خانه / بورس و سهام / سقوط بورس ادامه دار شد / بازار پول مقصد بعدی ویروس بورس

سقوط بورس ادامه دار شد / بازار پول مقصد بعدی ویروس بورس

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه ۹۴٫۰۵٫۰۳ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۲۷۱ واحد کاهش به رقم ۴۸۲۰۲ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۲۵۶ واحد کاهش عدد ۱۳۹۳۷۰ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۴۴ واحد کاهش به رقم ۲۶۹۱۶ واحد رسید.

همچنین در این روز “رانفوز” با ۱۱۲ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “تاپیکو” با ۱۲۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۱ واحد کاهش به رقم ۷۹۱ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۰۱۵ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۵۰۷ میلیارد ریال رسید.

امروز هم شاهد افت بیش از ۶۰۷ واحدی شاخص کل بورس بودیم بطوریکه شاخص کل تنها ۳۶ گام با مدار ۶۶ هزار واحدی فاصله داشت که اگر زمان معاملات یک ربع بیشتر بود الان این اتفاق را هم نظاره کرده بودیم.

بر اساس گزارش بورس نیوز، این روزها اهالی تالار ضرب المثل معروف از “طلا بودن پشیمان گشته ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید” را بارها و بارها زیر لب زمزمه می کنند، جالب است که بازار سرمایه پس از توافق هسته ای چقدر شبیه بورس پس از ارجای پرونده هسته ای از آژانس بین المللی به شورای امنیت سازمان ملل شده است. آن روزها هم وضعیت شاخص و قیمت سهام شرکت ها همانند حال و اوضاع فعلی بورس بود.

شاید بتوان گفت که شرایط روحی و روانی امروز اهالی بورس از هر زمان دیگر نا مطلوب تر و اسفبار تر است به هر حال نا امید شدن از آخرین امید اتفاق نادری است که بازار سرمایه این روزها در حال تجریه آن می باشد. تجربه ای که بسیار گران تمام شد.

بر این اساس امروز اهالی تالار شاهد تحقق رویایی هستند که تبدیل به سراب شد رویایی که اگر چه برای رسیدن به آن لحظه شماری می کردند اما حیف که روزگار بر خلاف آرزوها گذشت. اما از حاشیه و درد دل که بگذریم و به واقعیات بورس و شرکت ها می پردازیم.

تا این لحظه بخش قابل توجهی از شرکت های فعال بورسی گزارشات ۳ ماهه سال ۹۴ خود را به سازمان بورس ارایه کرده اند گزارشاتی که شاید به جرأت بتوان گفت که اوضاع به سامان و مطلوب و یا حتی معمولی نیز به تعداد انگشتان دو دست در آنها نمی رسد.

شاید بهترین گزارشات آنهایی هستند که خبر از روند عادی شرکت داده اند و اغلب شرکت ها حتی به شرایط نرمال و عادی خود هم نتوانسته اند دست پیدا کنند.

بنابر گفته اغلب کارشناسان و تحلیل گران بازار سرمایه تنها چیزی که در گزارشات شرکت ها قابل رویت است ضربه سنگین رکود و عدم وجود نقدینگی می باشد و جالب است که در این گزارشات خبری از رشد اقتصادی شکل گرفته در کشور به چشم نمی خورد.

ظاهراً بیشترین ضربه را صنایع از سیاست های دولت خورده اند، سیاستهایی که با شعار حمایت از تولید داخل تنها ابهام و مشکل برای آنها و سرمایه گذاران ایجاد کرده است.

در جاییکه هنوز نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی مشخص نیست، خودرو سازان هر روز با اظهارات جدید مسئولین در خصوص افزایش یا کاهش نرخ مواجه می شوند، همچنان بهره مالکانه معدنی ها هم خودشان و هم فلزات را تحت تأثیر و ابهام قرار می دهد، دلار همچنان دو نرخی است و سود بانکی بالاتر از تورم اعلامی دولت در حال جولان دادن در عرصه اقتصادی است پس باید هم چنین گزارشاتی را شاهد باشیم.

این یک اصل اقتصادی است که رکورد کاهش تورم را به دنبال دارد اما این گزارشات هم نتیجه همین اصل اقتصادی می باشد. در جالیکه نرخ دلار دو سال پیش هیچ تفاوتی با نرخ های امروز نکرده نمی توان به شرکت های تولیدی فشار وارد کرد که ماده اولیه را باید بر اساس نرخ دلار گذشته خرید کنی اما قیمت محصول را باید بر مبنای تورم لحاظ کنی.

آیا نرخ دلار به همان میزان که تورم کاهش داشته است توانسته خود را متعادل کند؟

آنچه که امروز به وضوح و کاملاً آشکار نمایان است آنکه این بورس هیچ وجه تشابه و یا رابطه ای با وضعیت فعلی اقتصادی و توافق هسته ای ندارد، یا بورس دیگر آیینه تمام نمای اقتصاد نیست و یا ظاهر اقتصاد در شرایط فعلی با باطن آن تفاوت دارد اما آنچه مسلم است اینکه تا اطلاع ثانوی بر روی درآمدهای دولتی حاصل از بازار سرمایه حساب نکنید چرا که علائم حیاتی بورس در حال از دست رفتن است و احتمال دارد این بیماری ویروسی به بازار پول نیز سرایت کند .

این بیماری در آینده ای نزدیک به بازار اولیه و بازار پول سرایت خواهد کرد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*