خانه / بورس و سهام / ثبت دومین افت سنگین بازار بورس پس از توافق

ثبت دومین افت سنگین بازار بورس پس از توافق

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شاهد دومین افت پیاپی سنگین بعد از حصول توافق هسته‌ای بود. در بازار دیروز شاخص کل یک درصد افت را تجربه کرد و با کاهش ۶۷۹واحدی به رقم ۶۸هزار و ۱۴۸واحد عقب‌نشینی کرد.

 افزایش شدید عرضه‌ها به ویژه در گروه خودرویی و در شرایطی که بازار با توقف گسترده نمادها برای برگزاری مجامع سالانه مواجه است موجب شد بازار همچنان با کاهش قیمت‌ها روبه‌رو‌ باشد. در همین حال اما کاهش قیمت‌ها در دو روز گذشته موجب افزایش تمایل به خرید در بازار شد، به گونه‌ای که دیروز بازار با افزایش ارزش معاملات مواجه شد.همچنین روز گذشته در بورس به مدد معاملات عمده ارزش داد و ستدها به ۴۲۶میلیارد تومان و در فرابورس به ۱۱۸میلیارد تومان بالغ شد.

بازگشت ریسک وزارت نفت

در بازار دیروز مجددا خبر تعیین نرخ ۱۳سنتی ریسک تصمیمات یک طرفه وزارت نفت را در بازار مطرح کرد در حالی که قیمت گاز سال گذشته با نفت ۱۰۰دلاری ۱۳سنت بود تعیین مجدد ۱۳سنت در حالی که نفت به کمتر از ۶۰دلار رسیده است وضعیت سختی را برای شرکت‌های پتروشیمی به وجود می‌آورد.این در شرایطی است که اکثر شرکت‌های پتروشیمی در پیش‌بینی سود سال جاری خود نرخ ۸ سنت را مبنا قرار داده‌اند که در صورت تعیین نرخ ۱۳سنت این شرکت‌ها ناچار به تعدیل منفی خواهند بود.

سهامداران بانکی امسال به سود حداقل راضی باشند

در گروه بانکی در آستانه برگزاری مجامع بانک‌های عمده اکثر کارشناسان از انتظارات خود برای تقسیم سود نقدی کاسته‌اند، از دیدگاه کارشناسان وضعیت سال جاری بانک‌ها موجب شده است تا بانک‌ها بیش از گذشته به نقدینگی نیاز داشته باشند، در همین حال با رخ داد خروج بانک‌ها از تحریم‌های بین‌المللی بانک‌ها با گذر از شرایط سخت کنونی گروه پیش روی سال آینده خواهند بود که در این شرایط یک‌سال عدم تقسیم سود نقدی یا تقسیم ۱۰ درصدی در بانک‌های بورسی و فرابورسی می‌تواند زمینه‌ساز بازدهی بیشتر قیمتی سهام بانک‌ها باشد.

دیروز در همین رابطه و انتشار خبرهای اولیه در مورد تقسیم سود ۱۰ درصدی بانک انصار، فتحعلی معاونت مالی این بانک اظهار کرد: اینکه بانک انصار نمی‌تواند بیش از ۱۰ درصد از سود قابل تقسیم خود را به سهامداران تخصیص دهد، شایعه‌ای بیش نیست. وی افزود: این نگرانی در حالی برای سهامداران بانک انصار وجود دارد که باید به آنها این اطمینان خاطر را داد که این مجموعه تمام ذخایر قانونی لازم را در نظر گرفته و تمام تاییدیه‌های مورد نیاز را از بانک مرکزی دریافت کرده است.

این مقام مسوول تاکید کرد: بر همین اساس تقسیم سود حداکثر ۱۰ درصدی بانک‌ها شامل بانک انصار نمی‌شود و باید گفت از ۳۵ تومان سود قابل تقسیم و طبق پیشنهاد هیات مدیره، به‌طور قطع سود مصوب مجمع معادل ۷۰ درصد سود خالص هر سهم بوده و کمتر از ۲۵ تومان نخواهد بود. در گروه کانی غیر‌فلزی دیروز شیشه و گاز رای به تقسیم ۲۶۰ریالی داد. در گروه پتروشیمی جم با تقسیم هزار و ۵۰۰ریالی مواجه شد. امیرکبیر هم در مجمع ۷۷۰ریال تقسیم کرد. در گروه خودرویی دیروز وزیر صنعت گفت اگر نرخ ارز کاهش یابد، ممکن است قیمت خودروهای خارجی کاهش یابد.

وزیر صنعت، با تاکید بر اینکه قیمت خودروهای داخلی پس از توافق هسته‌ای کاهش نمی‌یابد، گفت: توافق‌نامه‌هایی با برخی کشورها برای گسترش همکاری‌های تجاری آماده شده است که بعد از رفع تحریم‌ها امضا می‌شود. محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به امضای توافق‌نامه میان ایران و گروه ۱+۵ گفت: به‌طور قطع حجم مبادلات تجاری کشور بعد از رفع تحریم‌ها افزایش خواهد یافت.
 در این میان، مواد شیمیایی و پتروشیمی‌ها، مواد کانی مثل فولاد و مس و فلزات گرانبها و خودروسازی در اولویت قرار دارد. در مجموع بازار دیروز بازاری منفی بود که در آن شاخص با کاهش قابل ملاحظه در معرض سقوط و بازگشت به کانال ۶۷ هزار واحد قرار گرفت.
منبع: دنیای اقتصاد

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*