خانه / بورس و سهام / عادت ویرانگر اهالی تالار بورس

عادت ویرانگر اهالی تالار بورس

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه ۹۴٫۰۵٫۱۲ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۴۷ واحد کاهش به رقم ۴۷۵۶۳ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۸۹۵ واحد افزایش عدد ۱۴۰۵۷۴ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۳۸ واحد افزایش به رقم ۲۶۴۹۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “همراه” با ۷۹ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فملی” با ۱۰ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۲ واحد افزایش به رقم ۷۷۸ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۱۵۷۸ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۱۶۰ میلیارد ریال رسید.

شاخص کل بورس در معاملات روز جاری با رشد بیش از ۹۶ واحدی مواجه شد که در این راه سهم گروه های پتروشیمی، حمل و نقل و خودرویی بیش از بقیه بود هر چند که نماد همراه با بیش از ۷۹ واحد تأثیر مثبت، بالاترین تأثیر را بر رشد شاخص بورس داشت.

بر اساس گزارش بورس نیوز، یکی از اتفاقات این روزهای بازار سرمایه که پیش تر نیز به آن اشاره کرده ایم خرید حقوقی ها و فروش حقیقی ها در بازار سرمایه است بطوریکه بعد از توافق هسته ای اغلب سرمایه گذاران حقیقی بورس شاید به دلیل برآورده نشدن انتظارات خود از روند بورس بعد از یک اتفاق مهم و البته تأثیر گذار، فروشنده سهام شرکت ها شدند و به قول معروف عطای بورس را به لقایش بخشیدند اما از سوی دیگر حقوقی های بازار سرمایه که تا قبل از رسیدن به توافق جان بازار سرمایه و سهامدارانش را با عرضه های خود به لب رساندند پس از دستیابی به این مهم در قامت خریدار ظاهر شدند و با توجه به نگاه منطقی تری که نسبت به حقیقی ها دارند از شرایط موجود به عنوان فصل کاشت استفاده کردند تا در زمان مناسب برداشت نمایند.

از همین رو این مطالب را از آن جهت عنوان کردیم که معمولاً گلایه و نارضایتی سهامداران حقیقی از روند حرکتی حقوقی ها و اتخاذ تصمیماتی از سوی آنها که منجر به زیان حقیقی ها می شود مورد بحث و گفتگوی اهالی بازار بوده است. حال چرا چنین اتفاقی روی می دهد و چگونه می شود در مقابل آن ایستاد سئوالی است که ذهن اکثر فعالان بورس را به خود معطوف کرده که پاسخی ساده و کوتاه دارد.

حال پاسخ این سؤال چیست؟ در اینکه زور نقدینگی حقوقی ها بیشتر از حقیقی ها است شکی نداریم پس در گام اول به این نتیجه می رسیم که حقوقی ها می توانند بازار سرمایه را به هر سمت و سویی که مد نظرشان باشد هدایت کنند و در این مسیر تنها برخی حقیقی های نسبتاً توانمند می توانند بر خلاف جهت جریان آب شنا کرده و خود را به مقصد برسانند.

اما در اغلب موارد ما در بازار سرمایه شاهد حرکت عکس حقیقی نسبت به حقوقی ها هستیم بطوریکه در شرایطی که حقوقی خریدار است، حقیقی می فروشد و در زمانی که حقیقی می خرد، حقوقی اقدام به فروش می کند.

این اتفاق یک مثال واضح و مشخص دارد. تا قبل از رسیدن به توافق هسته ای هر چه حقیقی های بازار تلاش کردند با خریدن پر حجم سهام در اغلب نمادهای تأثیر پذیر از توافق همچون بانک، خودرو و حمل و نقل نظر کلیت بازار را به خود جلب کرده و قیمت آنها را با افزایش و اقبال بازار مواجه سازند، عرضه حقوقی های حاضر در صف فروشندگان مانع از این اتفاق شد و نهایت امر با کاهش قیمت سهام، حقیقی ها زیان کردند و حقوقی ها از محل فروش سهام در رقم های بالاتر سود نصیبشان شد.

پس گلایه و نارضایتی حقیقی بلند شد که حقوقی مانع از رشد بازار و سود ما شد.

حال امروز چه اتفاقی در حال رخ دادن است، حقیقی در روزهای منفی و قیمت های نازل در حال فروش سهام است و حقوقی در حال خرید و خیلی دیر نیست روزی که همین حقوقی ها در روزهای مثبت و صعودی که سهام شرکت ها در حال رشد قیمت هستند و تازه حقیقی های بازار به یاد سودآوری بورس و خرید سهام افتاده اند آماج عرضه های سنگین همین حقوقی ها به جهت شناسایی سود قرار بگیرند و در نهایت بازهم آنجاست که حقوقی سود می کند و حقیقی باید به انتظار رسیدن روزهای آتی به جهت دستیابی به پول خود به تبع رسیدن قیمت سهام شرکت ها به نرخ خریدشان به انتظار بنشیند.

بازار سرمایه محل تعارف و تعلل نیست، اینکه عادت کرده ایم در صف خرید بخریم و در صف فروش سهام خود را عرضه کنیم شاید مهمترین و اصلی ترین عامل اغلب شکست های اهالی تالار در معاملاتشان باشد. و این یک عادت ویرانگر در بازار سرمایه است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*