خانه / آخرین اخبار / توصیه‌های مهم یک حاجی به زائران ایرانی

توصیه‌های مهم یک حاجی به زائران ایرانی

سفر حج تمتع از جمله سفرهای بسیار مهم زندگی هر فردی است که به راحتی برای او میسر نمی‌شود و هم‌اینک میلیون‌ها عاشق و دلباخته در جهان وجود دارند که آرزو دارند تا چنین سفر مهمی در زندگی آن‌ها رقم بخورد، از ‌این رو کسانی که به این سفر معنوی می‌روند به دنبال این هستند که بتوانند از فرصت بوجود آمده به خوبی بهره بگیرند؛ بنابراین توصیه‌های مهم یک حاجی با تجربه که به عنوان روحانی کاروان در خدمت زائران بوده است را به حجاج عزیز تقدیم می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین نجف نجفی روحانی، از جمله روحانیون کاروان است که سالیان درازی را در خدمت زائران بوده است و از رهگذر این سفر معنوی توانسته توشه‌های زیادی بدست آورد وی در این زمینه برخی مباحث بسیار مهم را توصیه کرد که تقدیم زائران عزیز می‌شود.

وی با اشاره به نزدیک شدن اعزام زائران ایرانی به حج تمتع و فراگیر شدن آموزش‌های زائران در سراسر کشور، گفت: رعایت برخی نکات در زمان حضور زائران در سرزمین وحی بسیار ضروری است که اهمیت دادن به آن زائران را در برگزاری حج باشکوه و معنوی بیشتر کمک خواهد کرد.

این روحانی کاروان حجاج افزود: زائران هنگام آغاز نماز جماعت، مسجد را ترک نکنند و مواظب باشند از اهل سنت زودتر به سجده نروند، همچنین از صدا کردن یکدیگر با صدای بلند در مسجدالنبی یا مسجدالحرام دوری کنند و مواظب باشند، در مسجدالنبی پشت ضریح نبی‌اکرم (ص) ننشینند.

حجت‌الاسلام نجفی روحانی با بیان اینکه زائران نباید موقع حضور در نماز، مانند اهل تسنن دست بسته نماز بخوانند و مواظب باشند، بعد از خواندن حمد امام جماعت «آمین» نگویند، ادامه داد:‌ حجاج عزیز در رکوع و سجود با صدای بلند ذکر نگویند و توجه داشته باشند که پس از رکوع، امام جماعت با کمی توقف و قرائت دعای طولانی با تأنی به سجده بروند.

وی همچنین به بانوان زائر توصیه‌ای داشت و گفت: بانوان هنگام برگزاری نماز جماعت در مسجد الحرام، از میان صفوف مردها تردد نکنند. هم‌چنین زائران مرد ایرانی با لباس نامناسب در بازار و خیابان‌ها تردد نکنند.

این استاد دانشگاه از زائران خواست هنگام برپایی نماز جماعت از تجمع جلوی مغازه‌ها برای خرید پرهیز کنند و ادامه داد: حجاج عزیز نهایت استفادهٔ معنوی را از مدینهٔ منوره و مکهٔ معظمه ببرند و از گذراندن وقت به بطالت پرهیز کنند.

وی توصیه کرد که به زائران کهنسال و سال‌خورده کمک کنند و آنها را در حل مشکلات یاری رسانند و افزود: زائران به شبکه‌های بقیع به‌وسیلهٔ پارچه، نخ و قفل دخیل نبندند و روی قبور، پول و پارچه نیندازند و عریضه ننویسند.

خودداری از بوسیدن ضریح و درهای حرم، نگذاشت مهر و سنگ در سجده از دیگر توصیه‌هایی حجت‌الاسلام نجفی روحانی بود و در ادامه گفت:‌ زائران هرگز قرآن را با دست چپ نگیرند و آن را روی زمین نگذارند، زیرا این رفتار از سوی زائران سایر کشورهای اسلامی هرگز پسندیده نیست و همچنین در شان زائران ما چنین رفتاری نیست که نسبت به این کتاب الهی بی‌اهمیت باشند.

منبع: فارس

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*