خانه / بورس و سهام / تایدواتر برنده مزایده 300 هزار تنی پتروشیمی مهر

تایدواتر برنده مزایده 300 هزار تنی پتروشیمی مهر

سازمان بنادر و دریا نوردی طی ماه های اخیر با صدور بخش نامه ای به شرکت های کشتیرانی همچون شرکت تایدواتر خاورمیانه اعلام کرده که این شرکت ها بایستی صورت حساب های عملیات بندری خود را برخلاف سال های گذشته به حساب سازمان بنادر و دریا نوردی واریز کنند تا این سازمان نسبت به واریز آنها به حساب “حتاید” اقدام کند. حال آنکه طبق اخبار منتشر شده تاکنون این امر به صورت دقیق انجام نپذیرفته و با مشکلاتی همراه شده است.

براساس گزارش بورس نیوز، این شرکت در گزارش های سه ماهه اول سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 92 خود اعلام کرده که در صورت عدم توافق “حتاید” با سازمان مذکور سود برآوردی 112 تومانی به زیان 31 تومانی طی سال جاری تبدیل خواهد شد.

در همین ارتباط مدیر برنامه ریزی و توسعه اقتصادی شرکت تاید واتر خاورمیانه به خبرنگار ما گفت: درآمدهای “حتاید” از اردیبهشت ماه سال جاری در پی ابلاغ بخش نامه مذکور به شرکت های کشتیرانی، به حساب سازمان بنادر و دریا نوردی واریز شده که جهت رفع مسائل به وجود آمده در حال مذاکره با این سازمان هستیم.

احمد صادقی با اظهار امیدواری نسبت به کسب نتایج مثبت از مذاکرات “حتاید” با سازمان مذکور، افزود: امیدواریم دولت جدید با بکارگیری برنامه هایی جهت حل مسائل و مشکلات به وجود آمده، شرکت های فعال در حوزه کشتیرانی را در راستای سهولت بخشیدن به فرآیند انجام عملیات آنها یاری کند.

وی در ارتباط با آثار منفی احتمالی ناشی از عدم توافق میان سازمان بنادر و “حتاید” بر وضعیت سودآوری امسال شرکت ابراز داشت: حوزه امور مالی شرکت به منظور انجام تعهدات و تکالیف خود نسبت به شفاف سازی و اطلاع رسانی به سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز سهامداران خود، آثار منفی احتمالی عدم توافق میان شرکت و سازمان مذکور را در صورت های مالی دوره عملکرد سه ماهه اول امسال ذکر کرده است. حال آنکه انتظار می رود نتایج تعاملات و مذاکرات در جریان مناسب باشد، به گونه ای که مسائل موجود مرتفع شده و “حتاید” به روند صعودی سودآوری خود ادامه دهد.

این مقام مسئول در ارزیابی عملکرد شرکت طی نیمه اول سال مالی جاری بیان کرد: حجم عملیات شرکت طی دوره مذکور نسبت به دوره مشابه سال قبل در حالی با کاهش 17 درصدی همراه بوده که کاهش واردات و نیز تحریم های اعمالی را می توان از جمله عوامل اثرگذار بر این روند کاهشی برشمرد. علاوه بر این اطلاعات لازم در خصوص درآمدهای حاصل از عملیات شرکت طی این دوره عملکردی نیز طی روزهای آینده بر روی سامانه کدال مشاهده خواهد شد. هرچند با وجود مشکلات مطرح شده، می توان گفت روند سودآوری “حتاید” طی دوره عملکرد نیمه اول امسال مناسب پیش رفته است.

صادقی در خصوص طرح ها و سرمایه گذاری های شرکت اظهار داشت: سرمایه گذاری های “حتاید” برای بهره برداری از کل ظرفیت اراضی پشتیبانی و محوطه های اختصاصی از جمله سرمایه گذاری در سایت 15 هکتاری در بندر امام خمینی و همچنین راه اندازی ترمینال ریلی در بندر شهید رجایی و خرید تجهیزات اساسی نظیر RMG و RTG ، ریچ استاکر و … از جمله موارد طرح های سرمایه گذاری در دست اجرای شرکت می باشد. در همین راستا شرکت تایدواتر در شهریور ماه امسال برنده مناقصه استافینگ، حمل و انبارداری محصولات صادراتی پتروشیمی مهر در بندرعسلویه شده که انتظار می رود ابلاغ قرارداد و متعاقب آن شروع عملیات به میزان 300 هزار تن در سال در مهرماه محقق گردد که در صورت تحقق آثار مثبتی بر وضعیت سودآوری “حتاید” در نیمه دوم سال خواهد داشت.

مدیر برنامه ریزی و توسعه اقتصادی شرکت تایدواتر خاورمیانه پیرامون قراردادهای شرکت نیز گفت: در حوزه تخلیه و بارگیری و انبارداری محصولات فله و غلات تعدادی قرارداد با شرکت های مختلف منعقد شده است. همچنین عملیات شرکت در بندر امیرآباد، امام و شهید رجایی همچنان در حال انجام بوده و در حال مذاکره جهت انعقاد قراردادهای جدید نیز هستیم.

صادقی در خصوص آثار مثبت انجام طرح های سرمایه گذاری و قراردادهای شرکت بر وضعیت سودآوری “حتاید” عنوان کرد: حدود 75 درصد از درآمدهای شرکت از محل عملیات کانتینری محقق می شود. همچنین سایت 10 هکتاری شرکت در بندر امام خمینی طی آذر ماه سال جاری راه اندازی می شود و انتظار آن می رود که طرح های سرمایه گذاری شرکت نیز طی سال جاری به بهره برداری برسد. البته توجه به این نکته اهمیت ویژه ای دارد که آثار مثبت ناشی از بهره برداری از طرح ها و پروژه های مذکور در بودجه سال مالی جاری منظور خواهد شد.

وی با اظهار امیدواری نسبت به کاهش تحریم های اعمالی بر شرکت های کشتیرانی، در این خصوص گفت: امیدواریم “حتاید” نیز همچون شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی مشمول لغو تحریم های اعمالی شود. چراکه این امر افزایش حجم عملیات را برای “حتاید” به ارمغان می آورد. حال آنکه این شرکت با سفارش خرید تجهیزات و دستگاه های جدید از پتانسیل افزایش حجم عملیات خود برخوردار است.

این مقام مسئول در خاتمه افزود: “حکشتی” حدود 25 درصد از حجم عملیات کشتیرانی در کشور را انجام می دهد و مابقی عملیات از طریق خطوط بین المللی انجام می شود که ورود و خروج آن نیز تابع ضوابط است.

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*