خانه / بورس و سهام / جرئیات طرح جدید سهمیه‌بندی صادرات پتروشیمی‌ها

جرئیات طرح جدید سهمیه‌بندی صادرات پتروشیمی‌ها

مهر، پائیز سال گذشته صادرات 52 قلم کالا از جمله چندین محصول پتروشیمی و فرآورده پلیمری کشور همچون استایرن مونومر، پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلین، پلی‌اتیلن ترفتالات، PVC، پلی‌استایرن، اکریلو نیتریل بوتادین استایرن، کریستال ملامین، سودکاستیک، اسیدسولفوریک، LAB و بنزن ممنوع شد.

همزمان با تدوین و ابلاغ این لیست، مجتمع‌های پتروشیمی نسبت به توقف صادرات محصولات پتروشیمی انتقاد کردند و حتی مسئولان وزارت نفت نسبت به عدم دستیابی به درآمد 14 میلیارد دلاری صادرات پتروشیمی در سال 91 هشدار دادند.

با این وجود پس گذشت چند هفته از این تصمیم دولت، مذاکرات متعددی بین وزرای وقت نفت، صنعت، معدن و تجارت برای خروج تعدادی از محصولات پتروشیمی از لیست ممنوعه‌ها انجام شد که در نخستین توافق، صادرات 7 محصول پتروشیمی سودکاستیک، بنزن، استایرن منومر، گریدهای PVC، کریستال ملامین، LAB و پلی اتیلن آزاد شد.

با این وجود از ابتدای سالجاری تاکنون هم صادرات محصولات پتروشیمی با فراز و فرودهای متعددی همراه بود و در نهایت با توافق جدید وزارت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، صادرات محصولات پتروشیمی ایران به صورت مشروط آزاد شده است.

از این رو در صورت تامین کامل نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی داخلی همچون انواع صنایع پلاستیک، لاستیک، پلیمرهای مهندسی، صنایع بهداشتی، شوینده، آرایشی، غذایی و کشاورزی ومجتمع‌های پتروشیمی مجاز به صادرات محصولات خود به بازارهای جهانی هستند.

در شرایط فعلی وزارت صنعت، معدن و تجارت یکسری سهمیه‌هایی برای صادرات تمامی مجتمع‌های پتروشیمی در نظر گرفته شده است به طوری‌که مجتمع‌های پتروشیمی اروند، غدیر، بندرامام، آبادان، شازند، ارومیه، خراسان، شیراز، پردیس، اصفهان، کرمانشاه، رازی، بوعلی و نوری (برزویه) مجاز به صادرات حد مجازی از محوصلات تولیدی خود به صورت ماهانه و 6 ماهه هستند.

 

جدول سهمیه بندی صادرات پتروشیمی مجتمع‌ها
نام محصولنام مجتمع پتروشیمیمیزان سهمیه تعیین شده برای مدت 6 ماه/ تن
پی.وی.سیاروند 18000
پی.وی.سیغدیر12000
پی.وی.سیبندر امام6000
پی.وی.سیآبادان6000
کریستال ملامینارومیه1700
کریستال ملامینخراسان شمالی6000
اتانول آمین و تری اتانول آمینشازند6000
کود اورهپردیس450000
کود اورهشیراز130000
کود اورهخراسان شمالی120000
کود اورهرازی ماهشهر140000
کود اورهکرمانشاه160000
الکیل بنزن خطیاصفهان8000
الکیل بنزن خطیبیستون کرمانشاه3000
بنزناصفهان6000
بنزنبوعلی سینا17000
بنزننوری17000
اسید سولفوریک مجتمع‌های متعدد پتروشیمینا محدود
دی اکتیل فتالات فارابی5000
استایرن منومر رابر  بندر امام5000

جزئیات سهمیه‌بندی فروش محصولات پتروشیمی

هم اکنون صادرات انواع گرید پی.وی.سی، کریستال ملامین، اتانول آمین و تری اتانول آمین، کود اوره، الکیل بنزن خطی، بنزن، اسید سولفوریک، دی اکتیل فتالات، استایرن منومر رابر و برخی از محصولات شیمیایی آزاد شده است.

بر این اساس، مجتمع‌های پتروشیمی اروند، غدیر، بندر امام و آبادان به صورت 6 ماهه مجاز به صادرات به ترتیب 18 هزار، 12 هزار، و 6 هزار تن انواع گریدهای پی.وی.سی شده اند.

همچنین به منظور صادرات کریستال ملامین مجتمع های پتروشیمی ارومیه و خراسان شمالی در مدت 6 ماه مجاز به صادرات به ترتیب 1700 و 6 هزار تن از این محصول پتروشیمیایی هستند.

با توجه به نیاز صنایع کشاورزی کشور به کود اوره هم پس از تامین نیازهای داخلی، شرکت های پتروشیمی پردیس، شیراز، خراسان شمالی، رازی و کرمانشاه برای یک دوره 6 ماهه به ترتیب می توانند 450، 130، 120، 140 و 160 هزار تن کود اوره پتروشیمی صادر کنند.

صادرات آلکیل بنزن خطی “ال.ای.بی” هم ازاد شده است به طوری که پتروشیمی اصفهان و کرمانشاه برای مدت 6 ماه در مجموع به ترتیب هشت و سه هزار تن این محصول پرطفدار در صنایع شوینده و بهداشتی را به خارج از کشور صادر کنند.

از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهایی برای صادرات 6 هزار تن اتانول آمین و تری اتانول آمین به پتروشیمی شازند، صادرات بنزن توسط پتروشیمی های اصفهان به ترتیب 6 و 17 هزار تن برای یک دوره 6 ماهه را صادر کرده است. صادرات دی اکتیل فتالات، اسید سولفوریک و استایرن بوتادین رابر هم برای مدت 6 ماه آزاد شده است.

علی محمد بساق‌زاده مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم بهار سالجاری از صدور مصوبه به منظور صادرات ٢ میلیون تن محصول پلیمری و پتروشیمی در سالجاری خبر داده و تاکید کرده بود: این کمیته مجوز برای یک میلیون تن محصول پلیمری را برای ٦ ماه نخست سال صادر و بخشنامه مربوطه به گمرک ایران ارسال شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*