها می دهد .بدهی بانک ها به بانک مرکزی معمولا حاصل از دریافت وام یا اضافه برداشت بانک ها از منابع بانک مرکزی است.

در گروه محصولات شیمیایی نمادها اکثرا معاملات مثبتی را پشت سر گذاشتند و نمادهای شپلی ، مارون ، زاگرس ، شگل با صف خرید بسته شدند .

در خبری به به گفته مدیرعامل بورس کالا داشتیم که وزیر اقتصاد همواره مدافع سرسخت حضور پر رنگ این محصولات در بورس کالای ایران بوده و بر لزوم شفافیت بازار محصولات پتروشیمی در بستر بورس کالای ایران تأکید داشته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر ضرورت تقویت صنعت پتروشیمی در کشور گفت: برای موفقیت در رقابت بین المللی جذب سرمایه گذاران خارجی در حوزه هایی مانند پتروشیمی باید از مشوق‌هایی مانند تخفیف در نرخ خوراک پتروشیمی ها استفاده کرد.

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*