خانه / سیاسی / موج فضاسازی رسانه های آمریکایی برای تخریب توافق هسته ای!

موج فضاسازی رسانه های آمریکایی برای تخریب توافق هسته ای!

«کسی نمی داند اوباما با چه انگیزه ای به چنین توافق شومی تن داده است. با وجود اینکه زمان برای متوقف کردن این توافق کم است، همه ما باید تلاشمان را بکنیم.»

پایگاه آمریکایی فوربس (Forbes) با انتشار گزارشی ضمن انقاد از سیاست های دولت آمریکا در مذاکرات هسته ای، به بررسی احتمالات پیش رو پس از توافق هسته ای و مخالفت سنای آمریکا با لغو تحریم ها، پرداخت.

با فرا رسیدن دقایق نهایی مذاکرات، مخالفان توافق در آمریکا هجمه رسانه ای خود را گسترده تر کرده و سعی در اعمال فشار بر دولت اوباما دارند و در این میان از هر گونه دروغ گویی و فضاسازی علیه ایران فروگذار نمی کنند.

روز گذشته روزنامه آمریکایی “اورلاندو سنتینل” توافق هسته ای را فاجعه ای بزرگ توصیف کرده و نوشت: «مشکل در جزئیات نیست. تمامی مفاهیم توافق ایران مشکل دارد؛ تفاهمی که در اعتقاد خیالی پرزیدنت اوباما می تواند باعث آشتی با یک حکومت متعصب اسلامی شود که هدف اساسی این حکومت، پاکسازی خاورمیانه از فساد زهراگین قدرت و نفوذ آمریکاست. قوی ترین نیروی نظامی و اقتصادی دنیا با پشتیبانی پنج قدرت عمده دیگر؛ در حالی که به رژیم تحریم های خرد کننده مسلح شده اند، در آستانه امضای بدترین توافق بین المللی در تاریخ دیپلماسی آمریکا هستند. با این توافق “اوباما” به میراث خود دست خواهد یافت. “کری” نوبل خود را دریافت خواهد کرد و ایران نیز به بمب خواهد رسید.»

اما پایگاه “فوربس” نیز در راستای این فضاسازی ها، در گزارشی تحت عنوان “توافق هسته ای قریب الوقوع و وحشتناک ایران باید متوقف شود” به مذاکرات هسته ای پرداخته و نوشت: «با دستیابی به توافق هسته ای ایران، یکی از مهم ترین بحث های کنگره در تاریخ آمریکا آغاز خواهد شد و از طرف دیگر در خاورمیانه واکنشی زنجیره ای از گسترش تسلیحات هسته ای به راه خواهد افتاد؛ خاورمیانه ای که بی ثبات ترین منطقه جهان است.»

در ادامه این گزارش آمده است: «توافق هسته ای ایران را به یک قدرت عمده هسته ای تبدیل می کند در حالی که مجهز به موشک های بالستیکی است که قادر است هر کجای آمریکا را هدف بگیرد و از طرف دیگر این کشور را بر میدان های نفتی خاورمیانه مسلط خواهد کرد. در ضمن مبلغی معادل ۵۰ میلیارد دلار در اختیار ایران خواهد گذاشت که می تواند فعالیت های تروریستی جهانی خود را تامین نماید.»

این پایگاه آمریکایی همچنین نوشت: «بر اساس قوانین جاری، سنا می تواند لغو تحریم های ایران را رد نماید. سنا این کار را خواهد کرد. پس از آن نیز اوباما، مصوبه سنا را وتو خواهد کرد. مسئله این است که آیا سنا می تواند [با جلب موافقت دو سوم نمایندگان] وتوی اوباما را مسدود نماید؟ پاسخ این سئوال روشن خواهد کرد که آیا ما می توانیم بر خطرناکترین تهدید جهان غلبه کنیم یا خیر؟

“فوربس” در ادامه ضمن توهین به مقامات ایرانی، آورده است: «همه می دانند که ایران به توافق پایبند نخواهد بود چرا که مکانیزم اجرایی توافق مسخره است و مقامات جنایتکار ایران هیچ گاه در گذشته به تعهداتشان پایبند نبوده اند. حتی اگر ایران به توافق هسته ای پایبند باشد، توانایی ساخت صدها بمب هسته ای در پایان ۱۰ سال را خواهد داشت.

اما سئوال مهم این است آیا وفاداری حزبی [دموکرات ها]، کاخ سفید را به حفظ وتو قادر خواهد کرد؟ چرا که اکثریت جمهوری خواه در سنا، به هیچ وجه نزدیک به سطح دو سوم، مورد نیاز برای جلوگیری از وتو نیست و رای دموکرات ها هم مورد نیاز است. بر اساس قانون کنونی، سنا برای لغو حق وتو، تنها ۳۰ روز پس از توافق، فرصت خواهد داشت. و این به این معنا است که بازه زمانی کوتاهی برای بسیج افکار عمومی آمریکایی ها و اعمال فشار بر دموکرات ها فرصت وجود دارد. اوباما با بیان این مطلب که توافق هر چقدر هم بد باشد تنها جایگزین جنگ است، تلاش می کند آراء دموکرات ها را به نفع خود حفظ نماید.»

در انتهای این گزارش آمده است: «کسی نمی داند اوباما با چه انگیزه ای به چنین توافق شومی تن داده است. با وجود اینکه زمان برای متوقف کردن این توافق کم است، همه ما باید تلاشمان را بکنیم.»

منبع: جام نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*