خانه / بورس و سهام / یک تیر و دو نشان / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

یک تیر و دو نشان / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۴٫۰۴٫۲۲ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۱۱۵ واحد افزایش به رقم ۴۹۸۲۹ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۳۲۰۳ واحد افزایش عدد ۱۴۳۳۶۳ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۶۳۶ واحد افزایش به رقم ۲۸۴۴۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “تاپیکو” با ۱۱۷ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “کنور” با ۳ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۲۱ واحد افزایش به رقم ۸۲۲ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۹۷۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۰۰۶ میلیارد ریال رسید.

تداوم اخبار مثبت و افزایش احتمالات مربوط به اعلام توافق هسته ای تا پایان روز جاری سبب شد تا شاخص کل بورس در معاملات امروز با رشدی ۱۵۴۸ واحدی دو مدار را در یک روز فتح نماید بطوریکه رقم ۶۹ هزار و ۱۹۴ واحد آخرین ایستگاه امروز شاخص کل بورس بود. یعنی یک تیر و چند نشان.

بر اساس گزارش بورس نیوز، در این ساعات پایانی آخرین روز از زمان تمدید شده مذاکرات هسته ای بنظر می رسد که کار تمام است و بزودی جشن هسته ای برپا خواهد شد اما همچنان برخی از باقی ماندن اندک گام هایی تا رسیدن به قله خبر می دهند. هر چند که به گفته بعضی از کارشناسان و مسئولین تیم مذاکره کننده قله توافق هسته ای پیش چشم می باشد و تا فتح آن زمان زیادی باقی نمانده.

اما در معاملات امروز بورس علی رغم روندی صعودی شاخص کل و نیز رشد سهام شرکت ها ولی عرضه حقوقی ها نیز قابل توجه است بطوریکه حقوقی فعال در گروه بانکی بدون هیچگونه اعتنایی به صحبتهای رییس سازمان بورس در خصوص محدودتر شدن عرضه سهام توسط حقوقی ها بعد از توافق هسته ای، دست از عرضه های سنگین بر نداشتند و امروز هم تا آنجایی که می شد سهم عرضه کردند، در این بین بنظر می رسد که حقوقی های گروه بانکی اصلاً خود را د رگروه حقوقی های بورس محسوب نمی کنند و هر چه گفته می شود مختص به دیگر فعالان می باشد و این ها تافته های جدا بافته می باشند.

در گروه پالایشی امروز روندی به مراتب بهتر از دیگر گروه ها شاهد بودیم که در این بین سهم “شپنا” در جذب اقبال بازار بهتر از بقیه شرکت های این گروه بود.

در گروه خودرویی خبر توقف نماد ایران خودرو و زامیاد سبب افزایش فشار فروش بر این دو نماد شد و این در حالی بود که مابقی شرکت های این گروه با رشد قیمت و یا تقاضای خرید همراه بودند. اهالی تالار معتقدند در صورت دستیابی به توافق هسته ای روند صعودی این دو نماد با اندکی تأخیر بعد از بازگشت از مجمع اتفاق خواهد افتاد.

گروه بانکی نیز همانگونه که گفته شد امروز با هجوم حقوقی ها مواجه شد که اگر اینگونه نمی بود قطعاً می توانستند با تقاضای خرید قابل قبول مواجه شوند حال باید دید حقوقی این شرکت ها پس از توافق چه تصمیمی خواهد گرفت.

لیزینگی ها نیز امروز روند قابل توجهی را پشت سر گذاشتند این گروه نیز از جمله منتفعان توافق احتمالی می باشد که در صورت دستیابی به توافق با حجم بالای فعالیت های تخصصی مواجه خواهد شد.

در گروه سیمانی بورس نیز مدت کوتاهی است که به علت انتشار خبر افزایش ۱۷ درصدی نرخ محصولات با رشد قیمت و بعضاً تقاضای خرید در برخی از نمادها مواجه هستیم. در خصوص این گروه اهالی تالار نظر سهامداران را به اما و اگر های مربوط به افزایش نرخ جلب می کنند چرا که از نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت رشد نرخ محصولات سیمانی در جائیکه این صنعت با رکود و حجم بالای محصولات در انبارها مواجه است توجیهی ندارد.

پتروشیمی ها نیز روند صعودی را امروز پشت سر گذاشتند و این در حالی بود که برخی زمزمه ها از نرخ ۹ سنتی خوراک این گروه بگوش می رسد. گفتنی است پترول در گروه پتروشیمی در حال حاضر همان عذابی را می کشد که “وبصادر” در گروه بانکی از دست حقوقی می کشد.

فلزات اساسی بورس هم که چشم انتظار یک نیم نگاه سهامدار عمده هستند اما ظاهراً سهامدار عمده مور نظر در فکر نمی باشد.

در پایان باید این نکته را خاطرنشان کرد که در صورت حصول توافق هسته ای اهالی تالار شاهد حرکت اصلی و مورد انتظار خواهند بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*