خانه / آخرین اخبار / کدام کالای ساخت عربستان را مصرف می‌کنیم؟ + لیست کالا

کدام کالای ساخت عربستان را مصرف می‌کنیم؟ + لیست کالا

رئیس سابق مجمع عالی واردات گفت: حجم واردات ایران و عربستان در سال حدود ۵۰۰ میلیون دلار است و محصولات و کالاهای مختلف از جمله روغن و نوشیدنی وارد کشور می شود.

حسین برخوردار با بیان اینکه حجم واردات ایران و عربستان سالانه ۵۰۰ میلیون دلار است، اظهار کرد: روغن و نوشیدنی از جمله کالاهای رایج است که از عربستان وارد ایران می شود.

وی ادامه داد: البته ناگفته صادرات ایران به عربستان بیشتر است تا واردات و در برخی زمینه ها نیز سرمایه گذاری مشترک صورت گرفته است.

بر اساس آمار گمرک ایران، میزان واردات ایران از عربستان در سال ۹۱ معادل ۷۰٫۴ میلیون دلار و در مقابل صادرات ما به این کشور معادل ۱۱۵٫۱ میلیون دلار است. به این ترتیب تراز تجاری ایران با عربستان در سال ۹۱ حدود ۴۴٫۷ میلیون دلار مثبت بوده است.

در سال ۹۲ سطح مبادلات کالایی میان دو کشور کاهش می یابد و میزان واردات ایران از عربستان به حدود ۴۴٫۲ میلیون دلار می رسد. به همین میزان صادرات به عربستان هم کاهش یافته و به حدود ۹۱٫۴ میلیون دلار رسید. با این حال میزان تراز تجاری ایران در سال ۹۲ مقداری بیش از سال ۹۱ به نفع ایران مثبت بود. براین اساس تراز تجاری ایران در این سال حدود ۴۷٫۲ میلیون دلار به نفع ایران مثبت شد.

برآوردهای آماری گمرک نشان می دهد که میزان صادرات ایران به عربستان در ۱۰ ماهه نخست سال قبل، میزان صادرات ایران به عربستان مقداری بهبود یافت و به ۱۱۰٫۴ میلیون دلار رسید و در مقابل عربستان تنها حدود ۳۹٫۵ میلیون دلار کالا به ایران وارد کرد. برمبنای این گزارش در ۱۰ ماهه سال قبل، تراز مثبت تجاری ایران با عربستان به مراتب افزایش یافت و به بیش از ۷۰ میلیون دلار رسید.

روغن عربستانی
از سال ۲۰۰۴ تا کنون شرکت سعودی صافولا ۸۰ درصد سهام شرکت صافولا بهشهر را خریداری کرده است. دو کارخانه مواد غذایی زیرمجموعه صافولا بهشهر بیش از ۵۰ درصد از بازار روغن خوراکی ایران را در اختیار دارند.

محصولات عربستان کالاهای ساخت عربستان تحریم عربستان

رانی العوجان عربستانی در سوپرمارکت های ایران
نام اصلی شرکت «رانی»، به عنوان تولید‌کننده‌ نوشیدنی «العوجان» است. صاحب این شرکت فردی به نام «عادل العوجان» است. این شرکت دارای دو کارخانه‌ در ایران با نام «العوجان ایرانیان» است و محصولات خود را با نام تجاری «رانی» عرضه می‌کند.

محصولات عربستان کالاهای ساخت عربستان تحریم عربستان

شرکت سعودی العوجان، امتیار راه‌اندازی «العوجان ایرانیان» (رانی) را به فردی به نام «ندیم سقاف» داد. شرکت صنعتی العوجان، دارای دو کارخانه‌ تولید نوشیدنی با نام «دمام» در عربستان و دبی بود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی گمرک کالاهایی که از ابتدای سال جاری تاکنون از کشور عربستان به ایران وارد کشور شده است در جدول زیر به آن اشاره شده است.

محصولات عربستان کالاهای ساخت عربستان تحریم عربستان

محصولات عربستان کالاهای ساخت عربستان تحریم عربستان

منبع : جام نیوز

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*