خانه / آخرین اخبار / گرانترین و ارزانترین استان ها برای مستاجران

گرانترین و ارزانترین استان ها برای مستاجران

متوسط قیمت اجاره هر متر مربع واحد مسکونی در ایران به اندکی بالاتر از ۶٩٠٠ تومان رسید.

به این ترتیب نرخ اجاره یک واحد ۵٠ متری در هر ماه حدود ٣۴۵ هزار تومان خواهد شد. محاسبه نرخ اجاره‌بها، با احتساب ودیعه مسکن صورت گرفته است. در ایران بر خلاف بسیاری از کشورها ودیعه‌ای نیز برای اجاره مسکن دریافت می‌شود. در برخی موارد خانه به صورت رهن کامل و در برخی موارد با ترکیبی از رهن و اجاره ماهانه در اختیار مستاجران قرار می‌گیرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه مسکن در ایران در مقایسه با متوسط درآمد بسیار بالاست. قیمت اجاره یک واجد ۵٠ متری در حالی ٣۴۵ هزار تومان است که حداقل دستمزد در کشور حدود ٧١٢ هزار تومان برآورد شده است.

متوسط قیمت اجاره‌بها در ایران در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن افزایشی در حدود ٨/١٢ درصد را نشان می‌دهد. بررسی‌های صورت گرفته در مرکز آمار ایران نشان می‌دهد قیمت اجاره مسکن در شهرهای بزرگ فاصله زیادی با متوسط کشوری دارد. نرخ اجاره هر متر مربع مسکن در استان تهران به‌طور متوسط کمی بیش از ١۶ هزار تومان برآورد شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ اجاره در شهر تهران بسیار بالاتر از متوسط کشوری است. مرکز آمار ایران کمترین نرخ اجاره در سال ١٣٩٣ را برابر با ١٧٠ تومان به ازای هر متر مربع و بالاترین نرخ اجاره را به ازای هر متر مربع بالاتر از ٩٣ هزار تومان اعلام کرده است.

به این ترتیب بیشترین اجاره در ایران ۵۴٧ برابر کمترین اجاره‌بهاست. این امر حکایت از تفاوت قابل توجه وضعیت ساختمان‌ها در گران‌ترین و ارزان‌ترین ملک اجاره شده در ایران دارد. ارزان‌ترین واحد مسکونی اجاره شده در استان قزوین و گران‌ترین واحد مسکونی اجاره شده در استان تهران واقع شده است.

گران‌ترین و ارزان‌ترین استان‌ها برای مستاجران
هر چند استان قزوین با ثبت نرخ ١٧٠ تومان به ازای اجاره هر متر واحد مسکونی رکورددار ارزانی اجاره در کشور است اما این استان ارزان‌ترین نرخ اجاره‌بها را از آن خود نکرده است. بررسی متوسط نرخ اجاره‌بها نشان می‌دهد استان چهار محال و بختیاری کمترین متوسط نرخ اجاره را در کشور به خود اختصاص داده است. متوسط نرخ اجاره‌بها در این استان به ازای هر متر مربع ١٩۶۵ تومان گزارش شده است. در جدول زیر میزان اجاره‌بها در پنج استان صدرنشین گرانی و همچنین مقایسه قیمت با سال‌های قبل آورده شده است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*