خانه / بورس و سهام / بورس در حالت آماده باش / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

بورس در حالت آماده باش / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۴٫۰۴٫۲۰ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۶۱ واحد کاهش به رقم ۴۸۱۴۶ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۷۴۸ واحد افزایش عدد ۱۳۸۲۶۳ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۳ واحد افزایش به رقم ۲۷۴۹۸ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۵۷ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شبندر” با ۴۰ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۴ واحد افزایش به رقم ۷۹۳ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۱۵۹ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۸۷۴ میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات هفته جاری در تب و تاب انتظار رسیدن خبر نهایی مذاکرات هسته ای سپری شد، خبری که بنظر می رسید روز پنج شنبه اعلام شود که اینگونه نشد.

بر اساس گزارش بورس نیوز، سه روز گذشته یکی از پر التهاب ترین روزهای مذاکراتی را در وین، شاهد بودیم، روزهایی که اخبار هر ساعت آن با ساعت بعد تفاوت های بسیاری داشت و در آخرین ساعات روز پنج شنبه بود که در عین امیدواری برای اعلام خبر خوش توافق هسته ای به یکباره خبر تمدید مجدد مذاکرات روز دوشنبه شنیده شد.

بنابر این گزارش، آنچه که بیش از همه قابل توجه و البته قابل تقدیر است تلاش ها و زحمات تیم مذاکره کننده کشورمان به ریاست وزیر خوش فکر امور خارجه است، کسی که یکباره دیگر اقتدار و صلابت ایرانی را به رخ دنیا کشید.

ظریف به قدرتهای دنیا نشان داد که در پس چهره همیشه خندان و مهربانش مردی مقتدر نهفته است که نماینده ملتی می باشد که تهدید پذیر نیست. مردی که با صدایی رسا و بلند به قدرتهایی دنیا گفت” هیچگاه یک ایرانی را تهدید نکنید”.

امروز اگرچه بازار سرمایه حرکت خود را با روندی نزولی و افت قابل توجه شاخص کل آغاز کرد اما دیری نگذشت که به پشتوانه قدرت و تفکر ظریف ایرانی ها مجدداً راه خود را پیدا کرد و توانست در پایان علاوه بر جبران نزولی با رشدی ۵۶ واحدی نیز مواجه گردد.

امروز گروه حمل و نقل زودتر از بقیه گروه ها راه خود را جدا کرد و توانست با رشد قیمت اغلب نمادهای فعال خود مواجه شود.

شاید سهامداران گروه حمل و نقل زودتر از بقیه به این باور رسیده اند که مسیر دیپلماسی طی شده توسط تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ برگشت پذیر نیست.

شاید اهالی تالار هم باید به این باور برسند که با توجه به سپرده شدن کار بدست کاردان دیگر شرایط گذشته تکرار نخواهد شد، اگرچه ممکن است طی کردن مسیر پیش رو در برخی مواقع کند و آهسته شود اما برگشت به نقطه آغازین تا حدود بسیار زیادی غیر ممکن است.

لذا آنچه بنظر می رسد آنست که بزودی نتیجه تلاش ها و کوشش های مردان ظریف مشخص خواهد شد و قدرتهای دنیا جلوی تفکر ایرانی زانو خواهند زد.

آنگونه که از اخبار رسیده از وین تا به این لحظه بر می آید احتمالاً اهالی تالار باید خود را برای آغاز فصل جدیدی از بازار سرمایه آماده نمایند، فصلی که اینبار با مدیریت مدیران جدید سازمان بورس و حضور تفکر و نگاه جدید قرار است به استقبال برداشته شدن چالش اصلی و بزرگ اقتصاد کشور و بازار سرمایه برود.

شاید با جرأت بتوان گفت که هم اکنون کل بازار سرمایه در حالت آماده باش می باشد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*