خانه / بورس و سهام / از این بهتر نمی شود / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

از این بهتر نمی شود / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۴٫۰۴٫۲۱ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۶۷ واحد افزایش به رقم ۴۸۷۱۳ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۸۹۷ واحد افزایش عدد ۱۴۰۱۶۰ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۳۴۰ واحد افزایش به رقم ۲۷۸۰۹ واحد رسید.

همچنین در این روز “فارس” با ۷۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “ولصنم” با ۱ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۶ واحد افزایش به رقم ۸۰۰ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۹۱۲ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۱۰۶ میلیارد ریال رسید.

خوش بینی به دستیابی به یک توافق جامع و نهایی د رمذاکرات هسته ای کشورمان با گروه ۱+۵ سبب شد تا اهالی تالار در معاملات روز جاری شاهد بازاری پر شور و هیجان همراه با رشد قابل توجه شاخص کل بورس باشند، بطوریکه نماگر بورس توانست با یک پله صعود خود را وارد مدار ۶۷ هزار واحدی نماید.

بنا برگزارش بورس نیوز، شاید اهالی تالار و بازار سرمایه روند صعودی امروز خود را مدیون صحبتهای مثبت و خوش بینانه صالحی رییس سازمان انرژی اتمی باشد چرا که وی شب گذشته در پاسخ به سؤال خبرنگار فرانس ۲۴ مبنی بر چه خبر از مذاکرات؟ گفته است “از این بهتر نمی شود”. این پاسخ در کنار اظهار نظر مشاور وزیر امور خارجه در خصوص اعلام توافق هسته ای تا امشب سبب شد تا اهالی تالار نسبت به خرید سهام و به تعویق انداختن فروش اقدام کنند.

اما اگرچه در بازار روز جاری با رشد قیمت اغلب سهام شرکت ها و شاخص های بورس مواجه شدیم ولی هنوز ارزش معاملات آنی که باید باشد نیست به عبارت ساده تر هنوز نقدینگی جدید وارد بازار نشده و هر چه هست همانی می باشد که از قبل وارد بورس شده لذا باید این نوید را داد که در صورت اعلام خبر توافق هسته ای و بیان جزئیات آن جو مثبتی به مراتب بیشتر از آنچه که امروز دیدیم را شاهد خواهیم بود.

از سویی دیگر اقدام رییس سازمان بورس در برگزاری جلسه با حقوقی های بازار و درخواست عرضه های مدیریت شده از آنها نشان از تلاش مسئولین بورسی برای عدم تکرار تجربه تلخ پس از لوزان دارد، اقدامی که به نوبه خود بسیار قابل تقدیر و رضایت بخش است.

در پایان به بازار سرمایه باز می گردیم، بازاری که در حساس ترین و نفس گیرترین لحظات خود بسر می برد، شاید کمتر سهامداران امشب دلشوره و ذوق شنیدن نتیجه مذاکرات را نداشته باشد، هر چند که در شرایط فعلی این ذوق و دشوره در بین مردم کوچه و بازار نیز به وفور دیده می شود، هر کجا که می رویم پر است از اخبار ضد و نقیضی و گمانه زنی های متفاوت از زمان اعلام خبر توافق و نتیجه مذاکرات.

امروز اگر بگوییم اکثر قریب به اتفاق مردم دلواپس نتیجه مذاکرات هستند و برای ظریف و تیمش دست به دعا برده اند بیراه نگفته ایم.

عقربه های ساعت در این لحظات با تپش های قلب هر آنکه دلش با ایران است هماهنگ شده و آنچه که از چهره های مردم و سهامداران بخوبی مشخص است بازگشت امید از دست رفته می باشد. امیدی که با تدبیری ظریفانه مجدداً به چهره های مردم کوچه و بازار بازگشت.

پس از اعلام احتمالی نتیجه مذاکرات طی امشب مجدداً به سراغ اهالی تالار خواهیم آمد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*