خانه / بورس و سهام / تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴

تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بورس / سه شنبه ۱۳ مرداد ۹۴

شاخص کل بورس ۱۸۱ واحد نزول کرد و به رقم ۶۶،۴۴۵ واحد رسید . فملی با ۷۱ واحد و مپنا با ۳۵ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۲۶۴٫۳ میلیارد تومان رسید که فاذر با ۵٫۲ میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معاملات بود .

در بازار فرابورس، شاخص ایفکس ۳ واحد نزول کرد و به رقم ۷۷۵ واحد رسید . مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۰۷٫۹ میلیارد تومان رسید .

مهم ترین اخبار اقتصادی

علی طیب نیا در حاشیه جلسه دیشب شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران، با اعلام بی نظیر بودن این جلسه گفت: در آینده نزدیک تحریم های ظالمانه علیه ملت ما برداشته خواهد شد. درصددیم با همکاری و مشورت با بخش خصوصی از ظرفیت ها آنها استفاده کنیم. برنامه های دولت برای دوران پساتحریم به گونه ای تنظیم شده که در کنار رفع مشکلات ساختاری اقتصاد و با مردمی کردن آن و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه های تولید و صادرات زمینه دستیابی به رشد اقتصادی فراهم شود .طیب نیا در پاسخ به پرسشی مبنی بر آینده بورس پس از رفع تحریم ها، خاطرنشان کرد : اینکه توافق رفتار هیجانی در بازار سرمایه، طلا و ارز ایجاد نکرد، نشانه ای از بلوغ اقتصادی بخش خصوصی بوده و طبیعی است به صرف امضای توافقنامه هنوز اتفاقی نیفتاده که بورس بخواهد نسبت به آن واکنش داشته باشد .وی تصریح کرد: تحریم ها در آینده ای نزدیک رفع می شود و آثار واقعی اقدامات و برنامه های ما ظاهر خواهد شد. بنابراین طبیعی است که شرایط جدید اثر خود را بر متغیرهای اقتصادی ظاهر خواهد کرد. این اثرات با وقفه زمانی از اواخر امسال پدیدار خواهد شد و فکر می کنم آثار رفع تحریم در بخش واقعی اقتصاد قابل مشاهده خواهد بود .وزیر اقتصاد در پاسخ به پرسشی مبنی بر وضعیت رشد اقتصادی بعد از رفع تحریم ها، گفت: از سال قبل رشد اقتصادی کشور مثبت شده البته کاهش قیمت نفت و ظاهر شدن آثار آن در سال جاری می توانست تهدیدی برای رشد اقتصادی کشور باشد اما خوشبختانه امسال هم رشد اقتصادی مثبت خواهد بود. در سال آتی رشد مثبت اقتصادی ادامه خواهد یافت و زمینه برای تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد که در ابلاغیه مقام معظم رهبری نیز آمده است، فراهم شود .طیب نیا در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص تداوم کاهش نرخ تورم گفت: در حوزه تورم، دولت برنامه جدی برای کنترل و مهار آن دارد تا به نرخ تک رقمی دست یابد که البته تحقق تورم تک رقمی در دسترس است. چنانچه انضباط پولی و مالی را همچون دو سال گذشته پیشه کرده و اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم، تورم تک رقمی خواهد شد اما این به حمایتهای مختلف نیازمند است .

مهم ترین اخبار سیاسی

پنتاگون اعلام کرد اولین حمله هوایی را برای حمایت از مخالفان سوری در حریم هوایی این کشور انجام داد . همزمان با انتشار خبر اولین حمله هوایی آمریکا در سوریه، که به منظور دفاع و حمایت از تروریستهای موسوم به مخالفان سوریه انجام شد، « بیل اوربان» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ضمن تایید این خبر اعلام کرد: این اولین حمله هوایی آمریکا در سوریه در نوع خود محسوب می شود که با هدف پشتیبانی از افراد مسلح آموزش‌دیده از سوی آمریکا صورت گرفت .به نقل از  اسکای نیوز عربی، وی همچنین افراد آموزش‌دیده از سوی آمریکا را گروه «سوریه جدید» نامید .اوربان در ادامه گفت: واشینگتن باید از گروه سوریه جدید که به اعضای آن آموزش داده و آنها را تسلیح کرده است، حمایت کند .از سوی دیگر، رویترز به نقل از مسئولان آمریکایی خبری را درخصوص به هلاکت رسیدن یکی از اعضای گروه موسوم به سوریه جدید منتشر کرد .
گروه های مختلف چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات معاملات تقریبا با افزایش قیمت همراه بود. خاور با ثبت حدود ۲۴ میلیون معامله بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. در نماد خودرو  بیش از ۷۰ درصد خریداران سهامداران حقیقی بودند. خپارس نیز با معامله بیش از ۲۳ میلیون سهم در قیمت ۹۹ تومان به معاملات خود پایان داد. تقریبا تمامی نمادهای گروه بدون تغییر محسوسی در قیمت پایانی نسبت به روز گذشته به کار خود پایان دادند.

در فلزات اساسی، فملی با بیش از ۱۹ میلیون معامله بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشت؛ قیمت پایانی امروز این نماد به ۱۴۷ تومان رسید. ذوب تا محدوده ۴ درصد مثبت نیز رشد داشت. فلوله و فنورد نیز صف خریدهای گروه بودند. فایرا گزارش حسابرسی شده ۳ ماهه خود را منتشر و طی این دوره زیان ۱۰۲ ریالی را بابت هر سهم شناسایی کرد؛ معاملات امروز این نماد با کاهش قیمت همراه بود؛ شایعاتی از تعدیل مثبت این نماد از محل فروش املاک در بازار امروز به گوش میرسید.

قیمت آلومینیوم در بازار جهانی با کاهش قیمت مواجه شده که یکی از مهمترین علل این روند نزولی کاهش قیمت آلومینیوم در اقتصاد چین است. در بازار ایران نیز از ابتدای سال ۹۴ شاهد این روند نزولی هستیم. به گزارش فولادنیوز، کارشناسان معتقدند که کاهش قیمت این فلز در ایران نیز ناشی از کاهش قیمت جهانی آلومینیوم و نیز تغییر فرمول فروش آلومینیوم در بورس کالاست.

در استخراج کانه های فلزی، کبافق در سقف قیمتی با تقاضا مواجه بود و حدود ۶۰۰ هزار سهم در این نماد معامله شد. مابقی نمادهای قابل معامله این گروه، کروی، کاما وکنور در محدوده منفی معامله شدند.

در اخبار این گروه، در پی اعتراض سهامداران سنگ آهنی در خصوص کاهش ۳ درصدی قیمت گندله رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از احتمال تجدید نظر در ابلاغیه مذکور خبر داد . تقریبا دو ماه گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه ای شرکت های چادرملو، گل گهر و سنگ آهن را ملزم به حمایت از فولادسازان داخلی با کاهش قیمت گندله و کنسانتره تولید خود کرده بود. در حال حاضر، ضریب نرخ فروش گندله برای شرکتهای مذکور معادل ۲۳درصد است.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از افزایش ۱۲ هزار میلیارد ریالی سرمایه این شرکت خبر داد . به گزارش فولاد نیوز، ناصر تقی زاده اظهار امیدواری کرد با پیگیری های صورت گرفته بتوانیم طرح گندله سازی دو را در دی‌ امسال‌ به بهره‌برداری برسانیم . وی همچنین به پروژه احداث کارخانه تولید کنسانتره خطوط پنج و شش این شرکت نیز اشاره کرد و افزود: خط هفت تولید کنسانتره گل‌گهر هم در نیمه دوم سال ۹۵ به بهره‌برداری می‌رسد . وی همچنین افزود: در سال جاری بهره‌برداری از واحد گازی ۵۰۰ مگاواتی اول سیرجان با ظرفیت اسمی ۳۳۲ مگاوات نیز به انجام خواهد رسید .

در گروه حمل و نقلیاکثر نمادها با معاملات منفی همراه یودند و مکاد حپترو با صف فروش بسته شد . حکشتی بیش از ۴ میلیون سهم معامله شد که بیشترین حجم معامله را در گروه دارا بود .

در مورد حسینا شنیدیم که  تفاهمی بین شرکت Contship Italia و این شرکت امضا شد .در همین راستا مدیر سهام شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: شرکت در حال انجام مذاکره برای گسترش ارتباط با دو شرکت ایتالیایی و آلمانی می باشد و حدود یک ماه است که با شرکت Contship Italia تفاهم نامه ای امضا کرده و در حال انجام مقدمات و مذاکراتی در راستای برقراری ارتباط با یک شرکت بزرگ و معتبر آلمانی نیز هستیم

در گروه بانکی نمادها اکثرا با معاملات منفی به کار خود پایان دادند بانک صادرات که با معاملات منفی معاملات خود را شروع کرد با بیش از ۳۰ میلیون سهم بیشترین حجم معامله را دارا بود .

به گزارش ایسنا، در حالی که ولی‌الله سیف رییس‌کل بانک مرکزی روز دوشنبه اعلام کرد که آلمان برای تسهیل معاملات تجاری با طرف ایرانی، بانکی در ایران تاسیس خواهد کرد .خبرگزاری دولتی شینهوا به نقل از رسانه‌های ایرانی گزارش داد که در سفر اخیر زیگمار گابریل، معاون صدراعظم آلمان و وزیر امور اقتصادی و انرژی این کشور که در راس هیات عالی رتبه ای به تهران آمده بود، موافقت شد این کشور اروپایی بانکی در ایران تاسیس کند .رییس کل بانک مرکزی در بخشی از اظهاراتش عنوان کرد که هیچ محدودیتی برای بانکهای خارجی به منظور ایجاد موسسات مالی در ایران وجود ندارد و طبق مقررات مناطق آزاد تجاری، کشورهای خارجی می‌توانند بانکها یا شعبه‌های بانکی در این مناطق تاسیس کنند .

بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۴/۳۱  افزایش سرمایۀ شرکت بانک پاسارگاد از مبلغ ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال به‌مبلغ ۴۲,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰۰ میلیون ریال ، ) در تاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۳ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شیراز ، شسینا با صف فروش بسته شدند .

شرکت تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به ۹۴/۰۶/۳۱ شرکت را مبلغ ۱۶۹ ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش ۳۸ درصدی همراه بوده است شرکت در ۶ ماهه خود توانست به ازای هر سهم ۳۳ ریال سود کنار بگذارد و ۲۰ درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد . علت این تعدیل منفی ناشی از کاهش ۳۹ درصدی در فروش شرکت می باشد که ۵۱ میلیارد تومان نسبت به گزارش سه ماهه شرکت کاهش یافته است .

 

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*