خانه / بورس و سهام / “علی دیواندری” رنجور چه طور از پارسیان به بانک مرکزی رسید / همه حواشی آقای خاص بانک ملت

“علی دیواندری” رنجور چه طور از پارسیان به بانک مرکزی رسید / همه حواشی آقای خاص بانک ملت

براستی آیا این بار هم بیماری بر مدیریت دیواندری مستولی خواهد شد یا مغلوب او.

حاشیه در حاشیه بانک مرکزی، این بار با حکم ولی الله سیف برای علی دیواندری، دردانه نظام بانکی و امین دولت احمدی نژاد، اکنون در پژوهشکده پولی و بانکی، درست دو سال بعد از وداع او با دولت مهرورز دهم.
علی دیواندری مرد بلند بالای “ملت” و بیمار رنجور دیروز، اندک مدتی پس از خروج از مسند مدیریت بانک پارسیان اینک کلید دار پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی شده است.
پژوهشکده ای که بیشتر در قامت بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی نقش آفرینی می کند.

علی دیواندری
کمتر از پنج ماه قبل و در واپسین روزهای اسفند ماه، ولی الله سیف با حضور درساختمان پارسیان، علی دیواندری را با دفاعی تمام قد روانه کرد؛ “دکتر دیواندری در زمره مدیران ارشد و با صلاحیت و موفق نظام بانکی بوده ودرطول دوره مدیریت خویش در بانک ملت موفق ظاهر شده است وافزودکه در پارسیان نیز جهت گیری های خوبی داشته اند هر چند که باید حضور ایشان طولانی تر می شد اما این تغییر را به فال نیک می گیریم”.
دیواندری در ملت
ازهمان آغازین روزهای کاری دولت نهم و با جابجایی تک تک مدیران ارشد نظام بانکی،نام علی دیواندری جوانتر،با بانک ملت گره خورد.
پیوندی عمیق که در ورای آن رازهای کوچک و بزرگ بسیاری هم نهفته است و با همه دست انداز های پیش رو، باز شدن حلقه های پیوسته این رابطه،هشت سال طول کشید.
ایامی که درآن حوادث جدی ریز ودرشتی هم بر تارک بانک ملت تحت مدیریت دیواندری هم نقش بست؛ قرارگرفتن در لیست تحریم اتحادیه اروپا، برداشت مبلغ ۷ هزار میلیارد ریالی توسط بانک مرکزی از حساب این بانک به دلیل تخلفات ارزی، شائبه حضور بانک متبوع او در پرونده اختلاس و پذیره نویسی های بانک آریا وحضور درصنایع نفت وگاز، همانجایی که به گفته عاصمی پور، مدیر عامل پیشین نیکو، کلاه گشادی هم بر سر بانک ملت رفت.
آری درکشاکش همین ایام هم برحجم محبوبیت دیواندری نزد دولتمردان دولت نهم و دهم هم افزون می گشت؛ از قدردانی بهمنی از دیوانداری به دلیل قرار گرفتن بانک برتردر زمینه استقرار کنترل داخلی گرفته تا تشکر ویژه محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری.هم او که اکنون با استناد به رای قاطع دادگاه در زندان به سر می برد.
البته بانک ملت هیچگاه نتوانست اثبات کند که اتهامات مطروح برعلیه این بانک در دوران مدیریت دیواندری، بر گرفته از بغض بوده به خصوص که با همه این بالا وپایین شدن های بانک ملت در اقیانونس مواج رسانه ای، سهامداران بانک ملت کوشیدند تا با دادن رای اعتماد ماندن دیواندری در مسند ریاست را عمری دوباره بخشند اما دست آخر ورق برگشت و نطفه رفتن دیواندری از بانک ملت در رحم شبکه بانکی شکل گرفته و بارور شد.
ازنگاه منتقدان، رفتن دیواندری با حواشی مالی این بانک در دوران مدیریت او، با پر رنگ تر شدن حواشی رسانه ای چندان هم بی ارتباط نبوده است.

علی دیواندری
مدیر بلند بالای ملت، سرانجام با همه کشمکش های فرارو،شانزدهم دیماه با بانک محبوب خود وداعی تلخ داشت : “اگرتعلق عاطفی نبود در این سال های سخت وناهموار برای نظام بانکی که برایم مقدور نبود بتوانم با تمام ظرفیت کارکنم ، هرچندکه علاقه من به ملت درونی و نهادینه است؛ “وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم ، که در طریقت ما کافریست رنجیدن.” و تاکید کرد که اگرکاری در دوران مدیریت من در بانک ملت مورد غفلت قرار گرفته که البته هست به حساب اینجانب بگذارید.”
هر چه هست از قامت ناساز بی اندام ماست، ورنه تشریف تو بر بالای کس کوتاه نیست.
دیوانداری در پارسیان
پرواضح است که با جدایی دیواندری از “ملت”،حواشی گریبان این مدیر بانکی را رها نکرد و نجواهای جدی در شبکه بانکی کشور برای حضور او در بانک پارسیان هم دهان به دهان چرخید ، از جمله شایعه حضور او درمسند معاونت نظارت بانک مرکزی.
البته ، دست آخر قرعه به نام بانک پارسیان درآمد.
پس با رای سهامداران بانک پارسیان ۱۱ دیماه پای دیواندری به ساختمان آن بانک در شهرک غرب هم باز شد،جایی که پیشتر،علی سلیمانی شایسته بر صندلی ریاست آن تکیه زده و با رفتن او به نظر می رسید که دیواندری،درتصمیم گیری برای رفتن بدین بانک ، چه بسیار که شتابزده عمل کرده است.
بانکی که گمان می رود میزان مطالبات معوق آن به مراتب بالاتر از حد تصور دیواندری، مدیر نو رسته بانک پارسیان بوده و با گذشت چند روز، رای این مدیر بانکی برای ماندن در این بانک راهم زده است.
ازنگاه برخی با وجود آنکه دیواندری خود دانش آموخته دکترای مدیریت استراتژیک بوده اما به نظر می رسد که با استراتژی نه چندان صحیح وارد بانک پارسیان شده است.

گذشت زمان بر صحت این فرضیه هم افزود به ویژه آنکه حافظه تاریخی شبکه بانکی ،نمونه بارزی از اقدامات جدی دیواندری در مسند ریاست بانک پارسیان را به خاطر نسپرده است،به جز جابجایی تعدادی ازمدیران بانک پارسیان.
بااین احوال به فاصله یکسال حضوراو، دیواندری بارها بحث خروج خود به صدر رسانه ها را رویت کرده و گهگاه چارهای جز تکذیب هم نبود.
البته هیات مدیره بانک مذکور سرانجام، بر برگه استعفای نامبرده که بهانه بیماری را عامل مهمی در ابرار او برای جدایی از بانک بود ،مهر تایید زد تا دیواندری از آن پس، راهی به جز پارسیان را در منظومه کاری خویش قرار دهد.
آری، از بهمن ماه سال ۹۳ تا همین چند روز پیشتر، دیواندری فرصت های بسیاری را برای اندیشیدن به حضور یا عدم حضور خویش در مسند مدیریت پژوهشکده پولی وبانکی بانک مرکزی داشته تا این بار، رهاورد حضور او، به عامل مهمی در پیشرفت کاری او مبدل شود.
البته درماه های اخیر یکبار دیگر شایعه حضور اودربرخی مراجع برای پاسخگویی به ابهامات دوران مدیریت او در بانک ملت و حتی پارسیان هم به فضای رسانه ای کشور راه یافته است.
صرفنظر از درستی یا نادرستی این فرضیه که در دوران مدیریت او بر بانک ملت و یا پارسیان تخلف هایی صورت گرفته اما اکنون او، به پژوهشکده بانک مرکزی قدم گذارده تا به گفته سیف، با استفاده از تجربیات ارزنده و مشاورت با اعضای هیات علمی، نسبت به تقویت پژوهشکده مذکور مبادرت ورزد.
مهندسی رفتار دیواندری این روزها به شدت دچار دگردیسی شده وحضور او در بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی، شاید سکوی پرتابی بوده برای جهش به مناصب بالاتر در بانک مرکزی.
به ویژه با پر رنگتر شدن گاه و بیگاه اخبار بازنشستگی برخی از معاونت های بانک مرکزی و پافشاری سیف برای حضور او در پژوهشکده بانک مرکزی.
براستی آیا این بار هم بیماری بر مدیریت دیواندری مستولی خواهد شد یا مغلوب او.

منبع : تراز

۱۱ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. بنده سعادت داشتم در دوران حضور دکتر دیواندری مدیر عامل محبوب، در بانک ملت حضور داشتم.محبوبترین و خوش فکرترین مدیر…..زنده باشید و سلامت

  2. شما با ایشون مشکل دارین؟ نتایج درخشانی در بانک ملت گرفته شده.

  3. خوشحالم که امروز کاملا مشخص شد برادر رییس جمهور تدبیر و امید مدیر شایسته بانک ملت را با همروستایی سرخه ای خود تعویض کرد تا براحتی میلیارد ها تومان سپرده های مردم در بانک ملت را در اختیار انتخابات مجلس قرار دهد. امروز که تشت … شان از بام افتاده حقانیت دیواندری همیشه محبوب قلبها روشن شد. جایش همیشه در بانک ملت خالی خواهد بود

  4. با سلام .من از کارمندان بانک مرد هستم .آقای دکتر دیواندری کجایی که یادت بخیر .درستکه مدل مدیریتی شما کار کردن زیاد مجموعه بانک بود ولی .از نتایج این فعالیت طاقت فرسا همه بهرمند میشدن .آقای دیواندری واقعا دوستت داریم ..بانک ملت باید چراغ دست بگی ه بره دنبال دکتر بگرده .‌‌پیداش کرد دورش بگرده …علی آقا تمام بچه ها شما رو دوست داشتند .

  5. من با افتخار در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، شاگرد دکتر دیواندری بود و کلاس مدیریت استراتژیک پیشرفته ایشون بهترین کلاس تمام دوران تحصیلم بوده و هست، تمام هفته منتظر بودیم تا یک شنبه بشه و در کلاس آقای دکتر حاضر بشیم.

  6. جناب آقای دیواندری یکی از پاک دست ترین مدیرانی است که نظام بانکی و مالی ایران به خودش دیده است… بعد از رفتن ایشان از بانک ملت و سر کار آمدن دزدان وردست آقا ف… به طور جدی دنبال پیدا کردن مشکلی در پرونده دکتر دیواندری بودند که تازه فهمیدند جناب آقای دکتر از حداقلهای امتیاز مدیر عاملی هم استفاده نکرده است …. در انتها قابل ذکر است که جناب آقای رستگار میلیاردها تومان از پول گروه مالی ملت را به عنوان پاداش به جیب زده است…

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*