خانه / آخرین اخبار / فروش معدن ۶۰۰ میلیون دلاری به قیمت یک دلار!

فروش معدن ۶۰۰ میلیون دلاری به قیمت یک دلار!

ریزش قیمت زغال سنگ در بازار جهانی باعث شد معدنی که سه سال قبل بیش از ۶۰۰ میلیون دلار ارزش داشت، به یک دلار فروخته شود.

 شرکت برزیلی واله و شرکت ژاپنی سومیتومو معدن زغال سنگ کک شوی “ایزاک پلینز” در استرالیا را به مبلغ یک دلار استرالیا (۰٫۷۳ دلار آمریکا) به شرکت استنمور کول فروختند. سومیتومو نیمی از سهم این معدن را در سال ۲۰۱۲ به مبلغ ۴۳۰ میلیون دلار استرالیا خریده بود.

قیمت زغال سنگ کک شو که برای تولید فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد به کمترین سطح در ۱۰ سال گذشته نزول کرده و تعطیلی معادن در سراسر جهان و ورشکستگی بعضی از تولیدکنندگان را در پی داشته است.

بر اساس گزارش بلومبرگ به نقل از منابع آگاه، آلفا نچرال ریسورسز که بزرگترین تولیدکننده زغال سنگ کک شو در آمریکاست، بزودی در ویرجینیا خواستار حمایت در برابر ورشکستگی خواهد شد. این شرکت ۷٫۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۸ ارزش داشت.

طبق برآورد شرکت استنمور، معدن “ایزاک پلینز” که در ایالت کوئینزلند استرالیا واقع است، ۳۰ میلیون تن ذخایر زغال سنگ دارد. تولید در این معدن در سال ۲۰۰۶ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۴ که تعطیل شد، ادامه داشت. اوج تولید این معدن ۲٫۸ میلیون تن در سال بود و محصول آن به فولادسازان در ژاپن، کره جنوبی و تایوان فروخته می‌شد.

استنمور قصد دارد تولید در “ایزاک پلینز” را به میزان کمتری آغاز کند.

فروپاشی قیمت زغال سنگ بخشی از رکود گسترده ای است که بازارهای جهانی کالاها را فراگرفته است. قیمت پایه زغال سنگ کک شو صادراتی استرالیا از ابتدای سال تاکنون ۲۴ درصد نزول کرده و روز جمعه به ۸۵٫۴۰ دلار در هر تن رسید.

بر اساس آمار بلومبرگ اینتلیجنس، قیمت پایه سه ماهه زغال سنگ کک شو در سال ۲۰۱۱ به رکورد ۳۳۰ دلار در هر تن رسیده بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*