خانه / آخرین اخبار / بورس تهران و سقوط دوباره شاخص / چه خبر از بورس؟!

بورس تهران و سقوط دوباره شاخص / چه خبر از بورس؟!

شاخص کل بورس اوراق بهادار طی معاملات روز جاری با افت بیش از ۴۵۵ واحدی دوباره به کانال ۶۵ هزار واحدی بازگشت.

در حالی شاخص کل صبح امروز به ارتفاع ۶۶ هزار و ۱۰ واحدی رسید که نمادهای “فارس”، “وبصادر”، “تاپیکو” ،”پارسان” و “حکشتی” بیشترین تأثیر منفی را در افت آن دارند. بیشترین افزایش قیمت در بازار قرمز پوش روز جاری مربوط به نماد معاملاتی “قثابت”، “تکنو”، “قمرو” و “قشکر” می باشد و گروه قندی برخلاف جهت کلی بازار با رشد همراه شده اند. در گروه خودرو و بانک همه نمادها تاکنون در بازه منفی مورد معامله قرار گرفته اند.

با توجه به روند فعلی شاخص و قیمت سهام در بورس طی چند هفته اخیر نشان می دهد که دیگر سرمایه گذاران رفتار هیجانی روزهای قبل را ندارند و به نظر می رسد تجربه های تلخ و شیرین یک سال و نیم اخیر سرمایه گذاران بورس، باعث بروز چنین رفتاری شده است.

البته در این بین عملکرد نا مناسب اغلب شرکت های فعال در بازار طی گزارشات ۳ ماهه نخست سال جاری را شاهد بودیم که این امر نیز خود می تواند افت قیمت چند وقت اخیر سهام این شرکت ها را توجیح کند.

بدین ترتیب با وجود انجام توافق هسته ای هنوز ابهاماتی در داخل کشور خصوصاً صنایع فعال در بازار سرمایه وجود دارد، از جمله طولانی شدن فرآیند تعیین نرخ خوراک پتروشیمی ها، ابهامات موجود در نمادهای پالایشی، نرخ گذاری در صنایع مختلف و بسیاری دیگر از مشکلات باعث شده تا معامله گران و فعالان این بازار برای ورود به بازار سهام تردید داشته باشند و همچون روزهای رونق بازار خرید و فروش نکنند و مقدار زیادی از سرمایه خود را به صورت نقد نگهداری کنند.

بازار سرمایه جزو بازارهایی است که هر لحظه اخبار رسمی و غیر رسمی در خصوص آخرین وضعیت شرکت های فعال در آن روی سامانه کدال یا سایت رسمی شرکت منتشر می گردد و اغلب شنیده هایی مبنی بر امکان وقوع اتفاق با اهمیت اثر گذار بر وضعیت سودآوری مجموعه های فعال در بازار سرمایه به گوش می رسد.

ذوب آهن اصفهان: این شرکت که از ماه های گذشته بحث اجرای برنامه افزایش سرمایه را مطرح کرده بود، طی پنج شنبه هفته گذشته خبری را روی سامانه کدال منتشر کرد که موجب گردید تا معاملات امروز “ذوب” با تشکیل صف تقاضای حدود ۵۰ میلیونی آغاز گردد. ذوب آهن اصفهان طی گزارش مذکور خبر از تصویب اجرای برنامه افزایش سرمایه ۳۸۰ درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها توسط هیأت مدیره شرکت داد.

فرآورده های نسوز پارس: “کفپارس” در حالی آگهی دعوت به مجمع عمومی بطور فوق العاده شرکت به منظور انتخاب اعضای هیأت مدیره را منتشر کرده که به نظر می رسد پس از برگزاری مجمع و انتخاب اعضای هیأت مدیره نماد معاملاتی این شرکت که طی ماه های گذشته نوسانات متعددی را پشت سر گذاشته بتواند به حرف و حدیث ها پایان دهد و راه اصلی و منطقی خود را آغاز کند.

صنایع آذرآب: نماد معاملاتی این شرکت پس از اعلام پیش بینی سود تلفیقی گروه طی یازدهم مرداد ماه جاری با رشد قیمتی حدود ۱۰ درصدی بازگشایی شد و با حجم سنگین معاملات مواجه گردید.

خبرها و شنیده ها از “فاذر” حاکی از آن است که قرار است امروز در حاشیه برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه خبرهایی را به گوش سهامداران خود برساند که مورد توجه آنها قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال شنیده هایی در خصوص “فاذر” در میان فعالان بازار سرمایه مبنی بر برنامه های این مجموعه برای فروش زمین های خود به شرکت اطلس ایرانیان یا همکاری با شرکت مذکور برای پروژه مشارکتی مطرح می شود. به نظر می رسد حضور سهامداران در مجمع عمومی “فاذر” خالی از لطف نباشد و شاید امروز سهامداران علت حجم معاملات سنگین این نماد طی روزهای گذشته را دریابند.

سرمایه گذاری صنعت نفت: این مجموعه طی روزهای گذشته پیش بینی درآمد هر سهم بر اساس عملکرد سه ماهه نخست امسال را با پوشش ۶۷ درصدی سود برآوردی ۶۱۰ ریالی روی سامانه کدال منتشر کرد و علت درصد بالای پوشش سود برآوردی خود را ناشی از درآمدهای حاصل از فروش ۵۱ درصد از پروژه نفت قشم اعلام نمود.

ونفت” در حالی معاملات امروز خود را لب مرز صعود و نزول دنبال کرد که به نظر می رسد این روند متأثر از جو منفی حاکم بر کلیت بازار سرمایه شکل گرفته و در صورتیکه که روند معاملات امروز اندکی بهتر از روز چهارشنبه بود، شاید شاهد روند صعودی پر قدرت تری در این نماد می بودیم.

گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی: بعد از دو روز معاملات مثبت و به نسبت پر حجم “سمگا”، امروز شاهد روند منفی این نماد هستیم. گفته می شود این مجموعه اجرای برنامه افزایش سرمایه را در نظر دارد و قرار است از پروژه جدیدی رونمایی کند.

علاوه بر این، خبرهای ضد و نقیض و البته تا حدود بسیار زیادی رسمی از نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی شنیده می شود که حاکی از اعلام نرخ خوراک رسمی ۱۳ سنتی به عنوان نرخ خوراک مصرفی مجموعه های پتروشمی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی است.

به نظر می رسد سیاستهای وزارت نفت در مورد نرخ خوراک شرکت های پالایشی و پتروشیمی به جای حمایت از تولید و هم افزایی در این گروه ها به گونه ای است که موجب شده تا تیشه به ریشه این صنایع زده شود.

توسعه خدمات دریایی و بندری سینا: این مجموعه در حالی طی پنج شنبه هفته گذتشه خبر از عدم انعقاد قرارداد یا تفاهم نامه با شرکت های خارجی داده که در سایت رسمی شرکت در قسمت اخبار رسمی، خبری مبنی بر انعقاد قرارداد میان “حسینا” و شرکت Contship Italia منتشر شده است.

نماد معاملاتی “حسینا” امروز پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و انتشار گزارش عملکرد سه ماهه نخست با افت قیمتی کمتر از سه درصدی بازگشایی شد.

شرکت های تولید کننده روغن نباتی: در حالی برخی اخبار از افزایش پنج درصدی قیمت روغن نباتی حکایت دارد که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان این موضوع را رد می کند و باید دید که این موضوع به کجا کشیده می شود.

شرکت های لیزینگی: اگر چه این مجموعه ها معاف از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شده اند، اما تا این لحظه روند قیمتی سهام شرکت های لیزینگی به گونه ای است که به نظر می رسد این موضوع فقط در حد شایعه و شنیده بوده است.

در پایان این گزارش می افزاید، طی روزهای پایانی هفته گذشته مجمع عمومی عادی در مجموعه های پالایش نفت بندر عباس و تبریز برگزار شد و در نهایت به تنفس کشیده شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*