خانه / بورس و سهام / بانک گردشگری ۳۶ ریال زیان اعلام کرد

بانک گردشگری ۳۶ ریال زیان اعلام کرد

فارس، بانک گردشگری در سه ماهه منتهی به اسفند 91 زیان 36 ریالی شناسایی کرد تا اولین بانک خصوصی فرابورسی باشد که در یک دوره مالی زیان شناسایی می کند.

رشد بیش از 280 درصد سود پرداختی به سپرده گذاران نسبت به دوره مشابه سال مالی گذشته در حالی است که درآمد تسهیلات اعطایی شرکت تنها رشد 36% را داشته است.

دارایی‌های ثابت “وگردش” بالغ بر 3300 میلیارد ریال است که رشدی 67 درصدی را نشان می‌دهد و سرمایه گذاری بانک گردشگری در شرکت مجتمع فولاد بناب نیز 528 میلیارد ریال را شامل می‌شود که بدین ترتیب بخش قابل توجه دارایی های بانک در این حوزه سرمایه گذاری شده است.

علاوه بر این میزان دارایی‌های ثابت شرکت بیش از حقوق صاحبان سهام است، در حالی که طبق مصوبه شورای پول اعتبار و بخشنامه بانک مرکزی دارایی‌های ثابت نسبت به حقوق صاحبان سهام نباید از 70% بیشتر باشد.

طبق صورت‌ مالی میان‌دوره‌ای منتهی به سی‌ام اسفندماه، این شرکت به دلیل عدم ایفای تعهدات اعتبارات اسنادی و تسهیلات فولاد بناب و شرکت‌های زیرمجموعه اقدام به تملک 40 درصد از شرکت مذکور و فروش 30 درصد آن به میزان 9388 میلیارد ریال کرده است که از این بابت بانک گردشگری بیش از 8000 میلیارد ریال طلبکار است.

بانک گردشگری در سال مالی گذشته نیز با وجود سود آوری اندک، سودی برای تقسیم میان سهامداران کنار نگذاشت.

زیان این شرکت، در حالی شناسایی شده که هنوز مصوبه صندوق تضمین سپرده‌ها اجرایی نشده است و در صورت اجرای آن، زیان این بانک فراتر خواهد رفت.

یک نظر ثبت شده

  1. درست می گفتند که این بانک وابسته به جریان انحرافی است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*