خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲۱ تیر ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / یکشنبه ۲۱ تیر ۹۴

شاخص کل بورس ۸۲۸ واحد صعود کرد و به رقم ۶۷،۶۴۶ واحد رسید . فارس با ۷۲ واحد و شبندر با ۶۵ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۹۱٫۲ میلیارد تومان رسید که وبصادر با ۱۱٫۷ میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

در بازار فرابورس شاخص ایفکس ۷ واحد صعود کرد و به رقم ۸۰۰ واحد رسید . مارون بیشترین تاثیر منفی و زاگرس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۰٫۶ میلیارد تومان رسید که بانک دی با ۴٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 

 

مهم ترین اخبار سیاسی

 

پس از دو روز فضای تنش‌آلود و نا‌امید‌‌کننده، اخبار رسیده از هتل کوبورگ وین حکایت از بازگشت خوش‌بینی به فضای مذاکرات دارد. در حالی که پس از ویدئو کنفرانس محرمانه باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده با جان کری، وزیر خارجه این کشور، به‌نظر می‌رسید واشنگتن از مواضع و تعهدات پیشین خود عقب‌نشینی کرده و مذاکرات را تا مرز شکست پیش برده‌است، اما جو مذاکرات از جمعه شب و با ابراز خشنودی طرفین از نتیجه آخرین گفت‌وگوها، تغییر کرد و مثبت شد. پس از آن جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید هم در سخنانی تاکید کرد که طرفین مذاکرات هیچ‌گاه تا این حد به یک توافق نزدیک نبوده‌اند. این در شرایطی است که دیروز همه وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ به جز وزیر خارجه چین راهی وین شدند تا از نزدیک در جریان روند مذاکرات باشند. فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم سفر خود به سربرنیتسا را لغو کرد و در وین ماند. فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان هم سفر مهم و تاریخی خود به کوبا را به تعویق انداخت و در کوبورگ ماند. موضوعی که می‌تواند نشانه‌ای از نزدیک بودن یک توافق باشد. همزمان یک دیپلمات ایرانی که نخواست نامش فاش شود هم گفت که «جو مذاکرات مثبت شده و ان‌شاءالله در مسیر توافق هستیم

باوجود تمدید چند باره مذاکره همچنان درخصوص پایان این گفت‌وگوها اما و اگر وجود دارد. همزمان با آنکه برخی منابع نزدیک به مذاکرات اعلام کرده‌اند که مذاکرات بیشتر از دوشنبه به طول نمی‌انجامد، براساس تحلیل‌های رسانه‌ای در صورتی که مذاکرات به هر دلیل تا دوشنبه به نتیجه نرسد احتمال تمدید آن تا اوایل سپتامبر پیش‌بینی می‌شود، در عین حال به نظر نمی‌آید کسی در وین به تمدید فکر کند. البته همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها درباره مذاکرات هسته‌ای وین نوشت که مشخص نیست مذاکره‌کنندگان قادر به نیل به توافق تا ضرب‌الاجل روز دوشنبه باشند .

ایران در مذاکرات هسته‌ای خود را محدود به زمان نمی‌کند و با وجودی که مدت زمان تعیین شده در آخرین دور مذاکرات با ایران ۳ بار به تمدید شده است اما دولت ایران در مذاکرات خود را به زمان مشخصی محدود نمی‌کند .به گزارش فارس نشریه آلمانی اشپیگل در مطلبی درباره گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران به نقل از منابع خبری این وجهه از رویکرد ایران در مذاکرات را برجسته کرده است. مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ قرار بود تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر ) پایان یابد اما به دلیل حل نشدن پاره‌ای از اختلافات مذاکرات همچنان تمدید شده است. قرار است اوایل وقت دوشنبه تصمیم‌گیری در این مورد نهایی شود. اما تیم ایرانی به وضوح اعلام کرده‌ است که محدود به زمان عمل نمی‌کند .

خبرگزاری چینی شینهوا چین به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت: نظرات همه طرف های مذاکره کننده درباره دستیابی به توافق نزدیک تر شده و انتظار می رود توافقی نهایی امروز (یکشنبه) بدست آید . این خبرگزاری به نقل از منبعی که خواست نامش فاش نشود، افزود: اختلافات در حال کاهش است و مرحله نهایی مذاکرات فرا رسیده و فقط چند موضوع باقی مانده است .به گزارش ایرنا وی افزود: حصول توافق در روز یکشنبه امکان پذیر است اما همه چیز به نشست های آتی بستگی دارد شینهوا گزارش داد: پس از دو هفته چانه زنی سیاسی در هتل کوبورک، ایران و ۱+۵ به توافقی نزدیک می شوند که به یک دهه اختلاف دو طرف پایان خواهد داد و طرف ها در این زمینه توافق دارند که تاکنون هرگز تا این اندازه به توافق جامع نزدیک نبوده اند .

مهم ترین اخبار اقتصادی

رییس سازمان بورس در آستانه حصول توافق هسته ای در مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در جلسه ای که طی اولین روز کاری هفته جاری با حضور نهادهای حقوقی و بزرگان بازار سرمایه برگزار شد، به بررسی مشکلات بورس و راهکارهای موجود برای رفع آنها پرداخت. در این جلسه مدیران بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ هایی همچون سرمایه گذاری غدیر، سرمایه گذاری بانک ملی، شستا، صندوق بازنشستگی نفت، بانک های ملی، پاسارگاد، ملت، تجارت، مهر اقتصاد، دبیر کانون کارگزاران ، مدیران عامل شرکت های کارگزاری نهایت نگر و مفید نیز در کنار مدیران و معاونان ارشد سازمان بورس، و مدیران عامل شرکت های بورس و فرا بورس حضور داشتند. در صحبت ها و نقطه نظراتی که در جمع این مدیران و کارشناسان ارشد بازار سرمایه مطرح شد، این اتفاق نظر وجود داشت که طبق شواهد و قرائن موجود چنانچه اتفاق منفی خاصی در روند مذاکرات هسته ای رخ ندهد، دستیابی به توافق هسته ای تا روز دوشنبه هفته جاری امکان پذیر است که در این صورت بازار سرمایه و بورس می تواند تأثیر مثبت محسوسی از آن بپذیرد. طی این جلسه محمد فطانت رییس سازمان بورس مهمترین نکته موجود برای اینکه بازار سهام بتواند پس از رسیدن به توافق نهایی پر نشاط بوده و رونق روز افزونی داشته باشد را عدم عرضه سنگین سهام توسط حقوقی ها عنوان کرد. چرا که بی شک عرضه های سنگینی که از جانب سهامداران عمده و حقوقی صورت می پذیرد، می تواند پول های جدید سرازیر شده به سمت بورس را فراری دهد. بطوریکه وی تأکید کرد که نباید بازار سرمایه را فدای تأمین نقدینگی نکنیم.

معاون وزیر اقتصاد با اعلام نهایی شدن پیش نویس لایحه اصلاح نظام بانکی از ارایه این لایحه مهم به هیات وزیران در آینده ایی نزدیک خبر داد .محمد پاریزی از نهایی شدن پیش نویس لایحه اصلاح نظام بانکی کشور خبر داد و گفت : لایحه نظام بانکی با همکاری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تدوین شده و بزودی به هیات وزیران ارائه می شود .معاون بانک، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصادبا اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور برای اصلاح نظام بانکی و تقویت بازار سرمایه، گفت: لایحه نظام بانکی دو بخش اصلی دارد که یکی مربوط به بانک مرکزی و بازنگری در ارکان نظام پولی کشور، جایگاه بانک مرکزی و نهاد سیاستگذار و نهاد نظارتی است .پاریزی ادامه داد: بخش دوم لایحه نیز به بازنگری و مهندسی مجدد عملیات بانکی شامل نحوه عقود، وام دهی، اعتبار دهی، بنگاهداری و سایر عملیات بانکداری است تا کارآیی نظام بانکی ارتقاء یابد .

 

در گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، که گروه برتر بازار امروز از نظر ارزش معاملات بود، نماد خپارس با بیش از ۵۰ میلیون معامله همانند روزهای گذشته در صدر بیشترین حجم معاملات گروه قرار گرفت و با حدود ۳ درصد رشد نسبت به قیمت پایانی روز گذشته به کار خود پایان داد.  امروز در این گروه خبهمن پس از برگزاری مجمع و تقسیم سود نقدی ۵۰ تومانی با حدود ۱۱ درصد رشد به تابلوی معاملات بازگشت. آخرین وضعیت افزایش سرمایه ۹۷ درصدی این نماد توسط مدیرعامل شرکت اعلام رسمی شد و روز گذشته بر روی کدال قرار گرفت. محمدرضا سروش در این رابطه با ارسال نامه ایی به سازمان بورس عنوان داشت: گروه بهمن افزایش سرمایه ۹۷ درصدی ( از ۵۰۷۰ به ۱۰۰۰۰ میلیارد ریال را در دستور کار خود قرار داده که به محض نهایی شدن گزارش و اخذ گزارش بازرس قانونی به سازمان بورس ارایه و روی کدال قرار خواهد گرفت . مابقی نمادهای خودرویی نیز معاملات پرحجمی داشتند و در نهایت با قیمت پایانی معادل روز گذشته به کار خود پایان دادند. در نماد خزامیا ۵ میلیون معامله بلوکی در بازار خرده فروشی بین دو سهامدار حقوقی انجام شد. در قطعه سازها نیز نمادهای خکمک، خمحور و خکار صف خریدهای گروه بودند. نماد خریخت نیز با حدود ۵۰ درصد رشد در قیمت ۱۸۴ تومان بازگشایی شد و حجم معاملاتش به ۱٫۹ میلیون سهم رسید.

در گروه نفتی و پالایشی، شبندر که روز گذشته نماد منفی ساز شاخص بود امروز با معامله ۵٫۵ میلیون سهم در قیمت های حداکثری ۶۵ واحد رشد شاخص را بدنبال داشت. شپنا پرتقاضاترین نماد این گروه بود که حدود ۱۴ میلیون سهم عمدتا توسط سهامداران حقیقی در این نماد جابجا شد و در آخر با صف خرید در قیمت ۵۸۴۸ ریال به کار خود پایان داد. شاوان نیز که با صف خرید معاملات خود را آغاز کرده بود در ساعات پایانی بازار صف خود را عرضه کرد. شنفت که مدتها نماد پرعرضه گروه و بازار بود امروز برای سومین روز متوالی معاملات مثبت خود را دنبال کرد و تا آستانه صف خرید نیز پیش رفت. در مجمع شپاس نماد متوقف این گروه نیز روز گذشته ۴۵۰ تومان سود نقدی تقسیم شد.

در اخبار این گروه خبری از پروژه بهینه سازی پالایشگاه لاوان داشتیم؛ طرح بهبود فرآیند و بهینه سازی ظرفیت این شرکت طبق برنامه قرار بود در سال ۱۳۹۰ به پایان برسد اما این طرح علی‌رغم وعده‌های متعدد بعد از گذشت حدود هشت سال هنوز به اتمام نرسیده است . افزایش ظرفیت و بهبود فرآیند پالایشگاه لاوان با هدف افزایش ظرفیت پالایش نفت خام از ۳۰ هزار بشکه به ۶۰ هزار بشکه در روز  در سال ۱۳۸۶ اجرایی شد. بر این اساس با اجرای این پروژه ها، تولید بنزین پالایش لاوان از ۱٫۰۸ میلیون لیتر به ۲٫۸ لیتر، گازوییل از ۱٫۷ میلیون لیتر به ۴ میلیون لیتر و گاز مایع از ۳۰ تن به ۲۰۰ تن در روز افزایش می یابد. همچنین کیفیت فرآورده‌های تولیدی این پالایشگاه به یورو۴ ارتقاء خواهد یافت . همچنین، با اجرای این طرح حجم تولید نفت کوره تولیدی پالایشگاه از ۳۷ درصد خوراک تحویلی به ۲۰ درصد کاهش می‌یابد؛ در واقع کاهش تولید فرآورده‌های سنگین مانند نفت کوره و افزایش تولید فرآورده‌های سبک با ارزش مانند گاز مایع، بنزین، سوخت جت و گازوییل، کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و بهبود عملکرد اقتصادی شرکت و بهینه سازی مصرف انرژی از دیگر مزایای طرح است .

در برقی ها، بترانس دومین روز معاملات مثبت خود را پشت سر گذاشت و تا محدوده ۴٫۵ درصد نیز رشد کرد، اما از همان ساعت اولیه بازار با افت قیمت همراه شد و در نهایت با حجم معامله ۳٫۷ میلیونی و قیمت پایانی ۷۷۶۹ ریال به کار خود پایان داد. بالبر تنها نماد منفی گروه بود. شرکت آینده پویا که جز سهامداران عمده شرکت بود با فروش سهام خود در روز گذشته از لیست سهامداران عمده بترانس خارج شد

در فلزات اساسی، فنوال پس از حدود سه هفته معاملات منفی امروز برای سومین روز متوالی صف خرید بود و با جابجایی ۱۹ میلیون سهم پرحجم ترین نماد گروه بود. ذوب امروز نیز معاملات منفی را پشت سر گذاشت و بیش از ۱۱ میلیون سهم عمدتا توسط سهامداران حقیقی معامله شد. فپنتا، فولاژ و فباهنر با صف خرید به کار خود پایان دادند. نماد فنورد امروز جهت برگزاری مجمع عادی سالیانه متوقف شد.

در گروه حمل و نقلی بیشتر نمادها شاهد معاملات مثبت بودند بطوریکه نمادهای حتوکا ، حفارس با صف خرید بسته شدند حکشتی با بیش از ۷ میلیون حجم بیشترین حجم معامله را در این گروه دارا بود .

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۹/۱۶  افزایش سرمایۀ توریل  از مبلغ ۶۵۳,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۲,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۱۳۴۷۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۲۱ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

در گروه بانکی اکثرا نمادها معاملات مثبتی را پیش رو داشتند بانک صادرات امروز توانست ۱۱۴ میلیون سهم معامله شود که از پر حجم ترین نماد این گروه بود .

مدیرعامل سابق صندوق ضمانت صادرات می‌گوید: با تحریم‌ بانکی گاهی اوقات صادرکنندگان نتوانسته‌اند پول خود را از طرف خارجی دریافت کنند و صندوق خسارت را برعهده گرفته، اما حالا وقتش رسیده که صندوق‌ ضمانت سرمایه‌اش را افزایش دهد و به فاینانس‌های خارجی ورود کند.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها با معاملات مثبت به کار خود پایان دادند و نمادهای وپترو ، شیراز ، زاگرس با صف خرید بسته شدند . فارس که در معاملات امروز مثبت معامله شد توانست بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بگذارد .

نصرالله رضازاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با انتقاد از صحبت‌های وزیر صنعت مبنی بر فروش محصولات پتروشیمی خارج از بورس کالا، اظهارداشت: در سال گذشته برخلاف قانون ۸۳۰ هزار تن مواد خارج از بورس کالا در بازار عرضه شد که این موضوع لطمه زیادی را به واحدهای تولیدی وارد کرد .وی با بیان اینکه مجوز فروش محصولات پتروشیمی خارج از بورس کالا خلاف مصوبات ستاد تنظیم بازار بوده و باید با آن برخورد جدی انجام شود، افزود: برخی با استناد به مصوبه ۱۲ اسفند سال ۹۳ اقدام به فروش محصولات خود خارج از بورس کالا می‌کنند که این امر به هیچ عنوان محکمه پسند نیست .

کرماشا در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۱۲/۲۹ شرکت را مبلغ ۸۴۸ ریال اعلام نموده است که نسبت به گزارش قبلی بدون تغییر گزارش شده است شرکت در ۳ ماهه نخست خود توانست به ازای هر سهمم ۱۵۲ ریال سود کنار بگذارد و ۱۸ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*