خانه / بورس و سهام / نگاه مثبت “مارون” به بهبود وضعیت صادرات

نگاه مثبت “مارون” به بهبود وضعیت صادرات

شرکت پتروشیمی مارون در حالی صادرات 53 هزار تنی محصول تولیدی پلی اتیلن سنگین را برای سال مالی جاری برآورد کرده که طبق دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صادرات 72 هزار تن از میزان تولید محصول مذکور طی نیمه دوم امسال مجوز صادر شده است. علاوه بر این، صادرات 15 هزار تنی پلی پروپیلن از سوی وزارتخانه مذکور طی نیمه دوم امسال در نظر گرفته شده، حال آنکه “مارون” برآوردی در خصوص فروش خارجی این محصول در بودجه سال جاری خود در نظر نگرفته است.

در همین ارتباط مدیر مالی شرکت پتروشیمی مارون در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با توجه به اینکه گزارش های شش ماهه نخست سال مالی جاری طی دو هفته آینده بر روی سامانه کدال قابل مشاهده خواهد بود، بهتر آن است که در ارتباط با میزان صادرات محصول طی نیمه اول سال مالی جاری صحبتی به میان آورده نشود.

مصطفی احمدزاده پیرامون وضعیت صادرات محصولات نیز ابراز داشت: شرکت های پتروشیمی طی سال های گذشته به دلیل تحریم های اعمالی با مشکلاتی در زمینه صادرات محصولات و حمل و نقل آنها به کشورهای مقصد مواجه بودند که به موجب آن صادرات محصولات از طریق واسطه ها و همراه با افزایش هزینه های حمل و نقل انجام می پذیرفت.

وی با اظهار امیدواری نسبت به بهبود وضعیت صادرات تولیدات فعالان گروه پتروشیمی افزود: این در حالی است که همراه با کاهش تحریم های اعمالی و نیز برداشتن محدودیت های موجود صادرات از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، انتظار می رود فروش خارجی طبق برآوردهای انجام شده و حتی با روندی صعودی پیش رود.

این مقام مسئول در ارتباط با تولید محصول پلی پروپیلن نیز گفت: برنامه هایی جهت تأمین و انتقال خوراک مصرفی مورد نیاز از پالایشگاه شازند اراک به این مجتمع در حال انجام است که در پی اجرایی شدن این برنامه ها، روند تولید پلی پروپیلن نیز افزایش خواهد یافت. به گونه ای که به محض تأمین نیاز داخلی، مازاد تولید این محصول نیز به کشورهای خارجی صادر خواهد شد.

مدیر مالی شرکت پتروشیمی مارون افزود: محصولات دی اتیلن گلایکول و منواتیلن گلایکول از جمله دیگر تولیدات “مارون” هستند که متقاضی مناسبی برای آنها در بازارهای داخلی و خارجی وجود دارد، به طوریکه به دلیل رشد قیمت فروش آنها و وجود متقاضی مناسب برای آنها، درآمدهای ارزی قابل توجهی از محل صادرات این دو محصول عاید شرکت شده است.

احمدزاده در ارزیابی عملکرد شش ماهه نخست سال مالی جاری بیان کرد: روند تولید محصولات برخلاف حاکمیت شرایط دشوار بر آن مناسب پیش رفته، به گونه ای که مقدار تولید محصولات طی شهریور سال جاری نسبت به ماه قبل از آن با رشد 17 درصدی همراه بوده است. همچنین روند صعودی قیمت فروش محصولات به ویژه در دو محصول دی اتیلن گلایکول و منواتیلن گلایکول طبق روال همیشگی از شهریور ماه سال جاری شروع شده که این امر آثار مثبتی بر روند سودآوری “مارون” در پی خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به تجربه سنوات گذشته، وضعیت سودآوری شرکت های پتروشیمی از جمله “مارون” طی نیمه دوم سال بسیار مناسب تر از نیمه اول پیش بینی می شود، از این رو رشد سودآوری این مجتمع طی دوره های عملکردی باقیمانده چندان دور از ذهن نخواهد بود.

این مقام مسئول پیرامون نحوه تأمین خوراک مصرفی مورد نیاز تولید نیز گفت: روند صعودی تولید محصولات “مارون” طی شش ماهه نخست امسال حاکی از سهولت در تأمین خوراک مصرفی مورد نیاز و عدم وجود مشکلاتی در این زمینه است. علاوه بر این همانطور که عنوان شد برنامه هایی جهت تسهیل در فرآیند تأمین خوراک مصرفی از پالایشگاه شازند اراک در حال انجام است که این امر آثار مثبتی بر روند افزایش تولید محصول پلی پروپیلن خواهد داشت.

احمدزاده در خاتمه پیرامون طرح های توسعه ای “مارون” بیان کرد: از جمله طرح های توسعه ای مجتمع می توان به پروژه خرید توربین واحد C2R اشاره کرد که مراحل اخذ مجوزهای لازم جهت اجرای آن سپری شده و مرحله خرید توربین در حال پیگیری است. علاوه بر این با اجرای این طرح توسعه ای ظرفیت تولید محصول اتان افزایش یافته و نگرانی های موجود پیرامون تأمین خوراک مصرفی مورد نیاز نیز مرتفع خواهد شد.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*