خانه / بورس و سهام / گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / چی فکر می کردیم و چی شد!!!

گزارش امروز بازار بورس و فرابورس / چی فکر می کردیم و چی شد!!!

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه ۹۴٫۰۵٫۲۵ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۱۲۶ واحد کاهش به رقم ۴۶۲۹۹ واحد رسید. عکس این وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۲۴۶ واحد افزایش عدد ۱۳۹۱۶۶ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۲۹ واحد کاهش به رقم ۲۵۸۵۵ واحد رسید.

همچنین در این روز “تاپیکو” با ۳۰ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “شپنا” با ۴۷ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۰٫۵ واحد کاهش به رقم ۷۷۳ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۹۴۸ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۹۶۴ میلیارد ریال رسید.

امروز هم بازار سرمایه روند روزهای گذشته خود را در پیش گرفت و شاخص کل با افتی بیش از ۷۴ واحدی به کار خود پایان داد، روندی که این روزها تبدیل به یک عادت تکراری برای فعالان بورس شده و اهالی تالار هر روز صبح با اعتقاد به تکرار روند روز گذشته خود را آماده دیدن تابلوی بورس می کنند.

بر اساس گزارش بورس نیوز، از نگاه تحلیلگران چارتیستی بورس قرار بود که در معاملات امروز روند صعودی از گروه خودرو آغاز و در نهایت اغلب گروه های بورس را فرا گیرد. البته در ابتدای معاملات نیز همین اتفاق تا حدودی به وقوع پیوست و گروه خودرویی با رنگ سبز فعالیت خود را آغاز کردند اما در نهایت به جای آنکه کل بازار به سمت گروه خودرو گرایش پیدا کند این گروه خودرویی بود که مجدداً به سمت بازار رفت.

به هر حال آنچه که مشخص است اگر چه تکنیکال با تأثیر بر تشکیل الگوی رفتاری و ذهنی بازار می تواند تا حدی تأثیر گذار و مطابق با انتظار عمل کند اما بازار فعلی بازاری نیست که به جو و هیجان مثبت به این راحتی ها واکنش نشان دهد.

از سوی دیگر برخی اخبار رسیده از صنایع و شرکت های مختلف حاکی از آن است که بزودی باید شاهد تغییرات مثبت در جهت افزایش سودآوری آنها باشیم اما متأسفانه سردی و سختی بازار به حدی است که به جرأت می توان گفت که اگر در این شرایط پول هم وارد بازار شود، مدت زمانی طول می کشد تا اهالی تالار مجدداً اعتماد و اطمینانشان جلب شود.

به هر حال همچنان تب فروش سهام از سوی حقیقی ها و خرید سهام توسط حقوقی ها داغ است و فعالان حقیقی و خرد بازار این روزها بدون توجه به اخبار منتشر شده در خصوص اتفاقات اقتصادی پیرامون توافق هسته ای در حال فروش سهام می باشند.

ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس نیز به لطف معاملات اوراق مالی فعلاً خود را در مرز ۱۰۰ میلیارد تومان نگه داشته به عبارت ساده تر هم اکنون بازار سرمایه با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته است و اگر معاملات اوراق را کم کنیم شاید این رقم از نصف هم کمتر شود. واقعاً چی فکر می کردیم و چی شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*