خانه / بورس و سهام / بورس تهران ۱۰۰میلیارددلاری شد

بورس تهران ۱۰۰میلیارددلاری شد

مهدیه انوشه
بازار سرمایه روز گذشته را متاثر از خبرهای خوش پیرامونی با رشد قیمت سهام و هجوم خریداران آغاز کرد، هرچند کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با توجه به رسیدن قیمت اکثر سهام به سقف قیمتی، در روزهای آینده تالار حافظ شاهد عرضه‌های پرحجمی باشد. بورسی‌ها همه این خوشی‌ها را مدیون رییس‌جمهوری حسن روحانی هستند.  بازار سهام، روز گذشته در بورس تهران شاهد رشد ۱۷درصدی شاخص و ثبت دو رکورد جدید در این متغیر بودیم. به این ترتیب که دماسنج بورس در پایان معاملات روز شنبه از مرز ۶۱ و ۶۲‌هزار واحدی عبور کرد و در عدد ۶۲‌هزار و ۵۳ آرام گرفت.
همچنین ارزش روز بازار نیز در رکوردی بی‌سابقه، ۳۰۳‌هزار‌میلیاردتومان شد. به این ترتیب می‌توان گفت بورس تهران بالاخره پس از بیش از دو سال از روزی که توانسته بود ۱۰۰میلیارددلاری شود، دوباره به همان روزهای اوج بازگشت و ارزش دیروز این بازار ۱۰۱‌میلیارددلار شد. فرابورس نیز دیروز با رشد ارزش مواجه شد. به این ترتیب که ۲۲۹میلیون اوراق بهادار به ارزش دوهزارو153میلیاردریال از سوی سهامداران در این بازار مورد معامله قرار گرفت و شاخص فرابورس با 3/1درصد رشد، 9/8 واحد صعود کرد و رقم 01/698 واحد را به ثبت رساند.
 از دیگر وقایع مهم و مورد توجه بازارسهام در روز گذشته معارفه مدیرعامل جدید شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی بود. به این ترتیب در جریان این معارفه احمد فیاض‌بخش به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی معرفی شد. مدیرعامل جدید شستا ضمن اعلام برنامه‌های خود در این مراسم، خبرهای خوشی نیز برای سرمایه‌گذاران داشت که مهم‌ترین آنها ورود پرسرعت زیرمجموعه‌های تامین‌اجتماعی به بازار سرمایه بود.
 در بررسی روند بازار سهام در روز گذشته باید گفت: با توجه به نزدیک شدن قیمت اکثر سهام به سقف‌های قیمتی خود، میزان عرضه سهام در گروه‌های مختلف با رشد چشمگیری همراه بود و هر سهمی که روند مثبت حرکتی خود را زودتر آغاز کرده بود دیروز نیز جلوتر از بقیه همگروهی‌های خود به تعادل قیمتی رسید. تنها نگرانی موجود بحث کاهش قیمت ارز و تاثیری است که این امر در صنایع اصلی و موثر در شاخص کل همچون پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی و معدنی‌ها دارد و اما در میان گروه‌ها، بانکی‌ها در ابتدای معاملات روز گذشته در حالی به‌صورت یکپارچه و با لیدری بانک صادرات به استقبال صف‌های خرید رفتند که به‌تدریج صف‌های آنها عرضه شد و اغلب نمادهای این گروه به تعادل قیمتی رسیدند.  خودرویی‌ها هم دیروز با توجه به خوشبینی‌های ایجادشده جهت رفع یا کاهش تحریم‌های بین‌المللی همچنان با اقبال سرمایه‌گذاران روبه‌رو بودند.
علاوه بر ساختمان حافظ، ساختمان طالقانی نیز دیروز در رینگ کشاورزی معاملات خوبی را شاهد بود. به این ترتیب تالار محصولات کشاورزی بورس کالا شاهد معامله کنجاله کلزا، شکر سفید و کنجاله سویا بود.  این گزارش حاکی است، در این روز و در تالار صادراتی، دو‌هزارتن قیر 6070 شرکت آذر دوام یول و یک‌هزارتن قیر 6070 شرکت توسعه کروس انرژی به‌ترتیب به قیمت‌های 565 و 540دلار در هر تن مورد معامله قرار گرفتند. همچنین، تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی شاهد معامله 368تن قیر 6070، 3500تن وکیوم باتوم، 20تن آمونیاک و 100تن گوگرد کلوخه بود.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*