خانه / بورس و سهام / خبرهای خوش تجاری در راهند

خبرهای خوش تجاری در راهند

تصمیماتی که دولتی‌ها برای تجارت خارجی کشور گرفته‌اند، بار دیگر لبخند را به لبان اقتصاد کشور آورده و حالا فعالان اقتصادی معتقدند که فصل خفته و بدون تحرک اقتصاد کشور به فصل شکوفایی نزدیک شده است. مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، درباره تغییراتی که در فضای تجارت خارجی کشور افتاده به بهار می‌گوید: «مجموعه‌ای از اتفاقات در هفته‌های اخیر رخ داده و باعث اخذ تصمیمات درستی در عرصه تجارت شده است. در دولت دهم، یک فضای بسته برای کشور ایجاد شده بود و در دولت یازدهم، سیاست تعامل با جهان در دستور کار است. تعامل با جهان نیازمند «بد و بستان» است تا امکان توسعه روابط وجود داشته باشد. برای این کار باید بگیر و ببندها و ضوابط مختلفی که برای صادرات و واردات وضع شده، برداشته شود و روند تجارت تسهیل شود.»
او ادامه می‌دهد: «در ادامه این مسیر به نظر می‌رسد گفت‌وگوهایی قرار است اتفاق بیفتد و براساس آن محدودیت‌های بانکی برداشته شود، زیرا باید توجه کرد که تجارت بدون همراهی نظام بانکی، بیمه و حمل‌ونقل شدنی نیست. در این میان اتحادیه اروپا تحریم کشتیرانی را برداشته است و دولتی‌ها نیز که محدودیت‌های صادراتی کشور را کاهش داده‌اند، از سوی دیگر شنیده می‌شود که قرار است پیمان ارزی را نیز برای صادرات کنار بگذارند. مجموع این اتفاقات به توسعه صادرات غیرنفتی و توسعه روابط بین‌المللی منجر خواهد شد.»
رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران، خبر از شنیده‌ای می‌دهد که در صورت واقعی شدن، به تسهیل پرداخت نقدی، برای واردات کالا و مواد اولیه به کشور کمک خواهد کرد. او می‌گوید: «شنیده‌ام که در دیدار رییس‌جمهوری کشورمان و رییس‌جمهوری چین در بیشکک، صحبت‌هایی برای بازگشایی خط اعتباری 60‌میلیارد دلاری شده است تا به واسطه آن امکان واردات کالاها و مواداولیه مورد نیاز به کشور
فراهم شود.»
دانشمند ادامه می‌دهد: «از سوی دیگر خبرهایی به گوش می‌رسد مبنی بر این‌که دولت ترکیه نیز پذیرفته است تا خط تجاری تهاتری بین ایران و ترکیه برقرار شود تا ایران از این طریق بتواند بخشی از نیاز خود را از کالاهای ترکیه‌ای و حتی کالاهایی «ری اکسپرت» یا به عبارتی کالاهایی که از سوی کشورهای دیگر به ترکیه وارد شده است را تامین کند.»
او تاکید می‌کند:» با این تصمیمات و خبرهایی که شنیده می‌شود، به نظر می‌رسد که فضای خفته و بدون تحرک اقتصاد کشور به فصل شکوفایی خواهد رسید.» عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، در پاسخ به این پرسش که آیا با برداشته شدن این محدودیت‌های صادراتی مشکل حل خواهد شد؟ پاسخ می‌دهد: «ظرفیت‌های اقتصادی کشور، توان حل شدن مشکلات را فراهم کرده است اما رسیدن به جایگاه صادراتی که در گذشته داشتیم و حضور در بازارهایی که از دست داده‌ایم، بسیار پرزحمت و سخت است. راه سختی در پیش داریم زیرا کشورهایی که هدف صادراتی کشور بوده‌اند، با اعمال این محدودیت‌ها برای ایران جایگزین پیدا کرده‌اند و حال باید یا بازارهای جدید پیدا کنیم یا بار دیگر این بازار را به دست آوریم.»
او با اشاره به قول دولتی‌ها مبنی بر واگذاری امور تصدی‌گرایانه به بخش خصوصی، تصریح می‌کند که «اگر دولت بر این قول پایبند باشد و به بخش خصوصی اعتماد کند، این بخش می‌تواند بازار پیدا کند و به صادرات جان دهد. البته باز هم می‌گویم که این اتفاق سخت و پرهزینه است اما دولت باید به بخش خصوصی اعتماد کند و این امور را واگذار کند.»

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*