خانه / بورس و سهام / روزنامه آرمان: ارزان شدن دلار زیر ۳۱۰۰ تومان به ضرر است!

روزنامه آرمان: ارزان شدن دلار زیر ۳۱۰۰ تومان به ضرر است!

روزنامه آرمان در یادداشتی ارزان شدن دلار را به ضرر تولید کشور خوانده است: از آنجایی که رشد سالانه منابع ارزی کالا و خدمات از یک ظرفیت محدودی برخوردار است و از آن بیشتر منجر به کاهش قیمت دلار می‌شود هم بانک مرکزی و هم دولت آقای روحانی به درستی و با روشی کاملا صحیح اجازه نخواهند داد قیمت دلار در بازار از حدی پایین‌تر بیاید.

یعنی هر گونه کاهش قیمت دلار به زیر ۳۱۰۰ یا ۳۲۰۰ تومان فعلی و برای سال ۹۴ منجر به از دست رفتن منابع ارزی و رشد رانت خواری و فساد الگوی مصرف می‌شود، رشد اشتغال و تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تولید داخلی و اشتغال آسیب می‌بیند و هیچ عقل سلیمی این کار را صلاح نمی داند و دولت هم این کار را نخواهد کرد.

بنابراین این منابع ارزی چه به صورت ارز و چه به صورت طلا، چه تحت مالکیت دولت و چه تحت مالکیت بانک مرکزی فقط می‌تواند با یک آهنگ فزاینده قابل کنترل و با برنامه‌ریزی به گونه‌ای که قیمت دلار را برای سال ۱۳۹۴ بین ۳۱۰۰ تا ۳۳۰۰ تومان نگه دارد، به اقتصاد ایران ورود کند همچنین بین ۱۵ تا ۲۰ و ۳۰ درصد افزایش منابع ارزی را نمی‌توانیم برای سال ۹۴ انتظار داشته باشیم. ضمن اینکه در سال ۱۳۹۵ باید دولت بتواند به اندازه نرخ تورم به قیمت دلار در بازار اضافه کند چون صرف نظر از اینکه این افزایش قیمت به نفع دولت خواهد بود مهم‌تر این است که تولید داخل باید انطباق خود را با شرایط بین‌المللی حفظ کند و بتوانیم با بازار‌های جهانی رقابت کنیم. در هر صورت فشار از هر جهت به دولت برای اینکه مصرف ارزی کشور را افزایش دهد و منابع مفید ارزی آزاد شده را وارد اقتصاد کند یک فشار غیرعلمی و زیانبار است. فراموش نکنیم ما فقط یک بار فرصت استفاده از این منابع را داریم و بهتر است با آن، ابزار تولید ثروت وارد کنیم.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*